Co je Verveine?
Na co je Verbena
Sporýš je účinný i jako součást ústní vody. Vnitřně se dá užívat též v podobě tinktury. Verbena má močopudné účinky, a proto působí blahodárně při zadržování vody v těle. Celkově napomáhá posílení organismu, působí při svalových křečích, nachlazení, ale také při neplodnosti, jelikož posiluje vaječníky.
Archiv
Jak vypadá Verbena
Sporýš lékařský (Verbena officinalis) je vytrvalá, okolo půl metru vysoká bylina kvetoucí v červenci a srpnu drobnými, slabě fialovými nebo narůžovělými květy v klasnatém květenství. V české přírodě je rostlinou nepůvodní; je považován za archeofyt, neboť rostl na území České republiky již před koncem 15. století.
Jak se starat o verbeny
Na podzim rostliny buď zlikvidujte a na jaře pořiďte nové (to praktikuje mnoho lidí i se vzpřímenými muškáty) nebo zazimujte. Na zimu potřebuje verbena světlo, ale nízkou teplotu (kolem 8-10° C). Vhodné jsou chladnější zimní zahrady, chodby a podobně. V zimě zalíváme opravdu málo, cca jednou za 7-14 dní.
Archiv
Kam zasadit Verbenu
Verbena se uplatní zejména na místech, kam svítí slunce celý den. Netrpí úpalem, pokud má dostatek vláhy, proto je vhodné ji vysazovat do samozavlažovacích nádob. Ale i v nich je dobré kontrolovat zásobu vody a doplňovat ji zhruba každý třetí den.
Archiv
Jak pěstovat Verbenu citronovou
Rostlinu sázíme do substrátu pro pokojové rostliny nebo jiné propustné půdy bohaté na živiny. V době vegetaci přihnojujeme 1x14dnů přírodním hnojivem. Ideálním stanovištěm je slunečné nebo polostinné místo. Rostlinu můžeme na léto přenést ven a nechat celé léto na zahradách, balkonech nebo terasách.
Kde roste sporýš
Vyskytuje se na návsích, u cest a silnic, podél příkopů, na ruderálních místech, hrázích a kamenito-štěrkovitých březích toků, úhorech, i jako plevel v zahradách a na dvorech. Roste na antropogenních, čerstvě vlhkých, živinami bohatých, písčito-hlinitých až hlinitých půdách.
Kdy dát ven verbeny
Rostliny otužujeme – větráme jim, později je přesunujeme za okno, kde mohou být, pokud je teplota vyšší než 5 °C. Jakmile pomine nebezpečí jarních mrazíků, vysadíme verbeny do truhlíku, na záhon či do závěsné mísy. Polovinu výhonů každé sazenice zaštípneme, podpoří se tím větvení a kvetení.
Kdy vysévat verbenu
Semena se vysévají podle druhu od února do března. Druh V. rigida a V. canadensis a Verbena x hybrida se vysévají v únoru.
Kdy dát ven verbenu
Rostliny otužujeme – větráme jim, později je přesunujeme za okno, kde mohou být, pokud je teplota vyšší než 5 °C. Jakmile pomine nebezpečí jarních mrazíků, vysadíme verbeny do truhlíku, na záhon či do závěsné mísy.
Jak dlouho kvete Verbena
Drobné fialové květy jsou nahloučené v hustých vidlanech. U tohoto druhu verbeny není známa jiná barva než fialová. Zaslouží si být v trvalkových záhonech nejen pro svou zajímavou barvu a rostlinnou stavbu, ale také z toho důvodu, že kvete velmi dlouho, takřka 3 měsíce, a to od července až do závěru září.
Jak uchovat verbenu
Jestliže chcete uchovat stávající rostliny na příští rok, na podzim je zkraťte asi na polovinu a postavte na světlé místo, kde bude teplota kolem 10°C. Je ale potřeba je pravidelně zalévat, kořeny potřebují stálou vlhkost. Na jaře pak rostliny zkrátíte asi na 5 cm a postavíte na teplejší místo.
Jak voní Verbena
Verbena (Verbena officinalis), česky Sporýš lékařský je vytrvalá bylina kvetoucí slabě fialovými nebo narůžovělými květy. Výtažek z čerstvě sklizených listů a větviček verbeny se získává parovodní destilací a má příjemně svěží bylinkovou vůni s citrusovým nádechem.
Co je Verbena citronová
Citronová verbena (aloisie citronová) je subtropická keřovitá trvalka vyznačující se, jak název napovídá, výrazným citronovým aroma. To je při správném pěstování silnější než u meduňky nebo citronové trávy. Citronová verbena pochází z Jižní Ameriky a v Evropě se pěstuje už po staletí.
Kdy vysévat Verbenu
Semena se vysévají podle druhu od února do března. Druh V. rigida a V. canadensis a Verbena x hybrida se vysévají v únoru.
Kdy kvete Sporys
Sporýš přímý (Verbena strricta) dorůstá pouze do výšky 40 -60 cm, má fialovomodré kvítky, kterými rozkvétá v červenci a jeho kvetení pokračuje ještě i v srpnu.
Jak se množí Verbena
canadensis a Verbena x hybrida se vysévají v únoru. V březnu se vysévají semena. Dále je možné množit na konci léta řízkováním.
Jaké květiny do truhlíku
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).
Jak voní verbena
Verbena (Verbena officinalis), česky Sporýš lékařský je vytrvalá bylina kvetoucí slabě fialovými nebo narůžovělými květy. Výtažek z čerstvě sklizených listů a větviček verbeny se získává parovodní destilací a má příjemně svěží bylinkovou vůni s citrusovým nádechem.
Jak voní neroli
Neroli má květinově sladkou citrusovou vůni doplněnou hořkým kořeněným podtónem. Získává se destilací vodní parou z květů pomerančovníku hořkého (Citrus aurantium), který roste v oblasti Středomoří.
Na co je dobrá citronová tráva
Citronová tráva má pikantní chuť a aroma podobné citronu. Dochutí a zvýrazní každé jídlo, aniž by ho okyselovala. Tato bylinka podporuje zdravé trávení, proto ji nezapomeňte přidat do hůře stravitelných pokrmů. Ceněná je pro své antibakteriální účinky a v Indii ji doporučují proti revma a kašli.
Co je Čechrava
Astilbe čili čechravy jsou opadavé trvalky, jejichž kořen je plazivý, dřevnatějící. Pocházejí z východní Asie, kde volně v přírodě rostou na vlhčích stanovištích. Zaznamenáno bylo několik různých druhů volně žijících v přírodě, ovšem v zahradách jsou oblíbené jejich vydatně kvetoucí hybridy.
Jak pěstovat sporýš
Pěstování: Pěstovat se dá i z výsevu, který provádíme v únoru nebo březnu do truhlíků. Semínka vysejeme na povrch a zatlačíme minimálně. Půda by měla být propustná a je dobré do ní přimíchat trochu perlitu či písku. Ideální teplota ke klíčení je 15 – 18 stupňů.
Co dát na dno truhlíku
Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Co dát do truhliku na slunce
Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Co to je neroli
Neroli je esenciální olej a hydrolát z květů pomerančovníků. Hydrolát vzniká při destilaci esenciálních olejů. Co je rozpustné v oleji je esence a co ve vodě, je hydrolát. Je to „voda”, která obsahuje bioaktivní látky z destilované rostliny.