Co je to treláž?
Jak vyrobit treláž
Treláž postavíme z latí, bambusových a jiných dřevěných tyčí, ale též z plastu a kovu. Alternativou může být dokonce i zděná konstrukce, kdy necháváme mezi jednotlivými cihlami mezery. Na druhou stranu však lze udělat treláž i jako síť z provázků a prodávají se také sítě nylonové a vůbec nejsou drahé.
Archiv
Jak upevnit treláž
Důležité upozornění: treláže se zpravidla nepřipevňují přímo na stěnu domu, ačkoli po zarostení vegetací by to tak mohlo vypadat. Aby měly popínavé rostliny dostatek prostoru k růstu, je vhodné treláž (pokud výrobce neurčí jinak) připevnit ke zdi například za pomocí vymezovaícch podložek, které se šroubují na zeď.
Archiv
Jak vyrobit mříž na popínavé rostliny
Latě narovnáme na sebe tak, aby tvořily pravidelnou mříž a pomocí běžných hřebíků či pozinkovaných spon k sobě jednotlivé latě přibijeme. Mříž pak vsadíme do pevného rámu, který pomůže udržet konstrukci pohromadě, a to i při využití treláže k pěstování pnoucích rostlin.
Archiv
Jak si vyrobit oporu pro okurky
Výborná opora pro okurky může vzniknout zpevného dřevěného šikmo postaveného rámu, do kterého natáhnete vodorovné řady provazu. Plody okurek, ale i dýní budou pěkně viset ven, kam knim mohou sluneční paprsky, a při sklizni se knim pak snadno dostanete.
Jak vyrobit Podperu pro rostliny
Ohrádkové podpěry
Pro většinu trvalek (pivoňky, chryzantémy, lilie…) jsou vhodnější ohrádky ze tří až čtyř tyčí, kolem kterých natáhneme provázek nebo pásku, které trsy rostlin podpírají. Kromě ze dřeva mohou být i z kovu nebo plastu. Tyto podpěry by měly být vysoké od třiceti centimetrů až po více než jeden metr.
Jaké hnojivo použít na okurky
Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.
Co potřebují okurky
Okurky jsou, jako všechny plodové zeleniny, náročné na výživu, navíc ale ještě potřebují dostatek organické hmoty v půdě. Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým).
Jakou oporu pro maliny
Výsadba maliníků
Mladé rostliny maliníku je nejlepší vysazovat na podzim nebo brzy na jaře 2,5 až 3 metry od opory z drátěného pletiva, případně mezi dva dráty ukotvené k pevné konstrukci. Výsadbu provádíme mělkou a dobře rozprostřeme kořeny.
Jak uchytit pnoucí růže
Často se na nich dobře uchytí díky svým ostnům. Pro růže volíme vždy jen takové místo, kam pravidelně nezatéká například z okapu nebo tak blízko u zdi, kde by růže byly nuceny přebývat v trvalém suchu. Tím správným místem bývá vzdálenost přibližně ½ metru od stěny. Šlahouny růží ke zdi odtud snadno dosáhnou.
Co dát pod okurky
Černá netkaná textilie. Pěstování okurek není žádná věda a jde to poměrně snadno. V našich klimatických podmínkách se okurky hadovky pěstují nejčastěji ve skleníku, ale nakládačky můžeme bez obav vysadit i ven. Aby jim ve volném záhonu bylo hezky teplo a pohodlně, podložíme je černou netkanou textilií.
Čím nejlépe hnojit okurky
Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.
Jak často sbírat okurky
Sklízíme často
Během sklizně nestačí sbírat plody jen jednou týdně, ale dvakrát až třikrát. Pokud okurky přerostou, rostlina nenasazuje další květy, protože svůj „rozmnožovací“ úkol splnila. Proto jí její potomky soustavně bereme.
Jak hluboko koření maliny
Kořeny jsou většinou soustředěny mělce (20 – 30cm hluboko), v suchých obdobích půda do této hloubky může rychle vysychat. Pak je nutné zalévat častěji v menších dávkách. Ovšem špatné by bylo zalévání přehánět, pokud by byly maliny trvale přemokřené, mohlo by to vést k zahnívání kořenů.
Kdy a jak řezat maliny
Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře. Horní část šlahounů malinovníku zakraťte. Tím vytvoříte boční obrost, na kterém maliníky nejlépe plodí.
Jak se stříhají popínavé růže
Pro omlazení pnoucí růže ustřihněte jeden či dva hlavní stonky přímo u základny, a to asi 20 cm nad zemí. Zarovnejte tvar odstraněním větví, které trčí mimo a následně stříhejte malé boční větve vždy za třetím očkem.
Jak hluboko se sází růže
8. Správnou hloubku výsadby se podcenit nevyplácí: růže nesmíme zasadit ani moc hluboko, ani moc mělce. Správná hloubka je taková, kdy se místo roubování nachází asi 4 – 5 cm nad povrchem půdy.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Jakou zem na okurky
Kvalitní stanoviště: před tím, než budeme okurky vysévat nebo vysazovat, musíme si připravit záhony. Okurky mají rádi výživné humózní půdy, proto je dobré dodat před výsadbou do půdy uleželý chlévský hnůj, kompost nebo minerální hnojivo.
Co lze hnojit Slepičincem
Používáme je nejen na okurky, rajčata, papriky, květák, jahody, maliny, borůvky ale i muškáty, begonie, azalky, rododendrony, lilie apod. Pouze cibule a luštěniny (hrách, fazole) se tímto trusem hnojit nesmí. Toto po domácku vyrobené hnojivo sice libě nevoní, ale je účinné.
Proč je okurka dobrá na paměť
Flavonoid po názvem fisetin, který je v okurce pomáhá ochraňovat nervové buňky a zlepšuje paměť.
Proč vadnou sazenice okurek
Sazenice okurek se často začnou zhoršovat v případě nesprávného zavlažování. Nedostatek nebo přebytek vlhkosti tedy přispívá ke kroucení, pádu na jednu stranu a někdy dokonce úplnému vypadnutí sazenic z kontejnerů. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité provádět kompetentní zavlažování sazenic vodou.
Co dát pod maliny
Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.
Co zasadit pod maliny
Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky. U brambor však mohou vyvolat hnilobu. Fíkům se nedaří v blízkosti routy vonné. Listy ořešáku černého omezují růst okolních rostlin, zejména brambor, rajčat, jablek a ostružin.
Jaké hnojivo na maliny
Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.
Jak správně stříhat maliny
U maliníku se doporučuje zkracování výhonů u odrůd silně rostoucích s dlouhými pruty, zkracujeme i výhony nevyzrálé, poškozené nebo namrzlé. Konce výhonů zkracujeme pouze o 20 až 30 cm, delší řez totiž výrazně sníží výnosy. Výhony dlouhé kolem 120–130 cm nezkracujeme vůbec.