Co je to Trailová obuv?

Co je to Trailová obuv?

Jak vybrat boty na Trail

Podle terénu, kde budeš běhat.

Výrobci většinou nabízí trailové boty do lehčího terénu (zpevněný povrch, lehčí lesní a štěrkové pěšiny). Nebo opravdu "offroad" tedy opravdu mimo cesty na měkkém nebo sypkém povrchu (bahno, sníh apod.) a třetí kategorií je bota pro kombinované terény.
Archiv

Jak si vybrat boty na běhání

Pokud s běháním začínáte, nebo hledáte boty na dlouhý běh, sáhněte po botách s vysokým tlumením. Pro rychlejší běh a lehčí běžce doporučujeme boty s tlumením středním. Nízké tlumení je pro závodní boty profíků s vypilovanou technikou. Došlap – běžecké boty dokáží správně podpořit vaše chodidlo podle stylu došlapu.
Archiv

Jak správně vybrat sportovní obuv

Běžecká boty by měla být asi o číslo větší než vaše standardní velikost, mějte 4 mm před palcem. Po cca 5km noha otéká a potřebuje více prostoru. Počítejte s tím, že kožené boty ještě „povolí“, látkové boty velikost drží. Zkoušejte obě boty najednou, můžete mít různé velká chodidla.

Co je to drop u bot

Slovo drop pochází z angličtiny a v překladu znamená kapka, pád, dopad nebo spád. Drop heel to toe představuje rozdíl ve výšce tlumení mezi patou a špičkou. Čím vyšší drop, tím vyšší je sklon chodidla. U většiny konvenčních bot je pata zvednutá výše než špička.

Jaké boty na ploché nohy

Švýcarská obuv značek kybun a Joya je vynikajícím řešením díky maximálně pružné, vhodně tvarované stélce, která výborně tlumí otřesy a významným způsobem tak zmírňuje obtíže způsobené plochou nohou.

Jak začít s běháním

Jestli začínáte s běháním úplně poprvé, nejdříve jenom choďte. Tělo si pomalu zvykne na pohyb. Když zvládáte svižné chodecké tempo, začněte ho střídat s krátkým během (střídání chůze a běhu se jmenuje indiánský běh). Zkuste například střídat minutu svižné chůze s minutou běhu.

Jakou zvolit velikost bot na běhání

Běžecké boty by se měly kupovat o půl až jedno číslo větší než je velikost vašich běžných bot. Běhání v běžeckých botách, které jsou příliš velké, je menší zlo než běh v malých botách. Vaše pravé a levé chodidlo může mít různou délku. Vybírejte vždy podle delšího chodidla.

Co je to Pronační došlap

Pronační (vnitřní) došlap – často doprovázen postavením nohou do „X“, propadlou podélnou klenbou chodidla (plochá noha). Reakce kotníků na zatížení je nadměrná, řešením jsou tzv. pronační (stabilní) modely s podporou vnitřní části chodidla.

Jak vybrat Drop

Čím je drop menší, tím je běh přirozenější a zdravější.

Pokud je tloušťka podešve přední části boty u špičky 6 mm a zadní části pod patou 16 mm, odečtením získáte hodnotu 10 mm = drop.

Jak vybrat správnou velikost běžeckých bot

Běžecké boty by se měly kupovat o půl až jedno číslo větší než je velikost vašich běžných bot. Běhání v běžeckých botách, které jsou příliš velké, je menší zlo než běh v malých botách. Vaše pravé a levé chodidlo může mít různou délku. Vybírejte vždy podle delšího chodidla.

Jak léčit příčně plochou nohu

Léčba plochých nohou je obtížná a zdlouhavá, často už všechny škody ani odstranit nejde. O konkrétním postupu je nejlepší poradit se s ortopedem. Mezi nejčastější léčebné metody ale patří ortopedické vložky do bot a rehabilitační cvičení.

Co na propadlou klenbu

Další možností, jak řešit propadající nožní klenbu, je chození naboso po nerovném terénu, jako je písek, kamínky a podobně. Dále doporučujeme provádět různé cviky na nestabilní ploše, například cvičení na jedné noze na bosu (půlmíč, který najdete snad ve všech fitness centrech a fyzioterapeutických ordinacích).

Kdy je lepší běhat ráno nebo večer

Běhání večer je skvělá volba, celý den máme za sebou a můžete ho symbolicky uzavřít dávkou endorfinů získaných z běhu. Díky běžeckému tréninku snáze vypnete i po těžkém dni v práci. Náš organismus se kolem 18-20 hodiny ke sportovní aktivitě také staví pozitivně.

Co se děje s tělem při běhu

Pravidelný intenzivní a aerobní trénink zlepšuje přenos kyslíku po těle a časem ze zvyšuje i kapacita plic. Není to tak, že by plíce narostly, ale spíše se roztáhnou. „Když nic neděláte, máte plíce jakoby smrsknuté – využíváte jen část plic, což tělu vlastně stačí.

Jak se pozna kdyz jsou boty malé

Plochá noha, skrčené prsty, které už se samy nenarovnají, otlaky, kostěné výrůstky, ostruhy na patě, nic z toho nemusíme mít. Ani my, ani děti. Ale pokud už jste si nevhodnou či malou botou nohy vytvarovali, vložte je do rukou ortopeda. Dokáže určit vadu, případně doporučit vhodné obutí.

Jak zjistit jaký mám Doslap

Nejlepším způsobem by bylo navštívit odborné lékařské pracoviště a nechat si udělat tenzometrické a kineziologické vyšetření nebo zajít do specializovaného obchodu s běžeckými potřebami, kde mají odborníky, kteří by nám mohli poradit.

Co je to Supinace

Supinace je reakce nohy na dopad, kdy se chodidlo vytáčí směrem ven o více než 15 % než při neutrálním došlapu.

Co to je Drops

Slovo drop pochází z angličtiny a v překladu znamená kapka, pád, dopad nebo spád. Drop heel to toe představuje rozdíl ve výšce tlumení mezi patou a špičkou. Čím vyšší drop, tím vyšší je sklon chodidla.

Co je Drop u běžeckých bot

Slovo drop pochází z angličtiny a v překladu znamená kapka, pád, dopad nebo spád. Drop heel to toe představuje rozdíl ve výšce tlumení mezi patou a špičkou. Čím vyšší drop, tím vyšší je sklon chodidla.

Co je grip u bot

Grip – přilnavost na mokrém a kluzkém povrchu. Boty s vyššímu špunty mají většinou lepší grip v bahně a sněhu. Karbonový plát – začíná se přidávat do řady bot, slouží k rychlejšímu přenosu energie běžce.

Jak bolí plochá noha

Příčinou bývá propad příčné klenby. Bolest se může vyvíjet postupně. Zpočátku se jedná o pocit chůze s kuličkou či kamínkem v botě a nakonec je bolest pálivá, vystřelující, prsty brní nebo jsou necitlivé. Bolest se typicky zhoršuje ve stoje, běhu nebo chůzi naboso.

Jak poznat příčně plochou nohu

Jak poznáte plochou nohunadměrná únava po chůzi.pocit těžkých lýtek.otoky nohou.bolesti zad.pocit chladu.kuří oka.pálení svalůtrnutí nohou.

Jak poznam že se borti klenba

Jak se spadlá klenba nohy projevujeÚnava – Prvním z příznaků propadlé klenby je únava chodidel.Bolest chodidel – V počátečních stádiích deformace bývá bolest jen mírná, sice pichlavá, ale nemusí nijak závažně omezovat.Bolest zad – Pacienti s propadající se klenbou na obou chodidlech často pociťují bolest v zádech.

Jak se projevuje propadlá klenba

Příznaky spadlé nožní klenby zahrnují zejména: bolest kotníků, křečové žíly, pocit těžkých lýtek, bolest chodidel, kolen, kyčlí a páteře. Klenbu drží ve správné poloze především svaly a šlachy protkávající chodidlo.

Proč je dobře běhat

Síla a pevné zdraví – běh posiluje srdce, zlepšuje funkci krevního oběhu a plic, díky čemuž jsme výkonnější a snižujeme riziko kardiovaskulárních onemocnění. Již během několika měsíců si výrazně zlepšíte svoji tělesnou výkonnost a kondici. 30 minut běhu stačí k tomu, abyste se na závěr dne dokonale uvolnili.