Co je to rychloběh?

Co je to rychloběh?

Co je Rychlostka

Převodovka neboli převodová skříň je kompaktní strojní zařízení umožňující převod mezi hnacím a hnaným strojem, tj. technické zařízení, které mění silové a kinetické parametry přenášené energie.

Co je to Overdrive

Overdrive je funkce sloužící ke zkrácení odezvy monitoru a tedy rychlejší obnovy obrazu. Monitory k tomu používají změnu napětí na jednotlivých pixelech – čím větší změna v napětí proběhne, tím rychleji se změní barvy. Záleží však na přesnosti, se kterou se napětí změní.

Co je Rozdělovací převodovka

Rozdělovací převodovka rozděluje točivý moment z hlavní nebo přídavné převodovky na jednotlivé hnací nápravy nákladního automobilu. Popřípadě může být rozdělovací převodovka vybavena spojkou pro zapnutí či vypnutí pohonu přední nápravy nebo i jiného přídavného zařízení (navijáku apod.)

Jak zjistit typ převodovky

Štítek na převodovce je většinou umístěn na zadní části převodovky nad unašečem kardanu zadní nápravy. Nejlepším řešením je vždy zaslání fotografie štítků, samotného dílu a jeho umístění ve vozidle.

Co to je Steptronic

Steptronic je funkce manuálního řazení v automatické převodovce. Vytvořila ji společnost ZF Friedrichshafen AG German podle designu BMW z roku 1996. Převodovku můžeme vidět na autech značek BMW, Mini, MG a Rover. Převodovka se může ovládat použitím řadicí páky nebo tlačítek umístěných na volantu.

Co dělá rozvodovka

Rozvodovka je převodová skříň sloužící k přenosu točivého momentu vstupní hřídele na jednu a více výstupních hřídelí se stejnou, ale i s jinou úhlovou rychlostí a točivým momentem než vstupní. Rozvodovka je součástí mnoha strojů – nejčastěji se s ní setkáme v motorových vozidlech.

Co znamená o d off

O/D OFF je tlačítko vypínání overdrive – rychloběhu , což je jak píše Jusi přídavnej ekonomickej stupeň automatický převodovky, při jehož zařazení se současně blokuje hydrodynamickej měnič a šetří se tím palivo.

Co je Kolová redukce

Nápravová převodovka, hovorově redukce (kolová redukce), je převodovka, která je uložena přímo na hnané nápravě vozidla a obsahuje reduktor.

Co je to reverzní převodovka

U reverzních převodovek je k dispozici shodný počet rychlostí pro oba směry jízdy. Při pomalých rychlostech hraje velkou roli překrývání jednotlivých rychlostí. Díky tomu je možné lépe přizpůsobit rychlost jízdy bez nutnosti příliš častého řazení.

Jak otestovat DSG

Pusťte brzdový pedál bez přidání plynu. Vůz se rozjede a automaticky aniž by vůz škubl, musí převodovka sama přeřadit na dvojku. Pokud ke změně převodových stupňů dojde v pořádku bez škubnutí, znamená to, že dvouspojka by měla být v pořádku.

Jak funguje automatická převodovka DSG

Princip DSG automatické převodovky

Každá hřídel má své rychlosti; na jedné jsou rychlosti liché, na druhé sudé. Každou hřídel ovládá jiná spojka. Díky dvěma odděleným hřídelím může DSG automat propojit kola s motorem a přitom už mít nachystanou rychlost, která bude následovat.

Co je to Hydromenic

Hydrodynamická spojka a hydrodynamický měnič jsou zařízení sloužící k přenosu točivého momentu z hnacího hřídele motoru přímo na automatickou převodovku.

Proč je na řadící páce r

R – označuje reverse neboli zpátečku. Opět se volba provádí zásadně ve chvíli, kdy vozidlo stojí. N – je označením pro neutral.

Jak poznat že hučí převodovka

„Jedním z nejčastějších příznaků poruchy ložiska v převodovce je charakteristický zvuk, který obvykle připomíná hlasité hučení nebo „kvílení“ z okolí převodovky. Tento typ hluku je slyšet při jakémkoli zařazeném rychlostním stupni a zvyšuje se s rostoucími otáčkami.

Jak často měnit olej v automatu

Kdy měnit olej v automatické převodovce Otázka tedy zní – jak často měnit olej v automatické převodovce Výměna s údržbou by měla proběhnout u nového vozu z pravidla po 90 tisící kilometrech a další výměna se řídí stylem provozu vozidla. Ta může být v rozmezí od 30 000 po 60 000 km.

Co je planetová převodovka

Planetové převodovky patří mezi nejpoužívanější převodovky pro servomotory či krokové motory. Vzhledem k nízkým cenám jsou stále více nasazovány k asynchronním či stejnosměrným motorům. Hlavními výhodami planetových převodovek jsou malé rozměry, vysoká přesnost a účinnost.

Jak pracuje převodovka

Převodovka je stroj, který přenáší energii z motoru na kola auta. Zajišťuje, aby se energie rovnoměrně rozložila na 4 (4×4 auto) nebo 2 poháněná kola. V převodovce se zároveň nachází hydrodynamický měnič momentu, který umožňuje přenos krouticího momentu mezi hřídeli s různými otáčkami.

Jak se rádi v traktoru

Řazení umožňuje dvojí výšlap spojky. Jedu na druhý rychlostní stupeň, zvýším otáčky, rozjedu, současně vyšlápnu spojku, uberu plyn, zařadím neutrál, uvolním spojku, sešlápnu spojku, zařadím trojku, uvolním spojku a přidám plyn. Při řazení dolů na nižší stupeň řadíme s meziplynem: pohyb páky při řazení musí být plynulý.

Jak často měnit olej v DSG

Kdy vyměnit olej v DSG převodovce

Ideálně každých 40 000 až 60 000 km nebo každých pět let. Pokud jezdíte hodně dynamicky nebo často po městě, olej by se měl vyměnit dříve. Pokud již pociťuje sníženou kvalitu řazení, výměna oleje může pomoci.

Jak se jezdí s DSG

Převodovka DSG se ovládá stejně jako běžný automat, zařadíte déčko, případně zvolíte režim sekvenčního řazení – buď pádly pod volantem nebo voličem na středovém tunelu (viz obrázek). Režim S pak umožňuje sportovní jízdu a zajišťuje, aby automat nezařadil při průjezdu zatáčkou.

Jak jezdit s automatem v zimě

Snažte se zpomalit a zároveň zastavit rotaci auta. Volantem dejte „kontra“ na opačnou stranu, než se auto otáčí. Automatická převodovka v této situaci vůbec nehraje roli. Jen díky ní máte jistotu, že vám nezhasne motor a pokud po smyku zastavíte, můžete hned pokračovat dál.

Jak se jezdí s automatem

Jednoduchá, pohodlná, pohodová….. Dát nohu z brzdy, vozidlo pojede samo, ovládaní se 2 pedály – plynem se zrychluje, brzdou naopak. V koloně není třeba šlapat na plyn, při stání na semaforech je nutné stát na brzdě celou dobu. Automatická převodovka dokáže i podřadit při sešlápnutí plynu až na podlahu, tzv. kickdown.

Co znamená s na automatu

N – je označením pro neutral. Při běžné jízdě jej není potřeba používat, avšak při přeřazování z polohy R na D a opačně je vhodné v této poloze chvíli setrvat. Z pozice N by neměla jít bez přitažení páky či odjištění pojistky na její hlavici zařadit zpátečka (R). D – označuje jízdu vpřed neboli drive.

Co je B na automatu

B (Brake) – Jízda vpřed s rekuperací

Jak se projevuje špatná převodovka

Poznat vadnou převodovku mnohdy není nic těžkého – těžko zařaditelné rychlosti, vypadávající kvalty, ale i zvuky a problémy s výkonem vozidla mohou upozornit na to, že něco není v pořádku. Ve většině případů ale budete muset vozidlo přistavit do servisu.