Co je to ponk?

Co je to ponk?

Jak vysoko ponk

Myslete na to, že ideální výška pracovní desky je 81 až 107 centimetrů. Pokud dělník pracuje vestoje, je to o 20 až 40 centimetrů víc. Když u ponku pracuje jen jeden člověk, můžete se řídit výškou jeho postavy. Je-li pracovníků víc, volte průměrné hodnoty.
Archiv

Jak vyrobit pracovní ponk

Ponk musí mít správné rozměry

Ponk musí být dostatečně pevný a rozměrný. Pokud si budete vyrábět vlastní dřevěný ponk, nepodceňujte jeho velikost. Nejdůležitější jsou samozřejmě rozměry pracovní desky, které by měly být alespoň 200 cm na délku a 70 cm na šířku. Tloušťka desky pak musí být alespoň 4 cm.

Jakou desku na dílenský stůl

Máte-li prostor v dílně, pořiďte si velkou pracovní desku. Optimální rozměr je 70 x 200 cm. Deska musí být přichycena k velmi pevné konstrukci. Stanovte si výšku pracovního stolu podle výšky vaší postavy.
Archiv

Čím natřít desku ponku

Dobrý den, můžete použít bezbarvý Epoxidový lak, ten je vhodný na kov i dřevo, rychle zasychá a je průžný, takže vám po čase na tom dřevě, které pracuje, nepopraská.

Co na ponk

Obecně doporučujeme vzít co největší desku na ponk, aby kolegové v dílně měli dostatek místa na práci i odkládání nářadí. Odkládací prostor rozšíříte přídavnými policemi. Některé desky se prodávají bez povrchové úpravy, ty potřebují impregnaci speciálním olejem.

Jak ošetřit smrkové dřevo

Pro ochranu měkkého dřeva, jako je jedle, smrk, borovice nebo lípa, jsou nejvhodnější lazury. Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. Existují v klasických barevných odstínech, případně je možné si přesný odstín nechat namíchat na míru.

Jak dlouho vydrzi Smrkove dřevo venku

Životnost venkovního posezení vyrobeného z jehličnatých dřevin (smrku či borovice) se odhaduje asi na deset let.

Jaká je nejlepší barva na dřevo

Obecně platí, že pro nové dřevěné prvky volíme raději lazury a pro starší a renovované dřevo syntetiku, není to ale psané a ani nepsané pravidlo. Dokonce lze místo mořidla použít jako základní nátěr silně naředěnou syntetickou barvu.

Jak se pozná suché dřevo

Nejpoužívanější a dostatečně přesné je měření digitálním vlhkoměrem. Jde o kapesní přístroj se dvěma ocelovými hroty, jež se zapichují do dřeva, nikoliv do kůry. Do tvrdého dřeva lze sondu zarazit tak dva milimetry hluboko, čím je dřevo sušší, tím obtížněji lze vlhkoměr do polínka zapíchnout.

Čím natřít smrkové dřevo

Pro měkké dřevo se hodí lazura

Pro ochranu měkkého dřeva, jako je jedle, smrk, borovice nebo lípa, jsou nejvhodnější lazury. Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva.

Jak správně nalakovat dřevo

Natírat by se mělo ve třech vrstvách. Nejdříve základní nátěr, pak mezinátěr a nakonec svrchní vrstva nátěru. Po každé vrstvě můžete povrch jemně zbrousit brusným papírem. Na očištěné dřevo se nejdříve nanáší penetrační nátěr a pak teprve nátěr lakem nebo lazurou.

Čím penetrovat dřevo

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Které dřevo se štípe lépe

Vlastnosti dřeva

Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …). Každé dřevo se liší strukturou, pevností a dalšími vlastnostmi a právě tyto vlastnosti definují jeho využití.

Jak dlouho vysychá dřevo

Počáteční vlhkost bývá cca 60%. Samozřejmě, čím měkčí dřevo, tím schne rychleji. Postačí mu i jeden rok. Nejtvrdší dřevo se může sušit dva roky i více než je schopno přinést ten největší užitek při spálení.

Co to je lazura

Lazura je tenká vrstva barvy, vytvořená nanášením vrstev poloprůhledné barvy na předchozí barevné vrstvy (nikoli podklad).

Jaký je rozdíl mezi barvou a lazurou

Podle průhlednosti se rozdělují nátěry na dřevo následovně: Krycí barvy vytváří jednotně zabarvený povrch, pod kterým struktura dřeva barevně neprosvítá. Nabízí velmi dobrou UV ochranu a představují tak velmi trvalý nátěr. Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná.

Jak dlouho schne impregnace na dřevo

Doba schnutí je cca 10 hodin a je třeba aplikovat 2 nátěry.

Co se lépe štípe jedlé nebo buk

Například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …).

Kdy nejlépe štípat dřevo

Mnohem lépe se zpracovává dříví z čerstvě poražených stromů než dříví vyschlé. Můžete se spolehnout na to, že špalky začínají vysychat zevnitř ihned po rozštípání. Základní pravidlo tedy zní, zpracujte dřevo co nejdříve, dokud je co nejčerstvější. Rozdílné vlastnosti dřeva se projevují i při jeho zpracování.

Kdy nejlépe kupovat dřevo

Již proschlé dřevo je ideální kupovat po skončení topné sezóny, před sezónou a v sezóně jeho cena vyletí nahoru. A to platí pro většinu paliv. Palivové dřevo pořídíme na pilách, ale i u soukromých prodejců a vlastníků lesů.

Jak uložit dřevo na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak zabránit kontaktu dřeva s vlhkou zemí, je dát na dno dřevníku například staré palety, které navíc umožní dřevu prosychat odspodu. Je li to možné, konstrukce dřevníku by měla nechat volně proudit vzduch i stěnami. Ty můžete vytvořit z pevných latí nebo prken, mezi kterými necháte mezery.

Jaký je rozdíl mezi lazurou a lakem

Krycí barvy vytváří jednotně zabarvený povrch, pod kterým struktura dřeva barevně neprosvítá. Nabízí velmi dobrou UV ochranu a představují tak velmi trvalý nátěr. Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná.

Co to je lak

Lak je materiál (nátěrová hmota) tvořící průhledný, tvrdý, ochranný film především na dřevě, ale i na jiných materiálech. Tradičně se jedná o kombinaci zasychajícího oleje, pryskyřice a ředidla nebo rozpouštědla.

Jak ředit lazuru

Dobrý den, k ředění je v případě nutnosti vhodné ředidlo Herbol V-40, balení je 0,7 L nebo 4 L. Firmy občas ředí i českým S 6006, zde je ale riziko, že barvy mají poté nižší lesk a hlavně déle schnou, což je v tomto podzimním období dost problematické už samo o sobě.

Jak hoří smrk

Obsah

dřevo kWh/prm kWh/kg*
olše 1500 4,1
jasan 2100 4,2
smrk 1600 4,4
borovice 1700 4,4