Co je to opatrovnický soud?

Co je to opatrovnický soud?

Jak probíhá opatrovnický soud

Soud přihlíží k vyjádření obou rodičů, vyjádření opatrovníka dítěte a může si vyžádat zprávy odborníků či ze školských zařízení. Soudce vždy zohledňuje nejlepší zájem dítěte a měl by zjistit také jeho přání (sám dítě potká nebo požádá sociálního pracovníka).

Kdo má narok na opatrovnictví

Opatrovníka máte vždy, když Vás soud omezil ve svéprávnosti. Můžete ho ale mít i bez omezení svéprávnosti, pokud se sami nemůžete nebo nezvládnete postarat o své právní záležitosti. Soud opatrovníka ustanoví, pokud nestačí jiné opatření, například dohoda o nápomoci při rozhodování nebo zastoupení členem domácnosti.
Archiv

Jak funguje opatrovnictví

Opatrovnictví (zastarale kuratela z lat. curator, opatrovník) je jednou z forem zastoupení, kdy je soudem opatrovanci jmenován opatrovník, aby hájil jeho zájmy. Opatrovník může být určen jak pro obecné zastupování, tak i pro jedno konkrétní řízení. O ustanovení opatrovníka rozhoduje pouze soud.

Jak dlouho trva rozhodnutí Opatrovnickeho soudu

Soud může sám rozšířit nebo zmírnit omezení svéprávnosti pro posuzovanou osobu. Soudní řízení o zbavení (omezení) svéprávnosti trvá zhruba 12-16 měsíců. A samotné omezení posuzované osoby je zpravidla udělováno nanejvýš na tři roky.

Co se řeší u opatrovnického soudu

Funkce opatrovnického soudu v České republice spočívá v hájení zájmu osob, které o sobě a svém majetku nejsou schopni sami rozhodovat. Každé nesvéprávné osobě je soudem přidělený opatrovník. Ve většině případů se jedná o rodinného příslušníka.

Jaké jsou povinnosti opatrovníka

Hlavní úlohou opatrovníka je starat se o naplnění opatrovancových práv a chránit jeho zájmy. Opatrovník také dbá o zdravotní stav opatrovance. Aby mohl tyto úlohy dobře plnit, musí udržovat s opatrovancem vhodným způsobem a v potřebném rozsahu pravidelný kontakt a projevovat o opatrovance skutečný zájem.

Co nemůže opatrovník

Opatrovník nesmí bez souhlasu soudu: • vyslovit souhlas se změnou osobního stavu opatrovance, • zavázat opatrovance k plnění některému z členů opatrovnické rady nebo osoby tomuto členu blízké, • nabýt pro opatrovance nemovitou věc nebo podíl na ní, ani opatrovancovu nemovitou věc nebo podíl na ní zcizit či zatížit, • …

Jak a kde žádat o opatrovnictví

Jak a kde zažádat o opatrovnictví Návrh na opatrovnictví se podává na příslušný okresní soud (v místě bydliště posuzované osoby). Návrh může podat rodinný příslušník ale také zdravotní zařízení/ ústav. Při podání žádosti je dobré přidat lékařskou zprávu s posouzením posuzované osoby.

Kdo určuje opatrovníka

O ustanovení opatrovníka rozhoduje pouze soud. Pokud posuzovaná osoba sepsala předběžné prohlášení, kde vyjádřila přání, kdo má být jejím opatrovníkem, soud k prohlášení přihlíží. Při jmenování opatrovníka soud sleduje nejlepší zájmy opatrovance.