Co je to olejová lazura?

Co je to olejová lazura?

Co to je lazura

Lazura je tenká vrstva barvy, vytvořená nanášením vrstev poloprůhledné barvy na předchozí barevné vrstvy (nikoli podklad).

Jak dlouho schne olejová lazura

Doba schnutí olejového mořidla je 12 hodin. 12 hodin schne padovaný povrch.

Jaká je nejlepší lazura na dřevo

Na čerstvé dřevo jsou vhodnější lazury ředěné rozpouštědly (Lazurol, Luxol), které díky menšímu povrchovému napětí pronikají do dřeva lépe než lazury ředitelné vodou. Pro vyzrálejší materiál lze doporučit lazury Fortekryl, Karbolineum nebo Dixol V 1600.

Jak přetřít lazuru

Pro přetření vodou ředitelné lazury krycím nátěrem , po očištění a případně lehkém přebroušení podkladu, můžete použít vodou ředitelný email V2066 Bakrylex, který použitelný případně i na očištěnou a dobře přebroušenou syntetickou lazuru.

Jak funguje lazura

Lazura zachovává plnou viditelnost kresby dřeva.

To znamená, že i přes nátěr je vše jasně vidět. Nakolik ostře bude vidět kresba dřeva, to záleží na tom, kolik nátěrů použijete, a také na tom, jaký druh lazury využijete. Na výběr je lazura silnovrstvá, středněvrstvá, tenkovrstvá, nebo také olejová lazura.

Jaký je rozdíl mezi lazurou a lakem

Krycí barvy vytváří jednotně zabarvený povrch, pod kterým struktura dřeva barevně neprosvítá. Nabízí velmi dobrou UV ochranu a představují tak velmi trvalý nátěr. Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná.

Co pod lazuru

Na trhu se setkáváme se situací, že je používán univerzální konzervační vodou ředitelný přípravek i pod lazury – často je to např. Lignofix, Červostop – vhodné hlavně pro krovy (často obsahují i malé množství pigmentů, které výslednou barvu mohou výrazně zkreslit).

Jak správně natírat lazuru

Lazura se nanáší štětcem nebo válečkem. Naneste takové množství, aby na povrchu zůstala souvislá vrstva lazury, která se do cca 1 hodiny z větší části vsákne do podkladu. Pokud je dřevo příliš porézní nebo vysušené (lazura se příliš rychle vpila do podkladu), naneste po 24 hodinách další vrstvu.

Čím se ředí lazura

Dobrý den, k ředění je v případě nutnosti vhodné ředidlo Herbol V-40, balení je 0,7 L nebo 4 L. Firmy občas ředí i českým S 6006, zde je ale riziko, že barvy mají poté nižší lesk a hlavně déle schnou, což je v tomto podzimním období dost problematické už samo o sobě.

Jak dlouho schne lazura na dřevo

Současné syntetické barvy schnou čtyři až šest hodin, ředitelné vodou rychleji. Ty je vhodné nanášet lehkou rukou štětci s roztřepenými konečky. Plochy, například jednu stranu plotové plaňky, natíráme tak, abychom se nevraceli k místu, na kterém mohl nátěr již zaschnout.

Jak dlouho nechat schnout lazuru

Impregnace zajistí stejnoměrný nátěr, obsahuje i fungicidní prostředky, což zabraňuje napadení dřevokazným hmyzem. Schnout by měl alespoň 24 hodin, potom se povrch jemně přebrousí. Teprve pak se pusťte do nanášení lazury, laku nebo barvy.

Jak pouzit lazuru

Aplikace lazury

Lazury by se měly na dřevo aplikovat za jasného a suchého počasí bez větru, ideálně však v dílně nebo dobře větratelné místnosti. Na nátěr použijeme štětec. I zde je vhodné odstranit přebytečný nátěr savým hadrem, aby na povrchu dřeva nezůstávaly kapky nebo skvrny.

Jaký je rozdíl mezi barvou a lazurou

Podle průhlednosti se rozdělují nátěry na dřevo následovně: Krycí barvy vytváří jednotně zabarvený povrch, pod kterým struktura dřeva barevně neprosvítá. Nabízí velmi dobrou UV ochranu a představují tak velmi trvalý nátěr. Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná.