Co je to morbilli?

Co je to morbilli?

Jaký je rozdíl mezi spálou a spalničkami

Nejčastěji tyto nemoci postihují děti mezi 3-10 lety, výjimkou nejsou ale ani dospělí. Rozdílem mezi spálou a spálovou angínou je ten, že kromě obvyklých příznaků spálovou angínu doprovází klasické bolestivé příznaky v hrdle. Tedy pálení a bolest v krku.

Co je to rubella

Zarděnky neboli rubeola (anglicky rubella nebo German measles) jsou virové infekční exantémové onemocnění. Původcem je virus zarděnek, který se přenáší především kapénkami. Do organismu vstupuje přes sliznici nosohltanu a způsobuje onemocnění s obvykle mírným průběhem.

Jak vypadají spalničky

Spalničky – příznaky

Nejprve se nemoc obvykle projevuje vysokou horečku, která trvá 4–7 dní. Dalšími symptomy jsou: rýma, kašel, zánět očí, vyrážka (obvykle na obličeji a krku). Většinou po 4 dnech se objeví typická kožní vyrážka ve formě malých skvrn, které postupně tmavnou.

Jak se léčí spalničky

Jak se spalničky léčí

Jelikož je nemoc virového původu, antibiotika na ni neplatí. Hlavním úkolem je tedy podpora imunitního systému, dostatečný pitný režim, klid na lůžku, podávání léků proti horečce a dostatek vitamínů (především vitamin A, který zmírňuje projevy nemoci).

Jak dlouho se léčí spala

Lékem první volby je penicilin, při alergii na něj pak jiná antibiotika. Léčba trvá zpravidla 10 dní.

Jak se projevuje Spálová angína

Jak se projevuje spálová angína Typické příznaky spálové angíny jsou: Velmi silná bolest v krku, oteklé krční mandle s bílými či zažloutlými potahy (čepy), obtíže s polykáním. Vyrážka obvykle nastupuje několik dní po bolesti v krku, připomíná spálení od slunce, na dotek je kůže drsná.

Jak poznám zarděnky

Typickými příznaky zarděnek jsou:Zvýšená teplota, bolest v krku, rýma, únava, bolesti hlavy, kloubů – vše před výsevem vyrážky, typické spíše u dospělých.Drobně skvrnitá, plochá, růžová až nafialovělá, nesplývající vyrážka, která začíná na obličeji a šíří se na trup a končetiny, na končetinách je méně nápadná.

Jak lecit Zardenky

V ČR je povinné očkování proti zarděnkám (rubeole) v rámci kombinované vakcíny, která obsahuje oslabené viry spalniček, příušnic a zarděnek (MMR vakcína, trivakcína). První dávku podává pediatr po dosažení 13. měsíce věku, přeočkování je pak v 5 letech. Je možné očkovat i v dospělém věku.

Co je to 5 nemoc

Pátou nemoc (erythema infectiosum) vyvolává lidský parvovirus B19. Je to nezávažné onemocnění většinou s velmi lehkým průběhem, často proběhne i bezpříznakově. Nejčastěji onemocní děti ve věku 5–15 let, přenos je kapénkovou cestou. Patří mezi šest dětských nemocí doprovázených červenou vyrážkou a teplotami.

Co jsou Koplikovy skvrny

Jak poznat spalničky

Po cca 2–3 dnech se v ústech objeví tzv. Koplikovy skvrny – drobné tečkovité bělavé flíčky na červeném podkladu. Za další dva dny vypukne vyrážka, která se zprvu objevuje za ušima a na zátylku, posléze postupuje přes obličej a krk směrem dolů na trup a končetiny.

Co to je černý kašel

Černý kašel, označovaný jako dávivý, latinsky pertussis, je vysoce infekční bakteriální onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis. Tato bakterie byla objevena v roce 1906 Julesem Bordetem. Toxiny této bakterie napadají řasinkový epitel na povrchu dýchacích cest, výstelku průdušnice a průdušek.

Jak vypadá jazyk při spále

Jazyk bývá bílý, povleklý. Během 2 dnů dojde k postupnému výsevu vyrážky, která se šíří od podbřišku na trup a na vnitřní strany stehen. V obličeji pozorujeme zarudnutí tváří s vyblednutím kolem úst. Ačkoliv spála působí jako celkem snadno zvládnutelná nemoc, mohou se objevit i vážnější komplikace.

Jak vypada spala v krku

Spála a její příznaky

Zarudlý obličej, přičemž jeho střed zůstává bledý (Filatovův příznak). Vyrážka obvykle nastupuje několik dní po bolesti v krku, pupínky jsou na dotek drsné jako husí kůže nebo krupička. Nejdříve se spálová vyrážka objevuje v obličeji, na krku, výsev pak pokračuje na trupu a končetinách.

Jak vypadá jazyk při angíně

Při spálové angíně je na jazyku výrazný bílošedý povlak, který se postupně začne olupovat a jazyk změní barvu na rudou až malinovou (tzv. malinový jazyk). Na hrudi, na vnitřních stranách končetin a na podbřišku se objevuje vyrážka. Pokud máte podezření na spálovou angínu, moc neváhejte a jděte raději k lékaři.

Jak se dá chytit angína

Angína je nakažlivá, přenáší se kapénkami, lze ji tedy chytit ze slin a kýchání nemocného. Riziko je vyšší během náhlých změn v počasí, ale také u oslabené imunity a ve stresovém období. Inkubační doba jsou 2–4 dny.

Co je to spala

Spála je bakteriální onemocnění vyvolané streptokokem skupiny A. Konkrétně se jedná o Streptococcus pyogenes, který se označuje také jako spálový bacil. Hlavním příznakem spály je akutní zánět mandlí, tj. angína.

Jaké jsou příznaky zarděnek

Typickými příznaky zarděnek jsou:Zvýšená teplota, bolest v krku, rýma, únava, bolesti hlavy, kloubů – vše před výsevem vyrážky, typické spíše u dospělých.Drobně skvrnitá, plochá, růžová až nafialovělá, nesplývající vyrážka, která začíná na obličeji a šíří se na trup a končetiny, na končetinách je méně nápadná.

Jak se projevuje 7 nemoc

Sedmá dětská nemoc je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Nejčastěji postihuje kojence a děti do 5 let, výjimečně však i dospívající či dospělé jedince. Mezi charakteristické příznaky patří bolest v krku, afty, svědivá vyrážka, puchýřky, zvýšená teplota a dvoudenní horečka.

Co je 6 a 7 nemoc

Šestá dětská nemoc – Třídenní horečka (Exanthema Subitum)

Původcem onemocnění jsou herpetické viry ( HHV-6 a HHV-7). Inkubační doba je 5-15 dní. Po vysoké horečce (kolem 39-40°C), která trvá 3-4 dny, dojde k poklesu horečky a objeví se vyrážka, převážně na bříšku a hrudníku. Má charakter drobných červených flíčků.

Co je to Exantem

Exantém je náhle vzniklý generalizovaný výsev eflorescencí na kůži. Podle charakteru eflorescencí rozlišujeme exantémy makulopapulózní, vezikulózní a hemoragické. Většina infekčních exantémů dětského věku je virové etiologie, spontánně odezní během několika dní nebo týdnů bez následků a léčba je pouze symptomatická.

Jak se zbavit černého kašle

Pokud osoby v okolí nemocného nejsou imunní, může se jich nakazit i 90 %. Léčba černého kašle je vždy cílená a patří do rukou lékaře. U malých dětí je většinou nutná hospitalizace. Zásadní jsou antibiotika, doplňování tekutin – často nitrožilní infuzí, izolace nemocných.

Jak dlouho je Nakazlivy Cerny kašel

Za přenos bakterie může infikovaný člověk, který nakazí další jedince prostřednictvím aerosolu při mluvení, kašli a kýchání. Období nakažlivosti začíná na konci inkubační doby onemocnění, která trvá 7-21 dní. Při cílené léčbě antibiotiky končí infekčnost většinou pátý den po zahájení terapie.

Jak dlouho doma se spálou

Spála je skutečně nepříjemné infekční onemocnění, které vyvolává bakterie známá jako streptokok. Úplně stačí, aby se nakažené dítě dotklo jiného drobečka. Pokud dítě spálu skutečně dostane, minimálně ještě týden po vyléčení by mělo zůstat doma izolované od ostatních dětí, aby se nemoc dál nešířila.

Jak dlouho doma se Spalou

Léčba spály

Nemocný by měl být izolován alespoň 7 dní od vypuknutí nákazy, jelikož zhruba tak dlouho může být infekční. Základními medikamenty jsou antibiotika penicilinové řady po dobu 10 dnů. Na vyrážku není potřeba aplikovat žádné léky, teplotu a bolesti je vhodné snižovat paracetamolem a ibuprofenem.

Jak se zjistí spala

Spála a její příznaky

Nejdříve se spálová vyrážka objevuje v obličeji, na krku, výsev pak pokračuje na trupu a končetinách. Při zatlačení na postiženou kůži místo zesvětlá. Malinový jazyk jazyk jasně červené barvy. Zarudlé záhyby kůže kožní rýhy v oblasti třísel, podpaží, kolenou atd.