Co je to Komenzalismus?

Co je to Komenzalismus?

Co je to Protokooperace

PROTOKOOPERACE

Je to volnější vazba než symbióza. Příklad: souhra mezi hmyzem a kvetoucími rostlinami: hmyz se živí květními šťávami a pylem a významně napomáhá opylení.

Co je to Antibioza

antibiotika – produkovaná mikroorganismy (zpravidla houbami), inhibují růst jiných mikroorganismů. Používají se při potlačování bakteriálních infekcí; fytoncidy – produkované vyššími rostlinami, inhibují růst bakterií a prvoků (léčivé rostliny používané v lidovém léčitelství obsahují právě tyto látky);

Co to znamená symbióza

Symbióza (z řeckého σύν – „spolu“ a βίωσις – „život“) je termín označující úzké soužití dvou a více organismů. Jedinec, který vstupuje do symbiotického vztahu, se nazývá symbiont.

Co to je kompetice

kompetice – (z lat. competere = setkávat se, mít společný cíl) – soutěživé interakční střetávání chápané v jistém smyslu jako opak kooperace, tj. spolupráce.

Co to je predace

v širším slova smyslu jako kterýkoli živočich, který při konzumaci vyřadí celého jedince kořisti z populace. Vyřazení celého jedince z populace se nazývá pravá predace. Pravá predace zahrnuje i pojídání semen a vajec, jelikož semena a vejce jsou potenciální organismy.

Co je to symbióza

Termín používaný v biologii, označující úzké a vzájemně prospěšné soužití dvou či více organismů. V botanice je typické například soužití prospěšných hub (viz Trichoderma) s kořeny vyšších rostlin.

Kdo žije v symbióze

Druhem symbiózy je symfilie. Jeden biologický druh, hostitel, poskytuje druhému druhu potravu a ochranu výměnou za odměnu. Například hmyz žijící v mraveništích a termitištích nebo lidé chovající dobytek. Do symbiotického svazku mohou vstupovat i více než dva druhy.

Co to je mutualismus

Mutualismus je vzájemné ovlivňování či soužití mezi jakýmikoliv dvěma či více organismy, které je pro všechny zúčastněné organismy prospěšné. Je jedním z druhů symbiózy. Opylovač a rostlina – příklad mutualismu Ryba a kreveta.

Co to je kompetitivní

Kompetitivní (soutěživé) inhibitory jsou látky, které soutěží („kompetují“) s molekulami substrátu o vazebné místo na molekule enzymu. Typická je situace, kdy inhibitor tvarem či chemickou strukturou připomíná molekulu substrátu a enzym není schopen mezi nimi rozeznat rozdíl.

Jak loví dravci

Svou kořist dravci loví pomocí silných pařátů, které zabodnou do těla kořisti a silným zobákem ji zabijí. Jak již bylo řečeno, dravci se živí převážně menšími savci, ptáky či hmyzem.

Co to je symbióza

Termín používaný v biologii, označující úzké a vzájemně prospěšné soužití dvou či více organismů. V botanice je typické například soužití prospěšných hub (viz Trichoderma) s kořeny vyšších rostlin.

Co to je inhibuje

Inhibice je označení procesu, který brzdí, omezuje, zadržuje, zamezuje, utlumuje nebo zpomaluje jiný subjekt nebo jev. Zdroj inhibice se nazývá inhibitor.

Kdo zabil slepice

Může jí být i sova, nejčastěji potom výr velký a kalous ušatý, káně nebo dokonce orel. Všechny tyto dravce chrání zákon, jejich odlov je tedy zakázán. Šelmy malé až střední velikosti. Mezi ně můžeme zařadit například kunu, lišku nebo lasičku.

Jak poznat naše dravce

Mají 4 společné znaky: výjimečně ostrý zrak, zahnutý zobák, silné nohy a prsty s ostrými zahnutými drápy. U dravců, kteří loví drobné hlodavce, je rozdíl ve velikosti obou pohlaví nepatrný nebo téměř žádný, opačně je tomu u lovců ptáků.

Co je inhibice v psychologii

Medvik: inhibice (psychologie) Zpomalení či bránění průběhu psychického, neurofyziologického nebo sociálně psychologického procesu i v případě, kdy jsou přítomny potřebné spouštěcí momenty. V psychoanalýze se jedná o nevědomé zadržování instinktivní reakce.

Co znamená slovo inhibice

Inhibice je označení procesu, který brzdí, omezuje, zadržuje, zamezuje, utlumuje nebo zpomaluje jiný subjekt nebo jev. Zdroj inhibice se nazývá inhibitor.

Jak kuna zabiji slepice

Kuna slepici zakousne, ukousne jí hlavu a nechá jí ležet, liška ji odnese do lesa, pokud má mladé, tak až k noře, kde jim kořist předloží, doplňuje předseda spolku Zálesák. Pokud chcete chránit svou drůbež proti srstnaté škodné, pomůže dobrý plot a případně můžete požádat o pomoc nějakého myslivce.

Proč kuna zabiji slepice

I když je kuna menší nežli slepice, vynahrazuje to svou hbitostí a dokáže se slepici velmi rychle zakousnout do krku a usmrtit ji. Následně si ji odtáhne do svého úkrytu, nebo pokud ji nedostane z kurníku, nají se přímo tam. Pokud zpozorujete rapidní ubývání vaší drůbeže, je nutné ihned zakročit.

Kdy loví jestřáb

Jestřábi jsou draví ptáci, kteří loví především během dne, takže v době, kdy jsou nejvíce aktivní právě i slepice. Díky svému bystrému zraku se hladový jestřáb často usadí vysoko na stromě, kde číhá a v té nejméně očekávané chvíli se snese pro svou kořist.

Jak poznat Kane

Káně lesní (Buteo buteo) tvarem a velikostí těla připomíná menšího orla – široká křídla, na konci s prstovitě roztřepenými letkami, středně dlouhý ocas a zejména obliba v plachtění. Káně drží v letu křídla obvykle mírně zvednutá, jejich tvar z profilu tak připomíná mělké písmeno V.

Co to je resorpce

Resorpce je výraz pocházející z latiny a doslova znamená „vstřebávání“. Například resorpce kostní tkáně je odborný název pro vstřebávání kostí. Odvozené sloveso je resorbovat.

Co dělá kuna ve dne

Kuny jsou aktivní převážně v noci. Přes den spí ve svých úkrytech, které se mohou nacházet v hromadách klestí či dřeva, na půdách, ve stodolách nebo zahradních domech. Pokud slyšíte v noci zvláštní zvuky z půdy, může se jednat o kunu, která se právě probudila a hravě vám řádí nad hlavou.

Jak vypadá stopa kuny

Podobnou stopu má kuna, ta již má ale někdy viditelné drápky a je větší, kolem 4,5 cm. Častěji prý kuny poskakují, takže jsou vidět dvě a dvě stopy, není to ale směrodatné, když kuna utíká, sled stop je prý podobný jako u kočky.

Jak poznat dravce v letu

Dravci mají svůj typický způsob letu. Káně létají za pravidelného a výrazného mávání křídel nebo s nataženými křídly plachtí v kruzích s využitím termiky. Krahujci několikrát krátce mávnou křídly a pak kloužou vzduchem. Sokoli létají s prudkými silnými údery úzkých křídel atd.

Jak dlouho žije jestřáb

Zajímavost

Český název Jestřáb lesní
Doba hnízdní péče 40 – 43 dní
Způsob života Žije samotářsky s výjimkou doby hnízdění
Potrava Převážně ptáci a drobní savci
Délka života Přibližně 15 let