Co je to Keratosis Pilaris?

Co je to Keratosis Pilaris?

Jak se zbavit Keratozy Pilaris

Přestože na kuřecí kůži neexistuje žádný lék, její příznaky lze zmírňovat vhodnou pravidelnou kosmetickou péčí. Je třeba podpořit přirozenou exfoliaci pleti, vhodné jsou například kyselina salicylová nebo LHA, které pomáhají odstranit odumřelé buňky a vyhlazují pokožku.
Archiv

Co je to Keratoza

Keratóza pilaris (známá také jako keratosis follicularis a folikulární keratóza) je neinfekční kožní onemocnění. Nadprodukce keratinu ucpává vlasové folikuly a tvoří se drobné pupínky. V důsledku toho dochází k zesilování vnějších vrstev kůže, zejména v horní části paží a stehen, ale také na hýždích a obličeji.
Archiv

Jak vypada Keratoza

Folikulární keratóza, latinsky keratosis pilaris, je postižení pokožky, které je typické svými tvrdými, bělavými až zčervenalými „hrbolky“ na kůži, které jsou způsobeny ztvrdnutím horní vrstvy kůže. Nacházejí se nejčastěji na pažích, stehnech, zádech či hýždích, méně častěji pak na předloktí a v obličeji.

Jak se zbavit husí kůže

Pokud na „husí kůži“ trpíte, zkuste 2x týdně používat při sprchování jemný peeling a pokožku pravidelně co nejvíce hydratovat.

Co je to Hyperkeratoza

Dyskeratóza a hyperkeratóza jsou poruchy rohovění. Nejedná se o nádorové onemocnění. Hyperkeratóza je nadměrné rohovění, běžně se vyskytuje v místech namáhání kůže (mozoly, "kuří" oka) nebo se jedná o onemocnění kůže, často dědičná.

Proč mám pupínky na těle

Vyrážka, odborně exantém, je výsev kožních projevů, jenž může být příznakem kožních, infekčních nebo i jiných chorob. Vyrážka bývá často projevem alergické reakce (kopřivka), spalniček, zarděnek, planých neštovic, spály, páté a šesté nemoci, meningitidy i dalších chorob.

Co je to Ichtyóza

Ichtyóza je vzácné, vrozené a dědičné onemocnění kůže, při kterém dochází k zvýšenému šupení kůže. Název vznikl na základě podobností s rybími šupinami (řecky ichtys – ryba). Kůže je pak velmi suchá, někdy i silně zarudlá, ztluštělá a rozpraskaná.

Co je Parakeratóza

Parakeratóza – nedokonalé rohovění, v rohové vrstvě zachovaná oploštělá jádra zrohovatělých buněk (při zánětech, u psoriázy).

Kdy jít s Vyrazkou k doktorovi

Pokud se vyrážka prudce zhoršuje nebo se přidávají jiné problémy, jděte raději hned k lékaři. Především se poraďte s praktikem, ten rozhodne, zda máte jít k odbornému lékaři. U dětí raději neváhejte, u nich jsou častější infekční nemoci nebo hrozí, že se projevila alergie.

Kdy jít s vyrážkou k lékaři

Vyrážku neinfekčního původu lze léčit krémy, mnohdy dostupnými bez lékařského předpisu. Pokud se však vyrážka nelepší nebo ji doprovází další příznaky (horečka, rýma, bolest v krku apod.), je nezbytné navštívit lékaře pro stanovení diagnózy a nastavení komplexní léčby.

Čím zklidnit vyrážku

ZnačkaAnalergin (5)Balneum Hermal (6)Canesten (1)Claritine (2)Cyteal (2)Desloratadin (1)Excipial (2)Halicar (1)

Čím mazat vyrážku

K úlevě od svědivé alergické vyrážky se používají volně prodejné gely obsahující antihistaminika (léky tlumící alergii) nebo kortikoidy. Vhodná je i jejich kombinace s celkovými léky na alergii ve formě kapek nebo tablet u větších dětí. Ke zmírnění svědění je možné použít do kombinace i tekutý pudr s obsahem mentolu.

Kdy jít k lekari s Vyrazkou

Pokud se vyrážka prudce zhoršuje nebo se přidávají jiné problémy, jděte raději hned k lékaři. Především se poraďte s praktikem, ten rozhodne, zda máte jít k odbornému lékaři. U dětí raději neváhejte, u nich jsou častější infekční nemoci nebo hrozí, že se projevila alergie.