Co je to Žiro?

Co je to Žiro?

Co je to žír

Je to fytofágní druh (žeroucí na listech) hmyzu, který je potravně zaměřený především na zástupce vrb a olší. Ojediněle lze tento druh také nalézt na lískách a topolech. Dospělci jsou velcí cca 4,5‒6 mm s podlouhlým tvarem těla.

Co je fyto

Z řec. fyton ,rostlina'; nese význam ,týkající se, pocházející z rostlin, zelené hmoty'.

Co je to žír a Holožír

Holožír – intenzivní žír hmyzích lesních škůdců, který vede k úplné ztrátě asimilačních orgánů lesních dřevin a jejich porostů. U dřevin listnatých a u modřínu jednorázový holožír způsobuje oslabení stromů a ztráty na přírůstu.

Co ničí stromy

Jednu z příčin vzniku rozsáhlého poškození lesa představují i hmyzí škůdci, často za prvotního spolupůsobení dalších nepříznivých vlivů, jako jsou větrné polomy, přísušky nebo znečištěné ovzduší.

Co napada smrk

Mšice patří mezi nejčastěji se vyskytující škůdce na rostlinách, napadají zejména košťálovou zeleninu či ovocné stromky. Letos na jaře se v Čechách přemnožil i u nás nepříliš častý druh tohoto parazita, mšice smrková. Napadá zejména smrky stříbrné a pichlavé.

Jak škodí kůrovec

Tento brouk, kterého u nás žije přes sto druhů, má ještě radši stromy listnaté. Nejvíce aktuálně kůrovci škodí jilmům. Zabíjí je tak, že na ně přenesou parazitické houby. Konkrétní druh houby, která ničí ořešáky, objevili odborníci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Proč opadává smrk

Mezi nejčastější škůdce, kteří působí u smrků opadávání jehličí, patří mšice. Některé mšice jsou velmi drobné a pokud mají zelenou barvu, nemusí být na první pohled na stromku příliš patrné. Pokud se tedy jedná o mšice, nejlépe pomůže některý z prostředků proti savým a žravým škůdcům.

Jak poznat že je strom napadený kůrovcem

Lesníci zavrtaného kůrovce poznají podle takzvaných drtinek, což jsou drobné piliny, které padají ze zhruba milimetr velkého otvoru, jímž se brouk do stromu dostal, a zachytávají se za šupinami kůry a na patě stromu. Strom se brání a první „nájezdníky“ zalije smolou.

Proč žloutne jehličí

Toto žloutnutí je zpravidla vyvolané nedostatkem důležitých živin. V první řadě se jedná o nedostatek hořčíku, u kterého je velmi typickým příznakem žloutnutí starších jehlic, přičemž letorosty zůstávají zelené. Dále se může jednat o nedostatek draslíku, vápníku nebo fosforu.

Proč opadává stříbrný smrk

Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.

Proč opadává modřín

Všichni živočichové i rostliny se vyvíjejí a jsou přírodou obdařeni schopnostmi, aby se přizpůsobili na změnu ročních období a podmínkám prostředí, ve kterém žijí. Modříny se tedy chrání opadáváním jehlic před vyčerpáním z nadměrného vypařování vody.

Jak poznat Sypavku

Prvními symptomy infekce sypavkou borovou jsou drobné žluté skvrny na jehlicích, které se v našich podmínkách začínají projevovat od září a jsou zjevným znakem infekce až do počátku zimy. Nejvýraznějším projevem je pak náhlé, vesměs masové zhnědnutí jehlic prakticky všech ročníků v předjaří a jarních měsících.

Které stromy napadá kůrovec

Většinou se v současné době pod pojmem kůrovec myslí převážně druh lýkožrout smrkový, který napadá přednostně smrk, ale pokud je přemnožen a smrk v okolí není v dosahu, je schopen napadnout a zahubit i borovici lesní, vejmutovku, kleč, modřín, nalezen byl i na douglasce.

Proč se šíří kůrovec

smrkový je typickým sekundárním škůdcem. Přednostně napadá čerstvě odumřelé stromy (polomové dříví, dříví z těžeb), stromy silně stresované suchem nebo z jiných příčin odumírající stromy. Při přemnožení, kdy nenalézá dostatek vhodného materiálu pro další množení, pak napadá i stromy zdravé.

Jak se zbavit jehlici

Jehličí se pod jehličnany rozkládá až do podoby takzvané hrabanky, což je vlastně kompost kyselé reakce. Do listovky můžeme také přidávat štěpkované či drcené větve. A nakonec můžeme rozdrtit i samotné listy a tím rozklad urychlíme.

Jak se zbavit Sypavky

Na ochranu proti sypavce se doporučuje používat fungicidní postřiky ve čtrnáctidenních intervalech od poloviny července do října. Teplý průběh počasí posledních let ovšem posunuje počátek postřiku již do poloviny června. Vhodné jsou například fungicidy Dithane nebo Champion.

Jak zachránit usychající smrk

Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu.

A pak se modlit, aby strom přežil. Velmi uvážlivě a omezeně po poradě s orgány životního prostředí lze použít postřik Pirimorem (provádějí specializované firm) a jiným přípravkem proti mšicím, ale je to rizikové pro člověka, včely, vodní zdroje apod.

Co napadá smrk

Pokud máte na zahradě smrk, hlavně stříbrný, tak jste si možná už všimli, že má úplně rezavé konce, tedy přírůstky. Smrky jsou letos totiž plné mšic. A poznáte to tak, že si vezmete bílý papír, a na něj vyklepete škůdce. A jsou to mšice zelené.

Jak vypadá Šiška modřínu

Samičí červené šištice jsou 1 až 2 cm velké. Šištice bývají jednopohlavné. Raší od března do dubna. Šišky mají hnědou barvu, dlouhé až čtyři centimetry, semenné šupiny na okraji rovné.

Jak poznat modřín

Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé. Bělová vrstva je světle žlutohnědá, jádro okrové až červenohnědé. Na vzduchu a po napuštění tmavne. Texturu (kresba letokruhů) má hustší než smrk a vyniká krásou mnoha drobných, většinou dobře zarostlých součků.

Proč uschne smrk

Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného. Podle odborníků se nákaza šíří po celé republice, napadené stromy jsou i na Českobudějovicku.

Proč se dělají modřiny na těle

Modřiny nejčastěji indikují nedostatek krevních destiček (trombocytopenie), hemofilii (poruchu srážlivosti krve), žilní trombózu či leukémii. Pro správné stanovení diagnózy je však nutná návštěva lékaře. Další nemocí, která způsobuje povrchová krvácení je jaterní cirhóza.

Jak zachránit uschlý strom

V tu chvíli lze použít kombinaci několika opatření: rostliny postříkejte proti škůdcům (v tomto případě proti sviluškám), zastiňte pomocí stínovky celou plochu a dodržujte pravidelnou, ale ne přehnanou zálivku. Měli byste docílit toho, že smrček začne znovu obrážet, a poškození se do 2 až 3 let zcela ztratí.

Jak dlouho trvá modřina

Po 10 až 14 dnech je barva modřiny žlutohnědá nebo světle hnědá; V dalších dnech se modřina postupně vytrácí.