Co je to informační bezpečnost?

Co je to informační bezpečnost?

Co je cílem informační bezpečnosti

Informační bezpečnost je komplex opatření, který zahrnuje proces navrhování, schvalování a implementaci softwarových, hardwarových, technických, personálních ochranných opatření spojených s minimalizací možných ztrát, vzniklých v důsledku poškození, zničení nebo zneužití informačních systémů.
Archiv

Co znamená pojem dostupnost v informační bezpečnosti

V neposlední řadě jde o pojem dostupnost, to znamená, aby informace byly dostupné v případě potřeby. Podstatou dostupnosti je poskytovat informace bez výpadků, selhání a nevyžádaných útoků na infrastrukturu.

Jaké jsou základní atributy informaci

Informace mohou mít jak digitální podobu, tak i fyzickou. Aby informace byla považována za bezpečnou, musí dle běžných definic splňovat alespoň základní atributy zabezpečení. Těmi jsou důvěrnost, dostupnost a celistvost (integrita).

Co dělá Narodni bezpecnostni urad

provádí certifikace technického prostředku, informačního systému, kryptografického prostředku, kryptografického pracoviště a stínící komory, zajišťuje výzkum, vývoj a výrobu národních kryptografických prostředků, vyvíjí a schvaluje národní šifrové algoritmy a vytváří národní politiku kryptografické ochrany.

Jaké jsou stupně utajení

Utajovaná informace

Dělí se do čtyř stupňů: Vyhrazené, Důvěrné, Tajné a Přísně tajné.

Jak se získává bezpečnostní prověrka

Způsob a forma podání žádosti o vydání dokladu

Žádost lze podat osobně (možnost objednat se na tel. č. 257283225) v podatelně sídla Národního bezpečnostní úřadu (dále jen „Úřad“) v úředních hodinách, zaslat poštou nebo držitelem zvláštní poštovní licence na jeho adresu.

Kdo má přístup k utajovaným informacím

K utajovaným informacím mají bez platného osvědčení fyzické osoby a poučení přístup prezident republiky, poslanci a senátoři Parlamentu, členové vlády, Veřejný ochránce práv a jeho zástupce, soudci a členové Nejvyššího kontrolního úřadu, včetně prezidenta a viceprezidenta.

Co nejpřesnější definici utajovaných informaci

Zákon o ochraně utajovaných informací definuje utajovanou informaci jako informaci v jakékoliv podobě zaznamenanou na jakémkoliv nosiči označenou v souladu s tímto zákonem, jejíž vyzrazení nebo zneužití může způsobit újmu zájmu ČR nebo může být pro tento zájem nevýhodné, a která je uvedena v se- znamu utajovaných …

Kdo uděluje bezpečnostní prověrku

Bezpečnostní řízení (§ 89 – 135 zákona) je proces vedený Národním bezpečnostním úřadem (dále jen „Úřad“) nebo jiným oprávněným subjektem podle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“).

Kde se ukládá utajovaná informace

(6) Utajovaná informace se ukládá v zabezpečené oblasti příslušné kategorie nebo vyšší a v ní popřípadě v trezoru, uzamykatelné skříni nebo jiné schránce za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem.

Co obsahuje bezpečnostní proverka

Bezpečnostní prověrky, které ministerstvo požaduje po šéfech nemocnic, jsou na úrovni nejnižšího certifikátu NBÚ, tedy důvěrné. Před NBÚ se musí svléknout. Citlivá data zahrnují například to, zda jsou uživateli drog anebo patologickými gamblery. Pro účely NBÚ vyplní dotazník včetně údajů o své ekonomické situaci.

Kdo dělá bezpečnostní prověrku

Bezpečnostní řízení (§ 89 – 135 zákona) je proces vedený Národním bezpečnostním úřadem (dále jen „Úřad“) nebo jiným oprávněným subjektem podle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“).