Co je to Brtník?

Co je to Brtník?

Co dělá Brtník

brtník – člověk zabývající se brtnictvím, tedy sběrem medu divokých včel.

Co je to Brtnictvi

Brtnictví nebylo lovem, ale samostatným odborně provozovaným užitkem lesa. Jednalo se o způsob opatrování včel žijících v dutinách živých lesních stromů, uprostřed vydatné včelí pastvy. Územně bylo omezeno na střední a severovýchodní Evropu. Brtníci sídlívali pospolitě v celých osadách v blízkosti lesů.
Archiv

Jakou práci vykonával Brtník

Brtník neboli lesní včelař uměl vyhledávat úly v dutinách stromů a později jim dutiny sám sekerou do stromů vytesával. Stromy s brtěmi si značil svazky slámy a získával z nich med. Kdo brtě poškodil nebo vyloupil, byl potrestán třeba i useknutím ruky. V zimě včelám brtníci vyrobili „zátvor“, aby nepomřely zimou.

Jaké řemeslo dělal Brtník

Derevlansko, území nacházející se v ukrajinském Polesí, bylo svého času oblíbeným místem kyjevských bojarů a kněžen. Aby také ne. Byl zde bohatý výskyt lesních včel a proto sem často jezdili za záminkou výběru «komýnovného».

Co to je řemeslo

Řemeslo je určitý druh manuální dovednosti, provozovaný za účelem obživy, resp. vytváření zisku. Pro řemeslné práce je charakteristický vysoký podíl ruční práce, spojený s používáním specializovaných nástrojů a pomůcek. Řemeslné práce se staly základem pro průmyslovou výrobu.

Co je to řemeslník

Řemeslník je každá osoba, která provádí ruční práci a vyrábí kusy, které jsou zcela exkluzivní, a přizpůsobují své výtvory podle vkusu svých klientů. Ruční práce především vylučuje použití jakéhokoli typu stroje a každý vytvořený kus je jiný.

Co je to Caletník

Caletníci je název pro výrobce pečiva, kteří v době Karla IV. pekli v Praze na "CELETNÉ" dříve Caletné ulici placky zvané "calty". na slano : s česnekem, s bylinkama, se škvarkama. Dříve pekaři nepekli vše co se dělalo z mouky.

Co je to černé řemeslo

Nejméně atraktivní jsou přitom tzv. černá řemesla, která vykonávají například klempíři, strojní mechanici, obráběči kovů, zedníci, tesaři či truhláři. „S nižším počtem studentů se obecně potýkají všechny střední školy, což je způsobeno poklesem demografické křivky.

Co je to Měšečník

Pokud jste si názvy nevyhledali, tak měšečník vyráběl kožené váčky na peníze (měšce), caletník pekl pečivo, hlavně placky (odtud název Celetné ulice v Praze), jirchář zpracovával kůže (nebylo to zrovna voňavé řemeslo) a sítař (nebo také řešetář) vyráběl opravdu síta (řešeta).

Jaké řemeslo vykonával brtnik

Brtník neboli lesní včelař uměl vyhledávat úly v dutinách stromů a později jim dutiny sám sekerou do stromů vytesával.

Co je nejstarší řemeslo

Prostituce je často označována jako "nejstarší řemeslo". Je známa z většiny rozvinutých kultur. V některých kulturách, například již v Babyloně, existovala i její posvátná forma.

Co je to Jirchar

Jirchář (též bělokožešník) byl řemeslník zabývající se zpracováním kůží. Jircháři se pracovním postupem lišili od koželuhů (černokožešníků). Toto řemeslo bylo už v 11. století.

Kdo to byli koželuhové a Jircháři

Činnost koželuhů způsobovala zamoření vzduchu nesnesitelným pachem pocházejícím ze zpracovávaných kůží. Jircháři se nazývali tzv. bílí koželuhové, protože se specializovali na zpracovávání lehkých a jemných kůží z jehňat a kůzlat, které byly základními surovinami pro šití rukavic.

Kdo je Caletník

je název pro výrobce pečiva, kteří v době Karla IV. pekli v Praze na "CELETNÉ" dříve Caletné ulici placky zvané "calty". Dříve pekaři nepekli vše co se dělalo z mouky.

Co je to Jirchářství

Jirchář (též bělokožešník) byl řemeslník zabývající se zpracováním kůží. Jircháři se pracovním postupem lišili od koželuhů (černokožešníků). Toto řemeslo bylo už v 11. století.

Co je to kozeluh

Koželuh je řemeslník, který vydělává a zpracovává zvířecí kůže (hovězí, vepřové, kozí, ovčí i koňské aj.) a vyrábí z nich měkkou pružnou useň, již pak dále zpracovávají ševci, brašnáři, sedláři a další řemeslníci. Od 19. století se řemeslná výroba nahrazuje tovární výrobou v koželužnách, které tvoří koželužný průmysl.

Co dělá Jirchář

Jirchář (též bělokožešník) byl řemeslník zabývající se zpracováním kůží. Jircháři se pracovním postupem lišili od koželuhů (černokožešníků). Toto řemeslo bylo už v 11. století.

Co dělal Barvíř

Barvíř měl dřevěná prkénka, na nich přilepenou gumu s různými vzory. Tu namáčel do barvy a pečlivě otiskoval na plátno. Byla to složitá a přesná práce! Staré řemeslo barvířů na Deštensku již dávno zaniklo.

Co je Jircha

Jircha je kůže vydělaná na měkko; ze střhn.

Kdo to byl Barvíř

Barvář je označení loveckého psa, který díky výbornému čichu dohledává raněnou (postřelenou) zvěř. Barváři je skupinové označení pro více plemen.

Co je to Barvíř

Barvíř Úkolem barvíře je barvení textilních materiálů. Pracovními činnostmi jsou – příprava chemikálií, barev, barvících lázní a roztoků podle receptur – zhotovování vzorků vybarvením textilních materiálů s výpočtem potřebné receptury – barvení všech druhů textilních materiálů, např.

Jak cvičit Barváře

Předně si musíme uvědomit, že barvář dospívá podstatně později než jiná plemena loveckých psů, a proto s výcvikem začínáme zpravidla až po roce věku. Do té doby vedeme mladého barváře s dostatkem volnosti, ale současně s bezpodmínečným zvládnutím základních cviků poslušnosti se zvláštním důrazem na vodění na řemeni.