Co je proti Molici?

Co je proti Molici?

Jak zabít molice

Pokud ale prevenci podceníte a molice se u vás na rostlinách objeví, je třeba rychle jednat. Místo insekticidů sáhněte raději po biologických zbraních. Zdatnými soupeři je totiž jinak neškodný hmyz, a to buď slunéčko Delphastus pusillus, parazitická vosička Encarsia formosa nebo dravá ploštice Macrolophus caliginosus.
Archiv

Jak se zbavit molice bez chemie

Proti mšicím a molici skleníkové, obaleči hrachovému a padlí angreštovému lze použít postřik rostlin mýdlovou vodu – na 50 dílů vody jeden díl mazlavého mýdla. Prodávány jsou i rovněž účinné prostředky založené na bázi řepkového oleje.

Jaké rostliny odpuzují molice

Proti savým škůdcům, jako jsou mšice a molice, můžeme použít hned několik zbraní. Často využívaným pomocníkem je aksamitník neboli afrikán. Ten má opravdu široké pole působnosti – kromě molic odpuzuje i třásněnky a je opravdu nenahraditelný v boji proti háďátkům.
Archiv

Jak přezimují molice

Molice přezimují na brukvovitých rostlinách, mléčích, aj. Samice klade až 100 vajíček, z nichž se líhnou pohyblivé larvy prvního instaru, druhý a třetí instar je nepohyblivá nymfa, která se mění v pupárium. V průběhu roku vytváří molice několik generací v závislosti na teplotě a hostitelské rostlině.
Archiv

Co nesnáší molice

Ochrana před molicemi bez použití chemie

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Co žere molice

Molice napadají rajčata, okurky, papriky a okrasné květiny. Jsou přenašeči virových chorob rostlin. Jak je poznám a čím škodí Molice si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech a paprikách.

Jak vypadá molice

Pupária molic mají typický oválný tvar. Dospělci taxonomické skupiny molice lze popsat jako malý hmyz, s 1 až 3 mm dlouhým tělem, nažloutlé barvy. Zbarvení je obvykle překryto silným voskovitým povlakem šupin na křídlech, který způsobuje, že hmyz vypadá křídově bílý.

Jak vyrobit Postrik na molice

Česnek přidejte do přibližně 10 litrů vody a krátce ho povařte. Kromě toho na molice zabírá i kyselý roztok z citronu. Celý citron vymačkejte do jednoho litru vody a přidejte k němu i pár kapek mycího prostředku. Takto připravenou směs nanášejte jednou týdně do vymizení potíží.

Jak zneškodnit molice

Vosičky do těl molic kladou svá vajíčka a ta, jakmile se líhnou, roztrhají molice na kusy. Mezi další metody se dají zařadit nejrůznější roztoky vody s octem, jarem nebo olejem, kterými se dají napadené rostliny otírat, ale účinnost není úplně stoprocentní. Stará babaská rada radí použít výluh z kopřiv.

Jak škodí molice

Molice skleníková

Přímé škody molice způsobují sáním na rostlinách. Následkem toho dochází k odbarvování, deformování a opadávání listů. Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a nezřídka i hynou. Škodí i znečišťováním výpěstků medovicí a černěmi a přenosem některých virových chorob.

Kdy se stříká proti padlí

Pokud se ale padlí vyskytne, pomocí aplikací postřiku proti padlí stromy a rostliny vyléčíte. Chemická ochrana se provádí prvně 1-2 týdny před květem a poté podle přípravku a intenzity výskytu několikrát opakujeme a to až do července.

Jak se mnozi molice

Tradičně se množí odstřiženými výhonky uloženými na nějakou dobu do sklenice s vodou. A jako z vody opravdu rostou. A právě i vzhledem k bohatým přírůstkům skvěle vyplní každý volný prostor truhlíku.

Jak léčit padlí

Ocet proti padlí

Kyselina octová z jablečného octu je velmi účinná při ničení padlí. Dávejte pozor, aby směs nebyla příliš silná, protože kyselost octu může spálit listy rostlin. Smíchejte 4 lžíce jablečného octa (5% roztok) s 3,8 litru vody. Použijte opakovaně každé tři dny.

Jak poznat padlí

Pro lepší identifikaci prvních příznaků je vhodné podívat se na list z profilu ve výšce očí. Na napadených listech jsou matné, jemně stříbřité skvrny. Už při těchto příznacích je nutné provést ochranu. Následně se v místě skvrn může objevovat šedobílý povlak mycelia.

Jak se projevuje padlí

Onemocnění se projevuje jako bílé moučnaté povlaky na letorostech, listových růžicích, listech i květech. Infikované listy se podélně kornoutovitě svinují, květy jsou zmenšené, morfologicky pozměněné, korunní i kališní lístky jsou ztlustlé, dochází ke srůstu tyčinek, pyl ztrácí klíčivost.

Co zpusobuje padlí

Padlí – je houbové onemocnění, které postihuje celou řadu rostlin. Padlí je způsobeno různými druhy vřeckatých hub (lat. Erysiphales). Padlí se přenáší pomocí spór – větrem nebo kontaktem.