Co je Paliatr?

Co je Paliatr?

Kdy zahájit paliativní péči

Právo na paliativní péči by měli mít všichni pacienti, kteří žijí s onemocněním, které ohrožuje jejich život, a to bez ohledu na základní diagnózu. Paliativní péče se týká i rodin a dalších blízkých lidí těchto pacientů.

Jak funguje paliativní péče

Paliativní péče se poskytuje pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Jejím cílem je zmírnit bolest, dušnost a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým.

Jak dlouho může být člověk v hospici

Hospicposkytuje specializovanou paliativní péči především pacientům v závěrečné fázi nevyléčitelného onemocnění (obvyklá délka péče o pacienta je tři až čtyři týdny). Domácí hospic nabízí nemocnému a jeho nejbližším pečujícím specializovaný tým lidí, kteří jsou připraveni pomoci 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Co to znamená paliativní péče

Paliativní péče je přístup zaměřený na zvyšování kvality života pacientů a jejich rodin v situaci, kdy čelí život ohrožující nemoci. Jejím cílem je komplexní léčba/řešení/tišení bolesti a dalších příznaků nemoci, včetně psychických, sociálních a spirituálních obtíží, které mohou pacienta a jeho blízké trápit.

Co je terminální vyměšování

Terminální stádium (fáze) nemoci, je období kdy již specifická (protinádorová) léčba je neúčinná, nevede k prodloužení života a naopak by vedla ke zhoršení jeho kvality.

Kdo zalozil hospic

První hospic byl založen v roce 1847 v Lyonu Jeanne Garnierovou. Vznik paliativní péče tedy datujeme právě do poloviny 19. století. Šlo o přirozené vyústění procesu, který započal již o několik let dříve, kdy právě Jeanne Garnierová založila společenství žen, jež se věnovalo péči o nevyléčitelně nemocné.

Jak poznat terminální stadium

Mezi nejčastější symptomy v terminální fázi nevyléčitelného onemocnění patří bolest, dušnost, kašel, nechutenství ( anorexie ), nevolnost a zvracení, gastroezofageální reflux, zácpa, škytavka, retence moči, poruchy spánku, zvýšený nitrolební tlak, agitované chování a neklid, úzkost a strach, křeče, spasticita, infekce, …

Kdo poskytuje paliativní péči

Ambulance paliativní medicíny

Probíhá většinou v ambulanci, někdy může mít formu návštěvy v domácnosti nebo konzilia v nemocnici. Může na ni napsat poukaz praktický lékař nebo specialista, nebo si ji může domluvit sám pacient nebo jeho blízcí, a hradí ji, většinou, zdravotní pojišťovna.

Jak vypadá umírající člověk

Na skutečnost, že se život nemocného nachyluje k samotnému závěru a zbývá již pouze několik dní života, nás upozorní následující příznaky. Nemocný se stává čím dál tím více unaveným, zhoršuje se jeho pohyblivost, postupně ubývá tělesných sil, začíná být plně závislý na pomoci druhých osob, stává se ležícím.

Co jsou to hospice

Hospic je specializované zařízení pro zvládání, tlumení a tišení projevů nevyléčitelných onemocnění v terminální fázi – bolesti, dušnosti, zvracení a dalších zažívacích obtíží, krvácení, nespavosti, úzkosti, strachu. Pacienti jsou zpravidla v jednolůžkových pokojích s přistýlkou pro blízkou osobu.

Co je to hospice

Hospic je zdravotnicko-sociální zařízení, které slouží k péči o nevyléčitelně a těžce nemocné osoby, tedy k tzv. paliativní péči. Současná zdravotnická zařízení hospicového typu dostala své jméno podle instituce hospiců – míst pro odpočinek poutníků, která vznikla ve 4. století.

Co se děje s tělem při umírání

Smrt přichází velmi rychle poté, co srdce přestane bít, ustává přísun krve k životně důležitým orgánům včetně mozku. Poté, co se srdce zastaví, dostavují se během několika sekund všechny příznaky toho, že je člověk shledán mrtvým. Okamžik, kdy jsou přítomny všechny tři parametry, je definován jako čas smrti.

Jak poznat že umírá

Příznaky blížící se smrti, které mohou, ale nemusejí nastat:Oči jsou otevřené nebo polootevřené, ale ve skutečnosti se nedívají.Chladnoucí ruce a nohy nebo naopak horečka.Ústa jsou otevřená.Spodní strana těla, nohy, kolena a ruce se tmavěji zbarvují.Puls slábne.Mění se frekvence a hloubka dechu.

Co je to terminální stadium

Terminální stádium (fáze) nemoci, je období kdy již specifická (protinádorová) léčba je neúčinná, nevede k prodloužení života a naopak by vedla ke zhoršení jeho kvality.

Jak poznam že prichazi smrt

změny stavu vědomí – obluzenost, somnolence/sopor/koma, někdy agitovanost a neklid. pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi. změny vzorce dýchání, někdy charakteru mělké bradypnoe, někdy mělké tachypnoe, často apnoické pauzy, známky usilovného dýchání (zatahování nadklíčků)

Jak funguje Domácí hospic

Mobilní hospic poskytuje umírajícím zdravotnickou péči. Jejich rodinám zajišťuje také psychologickou nebo duchovní podporu. Tým mobilního hospice se skládá z lékaře, zdravotní sestry, sociálního pracovníka a psychologa nebo duchovního. Zdravotníci navštěvují umírající, kdykoliv to jejich stav vyžaduje.

Co poskytuje hospic

Hospic poskytuje nemocnému paliativní, především symptomatickou léčbu a péči a současně se snaží uspokojit i jeho potřeby psychické, sociální a spirituální. Paliativní péče podporuje život, podporuje kvalitu života. Umírání a smrt považuje za normální proces.

Jak se pozná že člověk umírá

Symptomy umíráníČlověk nemá zájem přijímat jídlo ani tekutiny.Pacient začíná mít větší potíže s dýcháním; dechy jsou slabší a rychlejší, nebo naopak pomalejší.Periodicky se objevují chvíle, kdy pacient nedýchá vůbec.Polykání je obtížnější.Dochází k ucpávání hrdla, pacient může vydávat bublající či chrchlavé zvuky.

Co říct člověku který umírá

Někdy umírající potřebuje, abyste jej opravdu propustili, dovolili mu odejít. Řekněte mu, že jej máte rádi, poproste o odpuštění, odpusťte. Ale nebojte se říci i to, že jej nedržíte, že může jít. Je to někdy velmi bolestné, ale on často čeká na vaše ujištění, že to bez něj zvládnete.

Jak dlouho se dá žít s metastázami

Medián přežívání pacientek pouze s kostní i metastázami jsou 2 roky, asi 20% jich přežívá 5 let. Jsou nejčastější lokalizací vzdáleného relapsu u pacientek po adjuvantní léčbě, hlavně u pacientek s pozitivními steroidními receptory. Kostní metastázy se obtížně diagnostikují.

Co prožívá umírající člověk

Umírající člověk je v některých chvílích či dnech neklidný. Stává se, že sebou na lůžku hází, dělá bezcílné pohyby rukama nebo nohama, snaží se odejít nebo bez viditelného důvodu škube prsty. To jsou také znamení, že ztrácí spojení s tímto pozemským světem.

Kdo je pacientem hospicové péče

Hospicová péče je určena většinou pro pacienty s onkologickým onemocněním, přijímáni jsou ale i pacienti s jinými druhy nevyléčitelných onemocnění, většinou v terminálním stadiu onemocnění.

Kdy do hospice

O hospici je dobré začít uvažovat ve chvíli, kdy nemoc přejde do fáze, kdy není vyléčitelná. O této skutečnosti by měl informovat nemocného jeho ošetřující lékař. Pokud možnosti směřující k vyléčení a uzdravení byly vyčerpány, je přáním nemocného žít co nejdéle a co nejkvalitněji i se svou nemocí.

Jak se rozloučit se zemřelým

Dopřejme si čas k rozloučení. Posaďme se vedle lůžka a pokusme se vnitřně se uklidnit. Když pozorujeme obličej zemřelého, můžeme sledovat, jak mizí všechno napětí a vyzařuje pokoj. Jestli chceme, mluvme se zemřelým, doprovoďme jej svými myšlenkami na jeho pro nás neviditelné cestě.

Jak dlouho přežije člověk s rakovinou

Dnes máme pacienty, kteří s pokročilým onemocněním, například i se vzdálenými metastázami, díky léčbě vhodně zvolené podle prediktivních znaků, žijí 3 až 4 roky,” vysvětluje profesorka Skřičková.