Co je nejlepší na živý plot?

Co je nejlepší na živý plot?

Co dát do živého plotu

Dřeviny na živý plot: Túje, habr a mnoho dalších

Navíc rychle rostou. Žádané jsou i tisy a jalovce. Populárním stálezeleným zástupcem jsou buxusy, které jsou vhodné pro nízké živé ploty nebo "předploty". Hodně se rozmohly i listnaté typy živých plotů, zejména habry a ptačí zob.

Jak kombinovat živý plot

Kombinovat lze i více druhů keřů dohromady, aby byl živý plot zajímavější a kvetl od jara do podzimu. Během roku mění svůj vzhled třeba muchovníky, aronie, rakytníky, hlošiny, svídy, dřišťály, růže velkoplodé, kdoulovce, kaliny či komule.

Kdy se stříhá živý plot

Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.

Jak rychle roste živý plot

Mimořádně rychlý růst

Rostlina se bohatě rozvětvuje. Konečná výška plotu může dosáhnout až 5 metrů. Živý plot běžné výšky (tj. kolem 2 metrů) můžete vypěstovat v průběhu 1, 5 – 2 let.

Jak sázet Habry na živý plot

Výsadba do tvarovaného živého plotusázíme ve sponu 25 cm, to je 4 sazenice na metr. Pro extra hustý plot sázíme ve dvou řadách, ve tvaru trojúhelníka o délce stran 30 cm (spon 30x30x30 cm), je tak potřeba 6-7 sazenice na metr (4 sazenice v jedné řadě, 3 sazenice ve druhé řadě).

Jak daleko od plotu túje

ODPOVĚĎ: Podle nového občanského zákoníku platí, že by túje měly být vysázeny nejméně metr a půl od společné hranice pozemků. V případě, že jsou túje už vysázeny a jsou vzrostlé, může vlastník pozemku požadovat, abyste je odstranila.

Co vysadit kolem plotu

Chcete-li co nejvíce zakrýt plot, sáhněte po vysokých trvalkách. Druhy volte podle orientace světových stran. V případě slunečního prostoru před plotem je dobré vysadit například levanduli, rozchodník, šalvěj, růže, perovskie, sléz, okrasné cibuloviny, větrnici nebo různé okrasné trávy.

Jak zkrátit živý plot

Živý plot bude třeba zastřihnout hned na začátku a zkrátit značnou část jeho výšky pomocí řetězové pily. Možná ho budete chtít zkrátit na výšku pouhých 1–1,2 metru. Tím podpoříte rychlý růst nových výhonků, které pak můžete zastřihávat a tvarovat během růstu.

Jak tvarovat živý plot

Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc. Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.

Co dát na plot aby nebylo vidět

Mnoho možností ochrany soukromí

Volba různých druhů keřů a nejlépe pak stálezelených, případně ale i trvalek, které budou zvědavcům clonit jen v sezóně, popnutí pergoly liánami, ale i souvislé živé ploty a nebo ploty zděné, případně třeba betonové stavebnice.

Jak často hnojit živý plot

S hnojením začínáme teprve ve druhém roce, když už jsou rostliny dostatečně zakořeněné. Živé ploty z habrů stačí hnojit 2x ročně. Koncem léta by se již přihnojovat nemělo, aby rostoucí výhony habrů mohly plně vyzrát před ukončením růstu, a tím se sníží možnost, že v zimě habry omrznou.

Jak často zalévat habry

Po zasazení sazenic je nutné provést prvotní důkladnou zálivku, počítejte podle velikosti rostliny až s 10 litry vody na jednu sazenici habru. Sazenice pak dále pravidelně zaléváme, dokud dobře nezakoření. Doporučujeme habry zamulčovat kůrou.

Kdy stříhat živý plot z ptačího zobu

Tento zakrsle rostoucí druh nepotřebuje žádný řez. Jen výjimečně je dobré provést lehké prosvětlení koruny. Vysazené živé keře poprvé prostříháváme v předjaří a podruhé koncem června, kdy ukončí druhou růstovou fázi. Je-li to zapotřebí, můžeme třetí a poslední řez provést ještě v září, ale nejpozději počátkem měsíce.

Jak vysoký může být živý plot

Další členění živých plotů je podle výšky, která je závislá na zvolené dřevině a řezu. Nízké živé ploty jsou vysoké do 1 metru, střední 1 až 2 metry a vysoké 2 až 3 metry. Zajímavostí je, že živý plot lze vytvořit prakticky z jakékoli dřeviny, ovšem jsou pro tyto účely dřeviny oblíbené a také zcela neznámé.

Jakou Thuji na živý plot

Thuja plicata “Gerderland“ (thuje obrovská “Gerderland“), Thuja occidentalis “Holmstrup“ (thuje východní “Holmstrup“), Thuja occidentalis “Malonyana“ (thuje východní “Malonyana“) a mnohé další. Všechny zmíněné kultivary thují se výborně hodí pro živé ploty.

Jak daleko keř od plotu

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Kdy stříhat živý plot z habru

Řez provádíme jednou až dvakrát ročně. Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim. Habr velmi dobře snáší i hluboké zmlazení, popřípadě řez až na pařez, provede-li se začátkem vegetačního klidu.

Jak daleko od plotu vysadit habr

Pokud opravdu habr, tak cca metr od plotu. Tak to je docela slozita otazka. ja osobne bych radej davala prednost nechat si misto u plotu na strihani to znamena,aby jste se tam mohli dobre pohybovat a osetrovat porost a verte,ze narusta docela dost,jak uvadi kolega a bude potrebovat vicekrat nez jednou do roka.

Jak nechat zarůst plot

Plot můžeme nechat zarůst popínavými rostlinami, třeba břečťany, plaménky, přísavníky, vistáriemi, popínavými růžemi. Druh popínavky volíme podle toho, zda máme k dispozici slunné místo v závětří, nebo bude růst na severní straně. Jakýkoli plot můžeme nechat zarůst popínavými rostlinami.

Jak obnovit živý plot

Je-li listnatý živý plot příliš vyholený nebo přerostlý, můžete jej zmladit hlubokým řezem a obnovit tak jeho potřebnou výšku. Nejvhodnějším obdobím je pozdní podzim nebo zima. Ideální pro toto opatření je podzimní nebo zimní den, kdy nemrzne. Pákovými nůžkami nebo pilkou zkraťte všechny větve na 10–15 cm.

Jak se starat o živý plot

Péče o živý plot

V dalších letech živé ploty zaléváme jen při dlouhém suchu, stejně jako všechny rostliny v zahradě. První rok po výsadbě nehnojíme, v dalších letech je hnojení důležité především pro dřeviny střihaných plotů, protože pro nasazení nových výhonů, po každém sestřihu, potřebují dostatek živin.

Jak založit živý plot z habrů

Jámu pro výsadbu vyplníme kvalitní kompostovou zeminou, kde jednotlivé sazenice umisťujeme v rozpětí zhruba 30 cm od sebe. Pokud chceme mít živý plot velmi hustý, rostliny nasadíme ještě více k sobě. Ne však méně než 20 cm. V průběhu činnosti zasypáváme kořenový systém exemplářů hlínou, kterou mírně sešlápneme.

Jak daleko má být strom od plotu

“. Zákon stanovuje jako přípustnou vzdálenost pro stromy od společné hranice pozemků 1,5 metru, v případě stromů přesahujících výšku 3 metry jsou to 3 metry. V každém jednotlivém případě je ale důležité přihlédnout k místním poměrům dané oblasti.

Co k plotu místo tújí

Túje nejsou jediné jehličnany, které mohou tvořit živý plot. Použít lze různé druhy tisu, jedlovce, modřínu, smrku či cypřišku. Hledáte-li rychlerostoucí a statný keř, zkuste cypřišovec leylandský (Cupressocyparis leylandii).

Jak založit živý plot z habru

Jámu pro výsadbu vyplníme kvalitní kompostovou zeminou, kde jednotlivé sazenice umisťujeme v rozpětí zhruba 30 cm od sebe. Pokud chceme mít živý plot velmi hustý, rostliny nasadíme ještě více k sobě. Ne však méně než 20 cm. V průběhu činnosti zasypáváme kořenový systém exemplářů hlínou, kterou mírně sešlápneme.