Co je šla tiskárna?

Co je šla tiskárna?

Co je SLA tisk

Stereolitografie (SLA) je nejstarší a jednou z nejpřesnějších metod 3D tisku. Teoretická přesnost odpovídá velikosti molekuly polymeru. Jako přídavný materiál se používá fotocitlivý polymer, který po aplikaci UV záření ztuhne (zpolymerizuje). Tloušťka vrstvy se běžně pohybuje od 0,05 do 0,25 mm.
Archiv

Jak vybrat SLA tiskárnu

V současné době se doporučuje horizontální rozlišení pod 0,1 mm a vertikální do 0,2 mm. Čím drobnější vrstvy tiskárna zvládne, tím detailnější budou vytištěné objekty, zároveň však bude také pomalejší. U složitějších modelů je také třeba počítat s různými podpůrnými konstrukcemi, což je pro tiskárnu práce navíc.

Proč si koupit 3D tiskárnu

Výhody ovšem u FFF 3D tisku převažují. Základním plusem jsou nízké jak pořizovací, tak provozní náklady. Běžnou FFF 3D tiskárnu pořídíte za nižší jednotky tisíc, obměňovat u ní musíte jen minimum součástí a máte na výběr z mnoha tiskových materiálů různých barev a vlastností.

Co je to filament

Filament je struna, ze které se pomocí tiskárny vyrábí 3D objekt. V dnešní době může být nejen z plastu, ale také z řady dalších materiálů (například s příměsí kovů). Filamenty se zpravidla vyrábějí ve dvou šířkách: 1,75mm a 2,85mm.

Jak funguje SLA tisk

SLA (anglicky stereolithography) je metoda fungující na principu vytvrzování tekutého polymeru pomocí laserového záření a jedná se o nejstarší 3d metodu. Oproti tomu FDM funguje na principu termoplastického vytlačování (anglicky thermoplastic extrusion, konkrétně FDM vychází z anglického fused deposition modeling).

Jak dlouho Vytvrzovat resin

Tabulka:

Material Washing (IPA) Postcuring
Model White 2 х 3min 3min @405nm (200W)
Basic Resin Red 2 х 3min 15min @405nm (200W)
Industrial ABS 2 х 3min 15min @405nm (200W)
Industial Flex 2 х 3min 15min @405nm (200W)

Jak funguje Resinová tiskárna

⇒ Jak funguje resinová tiskárna s MSLA technologií V procesu MSLA (Masked Stereolithography) je syntetický resin selektivně osvětlen zespodu pomocí LCD displeje. LCD displej vytváří masku pro každou tiskovou vrstvu a blokuje tak UV světlo v určených bodech.

Jakou 3D tiskárnu pro začátečníky

Jedny z nejlepších tiskáren pro začátečníky jsou ENDER 3 a ENDER 3 V2. S cenou začínající již na čtyřech tisících se jedná o ideální vstupní bránu do světa 3D tisku. Nejenže zaplatíte relativně málo peněz, ale také dostanete velmi kvalitní základ, který lze později snadno upgradovat.

Co se dá dělat na 3D tiskárně

Využití 3D tisku nezklame ani v oboru lékařském a v oblasti vědy a výzkumu. Můžete si vytisknout různé pomůcky do laboratoře, protetické pomůcky, anatomické modely, implantáty. Děti si mohou vytisknout různé hračky, autíčka, postavičky atd. Různým kutilům se meze nekladou.

Co to je PLA

PLA je biologicky plně odbouratelný materiál, vyráběný z kukuřičného nebo bramborového škrobu či z cukrové třtiny. Je stále více průmyslově využíván. Je rozpustný v hydroxidu sodném. Po vytištění modelu je těžké odstranit podpůrné prvky.

Co je to Extruder u 3D tiskárny

Extruder

Součást tiskárny, která se stará o extruzi materiálu. Skládá se z hot-endu, podavače, krku a chlazení.

Jak tisknout z Resinu

Nalití resinu do vaničky

Umístěte vaničku do tiskárny. Okolo displeje vede malá drážka, která vám pomůže správně umístit vaničku. Jakmile zapadne na místo, uslyšíte malé "kliknutí". K upevnění k mechanismu náklonu použijte dva šrouby vaničky na resin.

Jak Vytvrdit Resin

Resin (nebo také syntetické pryskyřice) jsou tekuté plasty vytvrzované UV zářením. Tyto materiály se používají u stereolitografických 3D tiskáren. Fotosenzitivní pryskyřice může být vytvrzena laserem nebo světlem, a tím přeměněna na pevný model.

Jak dlouho Vytvrzovat Resin

Tabulka:

Material Washing (IPA) Postcuring
Model White 2 х 3min 3min @405nm (200W)
Basic Resin Red 2 х 3min 15min @405nm (200W)
Industrial ABS 2 х 3min 15min @405nm (200W)
Industial Flex 2 х 3min 15min @405nm (200W)

Jakou 3D tiskárnu na doma

Nejlepší 3D tiskárny v kostceNejlepší 3D tiskárna: Original Prusa i3 MK3S+Do 10000 Kč: Creality Ender 3 S1.3D tiskárna pro začátečníky: Creality Ender 3 V2.Nejlepší SLA tiskárna: Elegoo Mars 3 Pro.Větší alternativa: Elegoo Saturn 2.

Kde koupit 3D tiskárnu

Kde koupit doporučené 3D tiskárny

3dpotřeby.cz od 119 Kč 90+ zdarma
Majkl3D.cz Za více než týden 5 650 Kč Do obchodu
zdarma 90+ zdarma
CZC.cz od 29 Kč 90+ od 29 Kč
CZC.cz Skladem 6 829 Kč Do obchodu

Jak funguje šla tisk

SLA funguje tak, že do nádržky nalijete tekutou pryskyřici (často se používá přejatý název “resin”) a pomocí LCD displeje a zdroje světla ji vytvrzujete do tenoučkých vrstev. Dá se takto dosáhnout i naprosto neuvěřitelné výšky vrstvy 0,01 mm.

Jak dlouho trvá 3D tisk

Dle složitosti a velikosti výrobku tisk trvá různě dlouho, často několik hodin nebo klidně celou noc. Materiál se nanáší ve vrstvách a před očima nám roste vytoužený výsledek.

Jaký je rozdíl mezi PLA a PLA+

PLA+ vylepšené tiskové vlastnosti oproti standardnímu PLA. Mezi hlavní výhody patří nižší tisková teplota (195°C), vyšší soudržnost ve vrstvách, vyšší houževnatost a matný vzhled. Parametr D určuje vyšší tvrdost oproti PLA – A a s tím spojenou i vyšší teplotu tuhnutí. Doporučená teplota tisku je 185 – 235 ºC.

Co je to bioplast

Bioplasty jsou plastické hmoty vyrobené z biomasy. Předpona „bio“ má značit vztah k přírodě. První typ bioplastů je vyroben z biomasy (např. z kukuřice, cukrové třtiny), ale přesto může být v přírodě nerozložitelný.

Co je to Hotend

Hotend / hot-end

Doslova přeloženo jako horký konec. Hotend je důležitá součástka FDM 3D tiskáren. Skládá se z trysky, heatblocku, heatbreaku, topného tělesa, chladiče a pneu spojky. Pomocí tepla taví filament na tenké tvárné vlákno, ze kterého se pak na tiskové podložce tvoří následný výtisk.

Co je to extrudér

Extruder

Součást tiskárny, která se stará o extruzi materiálu. Skládá se z hot-endu, podavače, krku a chlazení.

Jakou 3D tiskarnu pro začátečníky

Jedny z nejlepších tiskáren pro začátečníky jsou ENDER 3 a ENDER 3 V2. S cenou začínající již na čtyřech tisících se jedná o ideální vstupní bránu do světa 3D tisku. Nejenže zaplatíte relativně málo peněz, ale také dostanete velmi kvalitní základ, který lze později snadno upgradovat.

Jak začít s 3D tiskem

Na počátku je třeba promyslet, k čemu a jak budeme 3D tisk ve škole využívat a jak do něj zapojíme žáky a pedagogy. Poté následuje výběr vhodné 3D tiskárny, přičemž mezi hlavní parametry výběru patří především volba vhodného poměru výkon vs. cena (vhodné jsou např. tiskárny Ender či Prusa apod.).

Co vše umí 3D tiskárna

3D tisk je moderní technologie, která nám umožňuje tisknout trojrozměrné objekty pomocí naprogramované předlohy. Nejběžnější principem 3D tisku je tisk předmětu po jednotlivých vrstvách, které se do sebe zatavují, tzv. technika FDM (FusedDeposition Modeling).