Co je komínová digestoř?
Jak funguje digestoř
Funguje tak, že odsává vzduch, který obsahuje páry, mastnoty a pachy z vaření, a poté ho pročišťuje a vrací zpět do místnosti. Odsávání: Ventilátor v digestoři odsává vzduch z vařící zóny a tím zachycuje páry, zápachy a částice mastnoty.
Jak zapojit digestoř do komína
Digestoře mají většinou dva nebo i více vývodů pro odtah, abyste si mohli vybrat ten, který vyhovuje dispozicím vaší kuchyňské linky. Nevyužitý otvor zaslepíte krytem, který se nachází v příslušenství spolu s digestoří. Odtahové potrubí by mělo vést co nejkratší cestou a s minimem ohybů do komína.
Jak vybrat komínovou digestoř
Správně zvolený odsavač par musí být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu, nejlépe až 10×. Při výběru spočítejte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Takto získané číslo je ekvivalentem výkonu motoru digestoře pro pročištění daného prostoru.
Archiv
Jak se instaluje digestoř
Spodní hrana digestoře by měla být o něco výš než spodní hrany horních skříněk, tak abychom pohodlně viděli i dosáhli do všech nádob na plotně, přitom by však vzdálenost měla být taková, aby páry byly odtahovány do digestoře a neunikaly do místnosti – nejčastěji ve výšce 55–60 cm nad plotnou.
Kam zapojit digestoř
Zapojení digestoře s vnitřním okruhem = recirkulací
Buď ho pověsíte pod horní kuchyňskou skříňku, nebo umístíte do volného prostoru nad sporák tak vysoko, abyste se bez problémů dostali k hrncům na plotně a zároveň mohlo docházet k bezpečné filtraci páry.
Kam umístit digestoř
Jaké zvolit umístění digestoře
Její umístění je spojené s varnou deskou, jinak by neměla velký smysl. Umístěná je tedy přímo nad sporákem nebo samostatnou varnou deskou a primárně plní funkci odsávání páry a pachů při vaření. Umisťuje se do výšky 80 až 100 cm nad varnou plochou a měla by být minimálně tak široká.
Kam se dává zpětná klapka u digestoře
Montáž zpětné klapky se doporučuje co nejblíže ventilátoru, kde je odpor vzduchu nejmenší. Klapky by měly být hlavně na snadno přístupném místě, což vám usnadní jejich údržbu. Zpětné klapky proti zápachu je možné instalovat jak do horizontálního, tak do vertikálního potrubí.
Jaký je rozdíl mezi digestoří a odsavačem pár
Oba typy odsavače par vás zbaví tuků i pachů, které vznikají během vaření. Odtahový odsavač par odvede navíc ještě i vlhkost. Digestoř s recirkulací naproti tomu vlhkost neodvede, páry z vaření pouze v těle digestoře změní své skupenství a vrátí se digestoří zpět do prostoru kuchyně.
V jaké výšce má být digestoř
Pokud máte plynovou varnou desku, je optimální výška digestoře cca 75 cm. Nad elektrickou varnou desku můžete zavěsit digestoř do výšky přibližně 65 cm. Jestliže si pořizujete designový model se šikmým sklem, je možné ho zavěsit 60 cm nad plynovou a asi 45 cm nad elektrickou varnou desku.
Co dát místo digestoře
Pokud není možné digestoř napojit na potrubí a vyvést odsátý vzduch ven z místnosti, máte možnost použít recirkulační odsavač par. Vzhledově vypadá stejně, jen uvnitř je vybavený filtrační mechanikou. Vzduch se nasaje dovnitř, pročistí a vrátí zpátky do místnosti.
Kdy zapnout digestoř
Pět minut před tím, než začnete vařit, odsavač zapněte – v kuchyni vznikne žádoucí podtlak, který urychlí tah. Zavřete okna i dveře v blízkosti digestoře a během odsávání nevětrejte.
Jak velkou digestoř
Výkon digestoře
Čím větší prostor, tím výkonnější digestoř potřebujete. Běžné typy digestoří odsají za hodinu 300–700 m³ páry, ty nejvýkonnější až 1 500 m³. Správně zvolený odsavač par musí být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu, nejlépe až 10×.
Jak funguje zpětná klapka
Jak funguje zpětná klapka
Zpětné klapky se otevírají pouze jednostranně, takže se vzduch pouští jedině směrem ven. Tlak vzduchu, který ventilátor vyvine, překoná sílu uzavíracího mechanismu zpětné klapky a otevře tak cestu ven.
Kam dát zpětnou klapku
Kam umístit zpětnou klapku
Zpětnou klapku umístěte bezprostředně za čerpadlo před uzavírací ventil. V některých konfiguracích je přípustná i instalace ventilu na zpětném potrubí. V závislosti na konstrukci instalujte ventil vodorovně nebo svisle.
Jak správně vybrat digestoř
Správně zvolený odsavač par musí být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu, nejlépe až 10×. Při výběru spočítejte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Takto získané číslo je ekvivalentem výkonu motoru digestoře pro pročištění daného prostoru.
Jakou značku digestoře
Nejlepší digestoře
Pořadí | Název | Hodnocení |
---|---|---|
1. | Beko CTB 6407 X | ⭐ 87 % |
2. | Mora OP 630 W | ⭐ 83 % |
3. | Guzzanti ZRW 60 W | ⭐ 75 % |
4. | Mora OP 630 X | ⭐ 70 % |
Proč mít digestoř
Digestoř odvádí z kuchyně výpary, kouř a zápach vznikající při vaření a pečení. Nejenže tak udržuje v místnosti příjemné ovzduší bez zápachu, ale zároveň eliminuje usazování tukových částic na stěnách a nábytku. Tato funkce je nezastupitelná zejména máte-li otevřený koncept kuchyně spojené s obývákem.
Jaké potrubí pro digestoř
Nezbytnou podmínkou je však odtahové potrubí o doporučeném průměru (minimálně 120 mm, optimálně 150 mm). Pokud je odtah delší než 1,5 m, nebo je ukončen venkovní mřížkou (která také zužuje průměr odtahu), doporučujeme použít potrubí o větším průměru než doporučeném.
Co je to zpětný ventil
Zpětný ventil umožňuje průtok vody v potrubí, čerpadlech a armaturách pouze v jednom směru a brání možnému obrácení směru proudění. Pokud je směr průtoku obrácen, automaticky se zavřou a znovu se otevřou, když je směr průtoku správný.
Jak funguje zpětná klapka na vodu
Jak zpětné klapky fungují Jedná se o zařízení, které v závislosti na své konstrukci obsahuje jednu až dvě pohyblivé klapky. V běžném provozu jsou klapky uvolněny a umožňují odchod vody do veřejné kanalizace. Při zpětném průtoku dojde k uzavření klapky a voda se tak nedostane zpět do systému kanalizace domu.
Co je zpětná klapka u digestoře
Zpětná klapka slouží k zabránění opětovného pronikání výparů do vaší domácnosti a kromě této základní funkce má ještě mnoho dalších výhod. Využijete ji pro digestoře s vnějším odtahem a její instalace je natolik jednoduchá, že si s ní poradí opravdu každý.
Kam umístit zpětný ventil
U přívodu vody pro domácnost, je zpětný ventil umístěn mezi vodním filtrem a vodoměrem, aby bylo zabráněno případné změně směru. Kromě toho se zpětné ventily používají před pojistným ventilem na vstupu studené vody do zásobníku.
Kdy použít zpětnou klapku
Zpětná klapka je velmi důležitá součást domovních rozvodů vody. Zamezuje totiž zpětnému proudění přes vodoměry, a tím i nepřesnému měření spotřeby. Instalace zpětných klapek je důležitá hlavně v domech s rozvodem studené a teplé vody. V nich je totiž nebezpečí zpětného toku větší.
Na co je Zpetna klapka
Zpětné klapky se používají jako ochrana proti zápachu zvenku, zároveň zabraňují úniku teplého vzduchu z místnosti, průniku hmyzu, vzniku kondenzace v potrubí a také eliminují okolní hluk. Zpětné klapky se nejčastěji instalují do potrubí digestoří, ale mohou být součástí také koupelnových a dalších ventilátorů.
Jakou zpětnou klapku k digestoři
Řešením je instalace potrubní těsné klapky z pvc KPK. Jedná se o kvalitní český výrobek od Ventila-systems. Klapka je dokonale těsná, čímž zabrání pronikání pachů. Klapka se jednoduše nasune do potrubí nejlépe do horizontálně uloženého potrubí.