Co je Dumlik?

Co je Dumlik?

Jak chutná tuřín

Chuťově je tuřín trochu nasládlý a pepřový. Na půdu a živiny tuřín není náročný, dobře se mu daří i v chladnějších oblastech, je mrazuvzdorný. V České republice se pěstuje poměrně málo, a hlavně ve vyšších polohách.

Kdy se sklízí tuřín

Bulvy tuřínu se sklízí od září klidně až do prosince. Prostě je na podzim necháte v zemi a vytahujete podle potřeby. Na podzim a v zimě můžete také uložit seříznutou horní část bulvy do misky s vodou. Nať vám pak bude dorůstat.

Jak jíst tuřín

Jak tuřín zpracovat

Tuřín se dá zpracovat prakticky celý, včetně listů. Menší bulvy sklízíme už v srpnu a konzumují se za syrova, mají mírně štiplavou chuť připomínající kedlubnu. Nastrouhejte je a přidejte do salátu nebo schroupněte jen tak. Listové odrůdy zpracujte jako kapustu nebo špenát.

Co se vaří z tuřínu

Jako lehká, ale vydatná svačinka jsou tady pečené tuřínové hranolky, které jsou jako stvořené k namáčení do hummusu. Zapékat lze také tuřínové plátky zakápnuté olivovým olejem a posypané čerstvými bylinkami nahoře. Skvělé kombinace tvoří také zapečený s jinou kořenovou zeleninou, například s mrkví a řepou.

Na co je tuřín

Tuřín je výborná a hlavně léčivá plodina, která čistí krev, léčí choroby zažívacího ústrojí, zlomeniny či osteoporózu. Šrám na historii tuřínu bohužel udělala II. světová válka, kdy tato levná (krmná) plodina bývala často jedinou stravou v koncentračních táborech.

Jak dlouho se vaří tuřín

Tuřín nakrájíme na středně velké kostky a přidáme ho k cibuli. Zalijeme vývarem, dochutíme solí a pepřem a vaříme zhruba hodinu.

Kde roste tuřín

Tuřín dobře snáší i těžší, vlhčí půdy, ale měly by býtdobře zryté a zkypřené. Nejlépe se mu daří v podhorských oblastech, nesvědčí mu dlouhodobé sucho. Teplotně je nenáročnou zeleninou, snese bez problémů i teplotu –5 °C, krátkodobě i –10 °C.

Co se dělá z tuřínu

Má léčivé účinky, nejčastěji se používá proti chorobám zažívacího ústrojí.Krémová polévka s houbami. V hrnci rozpustíme máslo a zpěníme nadrobno nakrájenou cibulku.Tuřín s vepřovým masem.Zapečený tuřín s mrkvíTeplý salát z tuřínu a celeru.Kuřecí maso s tuřínem.

Jak se jí tuřín

Tuřín můžete nakládat nakyselo, použít do receptů jako brambory, vařit, zapékat, plnit, upravovat jako zelí nebo kombinovat s masem, houbami i zeleninou. Výborné jsou tuřínové hranolky osmahnuté na oleji, dušený tuřín jako příloha k masu nebo polévka „dumlíkačka“. Z tuřínu se dokonce vyrábí velmi aromatické víno.

Kdy sázet tuřín

Od poloviny března do konce dubna vyséváme tuřín do řádků vzdálených 40 cm. Jakmile vzejdou rostliny a mají dva pravé listy, vyjednotíme je. Ideální je vzdálenost 25 cm. Nejprve ale můžeme využít jen poloviční vzdálenost a až pak provést druhé vyjednocování, přičemž se dají ke konzumaci sklízet i drobnější bulvičky.

Odkud pochází tuřín

Rostlina vznikla pravděpodobně v evropské středomořské oblasti křížením mezi brukví řepákem (Brassica rapa) a brukví zelnou (Brassica napus). Je pěstovaná pro bulvu lidmi používanou jako kořenová zelenina, nebo jako krmivo pro býložravce.

Jak zpracovat tuřín

Tuřín můžete nakládat nakyselo, použít do receptů jako brambory, vařit, zapékat, plnit, upravovat jako zelí nebo kombinovat s masem, houbami i zeleninou. Výborné jsou tuřínové hranolky osmahnuté na oleji, dušený tuřín jako příloha k masu nebo polévka „dumlíkačka“. Z tuřínu se dokonce vyrábí velmi aromatické víno.

Co je tuřín po slovensky

Tuřín neboli brukev řepka (někdy je označován jako kolník, na Slovensku kvaka) patří mezi kořenovou zeleninu a je křížencem mezi vodnicí a hlávkovým zelím.

Co jsou Kvaky

Slovo kvaka (další podoby kvak, kvaček čvak, též kvákev) označuje východomoravské a slezské označení pro tuřín; původ nejasný.

Kde je tuřín

Turín

Turín Torino
Souřadnice 45°4′ s. š., 7°42′ v. d.
Nadmořská výška 240 m n. m.
Stát Itálie
Region Piemont

Jak vypadá tuřín

Jde o kořenovou zeleninu, často zaměňovanou s vodnicí. Na rozdíl od ní je ale spíše nazelenalý s fialovým okrajem a má oranžově nažloutlou dřeň. Existuje však celá řada vyšlechtěných odrůd, setkat se tak můžete s tuříny s červenou, bílou či zelenou slupkou.