Co je AF P?

Co je AF P?

Co je to AF-s

Objektivy AF-S jsou obohacené o vestavěný motorek pro ostření. Jsou navrženy i pro použití s fotoaparátem bez zabudovaného motoru pro ostření. Oproti starším modelům jsou objektivy AF-S mnohem rychlejší a také téměř neslyšitelné (tiché) při ostření. Objektivy označené touto zkratkou obsahují krokový motor.

Co znamenají čísla na objektivu

Světelnost se udává clonovým číslem, což je číslo vyjadřující poměr ohniskové vzdálenosti ku průměru vstupní pupily. V praxi to znamená, že čím menší je clonové číslo, tím vyšší je světelnost objektivu a o to v horších světelných podmínkách můžeme fotografovat.

Co to je autofocus

Autofocus je funkce automatického zaostřování, používaná u většiny fotoaparátů a kamer. Zjednodušeně řečeno tato funkce dokáže zanalyzovat aktuální zcénu a upravit postavení čoček objektivu tak, aby výsledkem byla zaostřená fotografie.

Jak správně ostřit zrcadlovkou

Jednosnímkové ostření One Shot či AF-S

Funguje tak, že namáčknete spoušť fotoaparátu do poloviny a zrcadlovka zaostří na oblast pod aktivním ostřicím bodem (či skupinou bodů). Toto zaostření zároveň zafixuje. Současně s tím také naměří expozici. Domáčknutím spouště pak snímek exponujete.

Co znamená F na objektivu

Světelnost u objektivů v praxi znamená:

Nejnižší dosažitelný odpor (číselně vyjádřitelný hodnotou „f“) pro světlo procházející skrze optickou soustavu k záznamovému médiu. Nízký odpor (intenzita světla se téměř nemění) znamená možnost nastavení nižších hodnot ISO = méně šumu na fotografiích.

Jak vybrat objektiv na krajinu

Objektivy vhodné na fotografování krajiny

Pokud jde o úhel záběru, záleží jen na vás, jakým způsobem chcete krajinky zachytit. Osobně používám jak teleobjektiv (Tamron 70-200 mm f/2,8 VC USD G2), tak základní ohniska (Tamron 24-70 mm f/2,8 VC USD), ale i ultraširokoúhlý zoom (Nikon 18-35 mm f/3,5-4,5D).

Jak ostřit manuálně

Objektivy s manuálním zaostřováním: Zaostřete manuálně. Chcete-li zaostřit manuálně, otáčejte zaostřovacím kroužkem objektivu, dokud neuvidíte obraz na čiré matnici v hledáčku ostře. Expozici snímků lze provést kdykoli, tedy i v případě, kdy není zaostřeno.

Co je to AF C

AF-C – fotoaparát průběžně zaostřuje na objekt pod aktivním zaostřovacím bodem. AF-F*2 – fotoaparát průběžně upravuje zaostření v reakci na pohyb objektu nebo změny kompozice. Není třeba stisknout tlačítko spouště do poloviny.

Co to je hloubka ostrosti

Hloubka ostrosti vyjadřuje rozdíl vzdáleností nejvzdálenějšího a nejbližšího objektu, který se na finální fotografii lidskému oku jeví ještě jako ostrý. Hloubku ostrosti do značné míry ovlivňuje hodnota clony, čím vyšší clonové číslo, tím větší hloubka ostrosti a naopak.

Co je to F 18

Vysoká světelnost f/1,8 umožňuje fotografům fotografovat z ruky v obtížných podmínkách se slabým osvětlením a také omezit hloubku ostrosti pro dosažení kreativních efektů.

Jakou světelnost objektivu

U většiny objektivů se setkáte s hodnotami v rozmezí f/1,2 – 6,3. Pokud se často potýkáte s rozmazanými fotkami, právě horší světelnost může být na vině, protože se dosahuje delších expozičních časů, než je zapotřebí. Nejsvětelnější bývají objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, např. 35mm, 50mm, 85mm, 135mm.

Jaké objektivy se hodí na jaké fotky

50mm objektivy (35mm na APS-C snímačích) jsou skvělou cestou, jak proniknout do světa portrétu a zároveň jsou mnohem univerzálnější než tradiční portrétní objektivy jako 85mm nebo 135mm – hodí se také pro běžné fotografické žánry jako rodinná fotografie nebo focení dovolené.

Jak fotit v přírodě

Základním pravidlem ve fotografování přírody je pravidlo třetin. Zde je fotografie rozdělena vodorovně nebo svisle na stejně velké třetiny. Tam, kde se čáry protínají, umístěte svůj hlavní předmět, aby celý obraz působil dynamičtěji. Experimentujte s různými pohledy – tady to vypadá, že houba vyrůstá z rohu.

Jak správně fotit

Co tedy musíte:Pochopte, jak fotografie ve fotoaparátu vznikáZvládněte fotoaparát: tedy čas, ISO, clonu.Pochopte ISO – bez něj se nedá fotografovat.Prozkoumejte režimy fotoaparátu.Zapomeňte na scénické režimy.Najděte AEL (AE-L) či hvězdičku (*)Naučte se vypínat blesk v šeru.

Jak správně ostřit

Jednosnímkové ostření One Shot či AF-S

Funguje tak, že namáčknete spoušť fotoaparátu do poloviny a zrcadlovka zaostří na oblast pod aktivním ostřicím bodem (či skupinou bodů). Toto zaostření zároveň zafixuje. Současně s tím také naměří expozici. Domáčknutím spouště pak snímek exponujete.

Jak zaostřit při focení krajiny

Jak zaostřovat

Určitě je vhodné zvolit jednorázový režim ostření, který bývá označován zkratkou AF-S, nebo ONE SHOT. V tomto nastavení fotoaparát při namáčknutí spouště zaostří a ostření se zablokuje. Vy pak můžete ještě pozměnit kompozici záběru a až poté domáčknout spoušť až nadoraz.

Jak funguje clona

Clona je mechanismus, který reguluje množství světla procházejícího objektivem fotoaparátu. Světlo je regulováno lamelami, které zajišťují zmenšení, nebo zvětšení otvoru, kterým objektiv propouští světlo na snímač (dříve kinofilm nebo jiný světlocitlivý materiál).

Jak dosahnout velke hloubky ostrosti

Hloubku ostrosti do značné míry ovlivňuje hodnota clony, čím vyšší clonové číslo, tím větší hloubka ostrosti a naopak. Pokud chceme mít více ostrých ploch, tak bychom si při fotografování měli zvýšit clonu (minimálně na f/8). Pro běžné focení venku ale stačí základní clona, kterou objektiv poskytuje.

Jak správně fotit portrét

Základním ohniskem pro fotografování portrétů je zhruba 50 mm. Takové ohnisko doporučuji při fotografování celé postavy, nebo portrétů zasazených do nějakého prostředí, které by mělo dostat na fotografii dostatečný prostor. Na detailnější záběr portrétu/obličeje doporučuji o něco delší ohnisko cca 75 – 135 mm.

Jaký objektiv na portréty

Jako nejlepší z dostupných objektivů mohu na Full Frame doporučit objektiv 85 mm f/1,8 a jako nejlepší s čím jsem kdy portrét fotografoval 105 mm f/1,4. Někteří svatební fotografové používají na portrét dlouhé profi zoomy 70-200 mm f/2,8. A to při ohnisku 200 mm a plně otevřené cloně f 2,8.

Jak správně fotografovat krajinu

Na focení krajiny se nejlépe hodí priorita clony, tedy režim A nebo Av. Jak už označení napovídá, můžete zde ručně nastavit hodnotu clonového čísla, což má velký vliv na hloubku ostrosti, tedy na to, co všechno se v záběru zobrazí ostře.

Co je to ISO u fotoaparátu

Parametr ISO vyjadřuje citlivost snímače fotoaparátu na světlo. Vyšší citlivost je žádoucí zejména při horších světelných podmínkách pro zamezení nežádoucího rozmazání snímku. Hodnoty ISO jsou ale velkým nepřítelem čistoty fotografií, protože způsobují rušivý obrazový šum.

Co fotit doma

Ovoce je pravděpodobně nejběžnější, ale může to být jakékoli jídlo, květiny, hračky, oblečení, nářadí, pastelky, knihy, domácí výzdoba nebo peníze. Zátiší bývá dostatečně malé na to, aby se dalo v pohodě fotit doma a je skvělým způsobem, jak se naučit kompozici a osvětlení.

Jak fotografovat přírodu

Základním pravidlem ve fotografování přírody je pravidlo třetin. Zde je fotografie rozdělena vodorovně nebo svisle na stejně velké třetiny. Tam, kde se čáry protínají, umístěte svůj hlavní předmět, aby celý obraz působil dynamičtěji. Experimentujte s různými pohledy – tady to vypadá, že houba vyrůstá z rohu.

Jak fotit noční krajinu

Nejlepších výsledků při fotografování noční krajiny dosáhnete s objektivy s ohniskovou vzdáleností od 14mm po 300 mm a světelnosti f/1.4 – f/2.8. Ohniskové vzdálenosti jsou stejné jako u běžné krajinářské fotografie. Clonová čísla ale potřebujete co nejmenší, abyste získali co nejvíce světla.