Co žere listy kedluben?
Co ožírá listy kedluben
Brukvovitá zelenina chutná housenkám
Pokud škůdce nezlikvidujete co nejdříve, zůstanou zelenině z listů jen silnější žilky. Potrápit mohou i dřepčíci, kteří zeleninu oslabují vykusováním listů. Krytonosci řepkoví se pustí s chutí do kedluben (larvy způsobují praskání bulv vyžíráním vegetačního vrcholu).
Archiv
Co okusuje listy kedlubny
Spíš nepříjemnými než nebezpečnými jsou pro kedlubny dřepčíci, kteří okusují typickým způsobem listy, rostliny ale ohrožují jen při velikém napadení nebo při poškození hodně mladých rostlin. Nemají však rádi kropení, a proto je můžete omezit pravidelnými postřiky vodou.
Archiv
Co Jime u kedlubny
Konzumují se nejčastěji lehce stravitelné hlízy (syrové, vařené, smažené) nebo listy (obvykle vařené), které mají násobně více vitamínu C a vápníku než hlízy.
Co zere salat ve skleniku
Drátovci i larvy kovaříků Především na salátu. Rostliny salátu náhle vadnou. Kořeny ožírá žlutavá larva, tvrdá jako drát, s tmavou hlavičkou. Účinné je intenzivní obdělávání půdy, nastražení návnad, rozhodit a zapravit do povrchové vrstvy půdy půdní insekticidy.
Archiv
Jak se zbavit škůdců v hlíně
Nejjednodušší řešení Jedním z nejjednodušších řešení představují lepové štítky a šipky, které se zapíchnou do hlíny vedle rostliny a postupně pochytají mušky, které nebudou moci klást další larvy. Až se již nakladené larvy vylíhnou, přilepí se na šipky a postupně všichni škůdci vymřou.
Jak se zbavit škůdců na zahradě
Při likvidaci škůdců se užívají dva typy hubících přípravků. Dělíme je na kontaktní přípravky a systémové přípravky. Kontaktní přípravky působí přímo v místě postřiku, a proto je nutné zasažená místa pečlivě ošetřit.
Co okusuje listy
Nejen slimáci škodí požerky na listech a stoncích. Mezi další okusovače rostlinek patří také brouci. Velké škody na okrasných i užitkových rostlinách nám každoročně způsobují lalokonosci a jejich larvy. Proto si na lalokonosce posvítíme a ukážeme si, jak účinně chránit rostliny proti larvám i proti dospělým jedincům.
Jaký druh zeleniny je kedluben
BrukevKedluben / RodBrukev je rod asi 30 druhů rostlin z čeledi brukvovitých. Zástupci tohoto rodu jsou obecně známí – zahrnuje velké množství zemědělských rostlin, vyšlechtěných hybridů. Většina je jednoletých nebo dvouletých, ale některé jsou i malé keře. Do rodu patří i celá řada plevelů. Wikipedie
Jak je zdravý kedluben
Živiny, vitaminy a minerály
Zelená bulva je bohatá na vitamin B3 a kyselinu listovou. Obzvláště vysoký je obsah vitaminu C. V listech jsou obsaženy karotenoidy, které se v lidském těle mohou přeměnit na vitamin A. Kedlubna je také zdrojem minerálů (zejména draslíku, vápníku, hořčíku a železa).
Jak pečovat o rajčata ve skleníku
Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.
Které rostliny se nesnáší
Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta. Okurky jsou prostě primadony, ale i ony mají své spřízněnce. I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …).
Jak zbavit hlínu smutnic
Dospělé mušky smutnice v květináči zlikvidujete pomocí žlutých lepových pásků, zapíchnutých do zeminy. Larvy smutnic, žijící v hlíně, zahubíte zálivkou parazitických hlístic rodu Steinernema, prodávaných pod názvem Nemaplus. Občas si lidé stěžují, že jim lepové šipky nepomohly k úplnému vyhubení smutnic.
Co ožírá listy
Lalokonosci náruživě ožírají listy nejčastěji okrasných rostlin. Typicky rododendronů, begonií, azalek, ale i kamélií, ibišků, bramboříků či jahodníků. Nejsou ale vybíraví, spasou téměř vše. Do listů vykusují velké díry, nebo způsobují kompletní žír, po kterém zbudou je stonky bez listů.
Co žere listy růží
Jedna mšice pro růže není hrozbou, kolonie mšic může ale růst šokujícím, rychlým způsobem a na rostlinách jsou snadno vidět. Jakmile se z rostliny začnou živit, bude svraštělá, křehká, žlutá a její listy začnou opadat. Mezi příznaky napadením mšicemi a poškození patří: zkřivené listy a poupata.
Proč jíst kedlubny
Živiny, vitaminy a minerály
Zelená bulva je bohatá na vitamin B3 a kyselinu listovou. Obzvláště vysoký je obsah vitaminu C. V listech jsou obsaženy karotenoidy, které se v lidském těle mohou přeměnit na vitamin A. Kedlubna je také zdrojem minerálů (zejména draslíku, vápníku, hořčíku a železa).
Jak hluboko sázet kedlubny
Nesmíme sázet hluboko.
Vysazujeme tak, jak byly rostlinky předpěstovány, nikdy ne hlouběji. Spon pěstování se pohybuje od 25 až 40 × 25 až 40 cm. Každopádně kedlubny mají rády prostor a vzdušnost Většinou platí, čím pozdnější odrůda, tím větší spon.
Kdy jíst kedlubnu
Před očekávanou velkou psychickou zátěží týdenní preventivní kedlubnovou kúru. Konzumace jedné syrové kedlubny denně by měla vyladit organismus tak, aby stres posléze lépe snášel.
Na co je dobrý kedluben
Konkrétně u kedlubnu byla zaznamenána ochrana proti rakovině tlustého střeva a rakovině prsou. Kedluben má až 60 mg vitaminu C ve 100 g, překvapivě mnoho karotenu, vitamínu E, vitamíny skupiny B a také vzácný vitamín K.
Co se dává do skleníku
Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka. Tyto druhy lze snadno pěstovat a rychlit i v nevytápěném skleníku. Rychlení znamená, že zkracujeme dobu od výsevu do sklizně. Ze sortimentu permasemínek doporučujeme do skleníku zejména tyčková rajčata.
Kdy začít sázet do skleníku
S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).
Jak daleko od sebe rajčata
Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenový bal s částí stonku položíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou. Důvodem je to, že rajče bude následně kořenit i ze stonku, čímž se vytvoří silnější a bohatší kořenový systém. Rostliny vysazujeme na záhon ve sponu 80 x 40 – 50 cm.
Co proti Muškám v hlíně
Dospělé mušky smutnice v květináči zlikvidujete pomocí žlutých lepových pásků, zapíchnutých do zeminy. Larvy smutnic, žijící v hlíně, zahubíte zálivkou parazitických hlístic rodu Steinernema, prodávaných pod názvem Nemaplus. Občas si lidé stěžují, že jim lepové šipky nepomohly k úplnému vyhubení smutnic.
Jak vysušit hlínu v květináči
Nejprve ji ale nechejte přes noc na místě bez průvanu a v teple. Květináč pořádně vydrhněte, případně vydezinfikujte a nechte vysušit. Nový substrát stačí pouze lehce navlhčit a vespodu připravit důkladnou drenáž, například pomocí kousků dřeva, kamínků a listí.
Jak se zbavit Drátovce
Drátovce je nutné dostat co nejvíce na povrch půdy, protože slabě odolávají změně teplot a větru. Vhodnou prevencí je střídání vysázených plodin, respektive blízké vysazování brukvovitých plodin, řepky a hořčice. K hubení drátovců mají pozitivní vliv kyanické plyny, které právě tyto plodiny hojně obsahují.