Co dát na Vanoce na hrob?
Co na hrob v zimě
Asi nejpopulárnější jsou chryzantémy neboli listopadky, které vydrží kvést až do zimy. Vybírat můžete z mnoha krásných barev od bílé přes žlutou, oranžovou až po sytě fialovou. Hodí se ale i nízké jiřinky, astry a třapatky. Hodně oblíbené jsou také macešky, které dobře odolávají mrazům.
Co dát na hrob
Například již zmíněné netřesky, ale třeba i rozchodníky (resp. rozchodníkovce) a lomikameny. Vhodné jsou též jiné suchomilné rostliny a bylinky, třeba vřesy a vřesovce, symbolická mateřídouška, dobromysl, měsíček lékařský, šalvěje a levandule. Chybu neuděláme také s hvozdíky, zvonky a astrami.
Jak ozdobit hrob
Plochu hrobu si můžete vyznačit na papír a poté si na ni zakreslovat umístění různých prvků, rostlin, keřů i dekoračních desek. Povrch hrobu bývá nejčastěji pokrytý kamennými deskami s tím, že některé plochy mohou být vysypané dekoračními barevnými nebo bílými kamínky.
Co dát na hrob na Dušičky
Co přinést na hrob
Je na vás, zda bude z umělých či řezaných květin, jaký bude mít tvar nebo velikost. Libovolná je i barevnost, můžete však vycházet i z klasických katolických liturgických barev: pro tuto příležitost jsou jimi černá a fialová. Na věncích a svíčkách se ale objevuje hlavně zelená, červená, bílá a zlatá.
Jak Osazet hrob
Je-li hrob, který chceme osázet, ve stínu, vybereme raději květiny, které nevyžadují příliš světla. Patří sem pestrolistá Bohyška (hosta), Dlužicha, Bergénie, Prvosenka, Sasanka, vhodný je i Břečťan. Půdopokryvné rostliny v krátké době pokryjí rov barevným kobercem, který je náročný na péči.
Jak upravit hrob
Oblíbenou povrchovou úpravou hrobů je vysypání plochy okrasnými kamínky, které vypadají ozdobněji než strohá kamenná deska, přitom nevyžadují pravidelnou péči jako výsadba. Nejčastěji se volí mramorová drť, která se vysype a uhladí do ohraničené plochy. Pro výraznější vzhled můžete zvolit cihlovou drť.
Jak upravit cerstvy hrob
Oblíbenou povrchovou úpravou hrobů je vysypání plochy okrasnými kamínky, které vypadají ozdobněji než strohá kamenná deska, přitom nevyžadují pravidelnou péči jako výsadba. Nejčastěji se volí mramorová drť, která se vysype a uhladí do ohraničené plochy. Pro výraznější vzhled můžete zvolit cihlovou drť.
Jak vyrobit kříž na hrob
Menší kostku aranžovací hmoty namočíme do vody a necháme ji dostatečně nasáknout. Uřízneme dvě dřevěné laťky v potřebné délce v poměru 3 : 2. My jsme zvolili délku 45 cm a šířku 30 cm u výsledného kříže. Do delší laťky uděláme výřez na šířku kratší laťky, abychom ji pak mohli dovnitř zapustit a vytvořit tak kříž.
Jak upravit hrob kamínky
Mezi kamínky můžete umístit další dekorace, jako jsou třeba kamenné lucerny nebo sošky. Další možností je vytvořit několik oddělených ploch, které vysypete různými odstíny kamínků, čímž vznikne ornament nebo mozaika. Kamínky na hrob ale nedoporučujeme používat na větrných místech.
Jak se starat o hrob
Prostor kolem hrobu
Upraveně by také mělo vypadat okolí hrobu. Nezapomeňte na pravidelné pletí, dosypávání štěrku kam je třeba a také na udržování zasazené zeleně – je třeba květiny či okrasné keříky nejen poctivě zalévat, ale také zastřihávat, aby rostly v požadovaném tvaru.
Jak vyčistit desku na hrobě
K vyčištění nečistot nám postačí obyčejný kartáč a voda s běžným saponátem na podlahu. Pro dokonalé vyčištění můžeme použít octovou vodu. K dostání jsou i speciální čističe na náhrobky dostupné v potřebách pro domácnost. Pozor bychom měli dávat na ocelový kartáč, který může žulu poškodit.
Jak dlouho se nesmí otevřít hrob
Tlecí doba, tedy interval, kdy hrob nesmí být otevřen, je zhruba 10 let.
Kdo může otevřít hrob
1. Otevřít hrob nebo hrobku na pohřebišti, ukládat do nich lidské pozůstatky nebo provádět exhumaci je oprávněn pouze provozovatel pohřebiště nebo provozovatel pohřební služby, který na základě smlouvy s nájemcem hodlá na pohřebišti pohřbít lidské pozůstatky (viz čl. 9).
Jak se dělá věnec na hrob
Svazek slámy nebo tenkých proutků obtáčíme vázacím drátem a stáčíme do kruhu. Hotový kruh vytvarujte třeba na obráceném velkém květináči. Na procházce v přírodě si nasbíráme potřebný materiál na zdobení. Hodí se jeřabiny, šípky, bukvice, divoký chmel, šišky, ozdobné trávy a na základ třeba mech a větvičky jehličnanů.
Co se dává na Dusicky
Fantazie výrobců dušičkových dekorací není tedy ničím svazována. Mohou použít makovice, žaludy, kaštany, bukvice, jeřabiny, šípky, šišky, mech, lišejník, zajímavě zbarvené listy a bobule, nebo slaměnky.
Co dát kolem hrobu
Prostor kolem hrobu
Upraveně by také mělo vypadat okolí hrobu. Nezapomeňte na pravidelné pletí, dosypávání štěrku kam je třeba a také na udržování zasazené zeleně – je třeba květiny či okrasné keříky nejen poctivě zalévat, ale také zastřihávat, aby rostly v požadovaném tvaru.
Kdy upravit hrob po pohřbu
Po pohřbu se nechává hrob cca půl roku „slehnout“, aby nedošlo k pokácení nebo sesunutí náhrobku. Novela zákona o pohřebnictví stanovuje, že v případě prodeje hrobu nebo hrobky již nesmí být ostatky zpopelněny nebo převezeny.
Jak obrousit hrob
Broušení Hrob od základu vybrousíme hrubým diamantovým kotoučem pro odstranění nerovnosti a mechu. Následuje vyleštění speciálním jemným kotoučem a přespárování. Hrob lze ošetřit ochranným bezbarvým nátěrem, pro zvýšenou odolnost.
Jak vyleštit žulu
Leštění přírodního kamene (žuly, mramoru), případně teraca a betonu za sucha je specifický úkol, který nelze uspěchat. S diamantovými leštítky GENT jej ale snadno zvládnete. Kámen je ideální leštit pod vodou, ale diamantové leštící kotouče GENT DRYPOLEX umožňují i leštění za sucha.
Kdo může uložit urnu do hrobu
K uložení urny do hrobového místa je oprávněn zaměstnanec veřejného pohřebiště – hrobník. Není tedy možné, aby tak učinili sami příbuzní zesnulé osoby. Ukládání urny do hrobového místa je dosti pietní událostí, které se již většinou účastní pouze nejbližší příbuzní. Přitom se k hrobu pokládají kytice a věnce.
Kdo spouští rakev do hrobu
Jsou však rozdílné místní zvyky, kdy rakev vynášejí příbuzní, nebo kamarádi zemřelého nebo členové různých spolků (hasiči, sportovci apod.). Rovněž to platí o spouštění do hrobu. Vždy by ale tuto činnost měl řídit pracovník pohřební služby.
Proč se hází hlína na rakev
“ Důležitý byl způsob házení hlíny do hrobu. Hlíně je přiřknuto spousta významů. Může to být symbol rozloučení, je to také způsob, jak zabránit návratu duše zemřelého.
Jak dlouho se nechávají věnce na hrobě
Pokud je však zesnulý ukládán do hrobu, rostlé květiny se umísťují do vázy a ostatní věnce a kytice se pokládají na hlínu. Za horkého počasí vydrží živé květiny jenom pár dní. Umělé květiny můžou hrob zdobit podstatně déle, a pak tedy záleží čistě na rodině, jak dlouho je tam ponechá.
Jak ozdobit věnec na hrob
Nejčastěji se používají nastříhané stejně velké větvičky jehličnanů, krásně vypadají i větvičky mahónie či cesmíny. Zvláštní kouzlo má omotaný vřes. Stejně jako slámu a mech i je připevníme provázkem či drátkem (v květinářství lze sehnat speciální zelený vazačský drátek, který není ve vazbách vidět).
Jak vyrobit srdce na hrob
Jak na to:Z kartonu vystřihněte velké srdce a z obou stran ho obalte alobalem.Na srdce umístěte zavařovací sklenici, zkoušejte různé kompozice: líbí se vám na straně, nebo spíš uprostředKorpus polepte mechovými chomáči pomocí tavné pistole.