Co dělat když se srazí kašmírový svetr?

Co dělat když se srazí kašmírový svetr?

Jak napravit sražený svetr

Sražené oblečení ponořte do vody a nechte namočené asi půl hodiny. Pak ho vyždímejte, přebytečnou vodu můžete vymačkat i mezi dvěma ručníky. Prádlo rozhodně neoplachujte studenou vodou! Snažte se oblečení co nejvíc roztáhnout a zatížit, po chvíli ho nechte na vzduchu přirozeně uschnout.

Jak vratit Srazeny svetr

U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.
Archiv

Jak se starat o kašmírový svetr

Kašmírové oblečení by se mělo prát co nejméně, například nejdříve po čtyřnásobném nošení. Tak si zachová dlouhodobou krásu. Po nošení nechte kašmírový oděv alespoň 24 hodin odpočívat. Tato doba odpočinku umožní regeneraci jemných vláken a svetr bude opět heboučký a příjemný.

Jak čistit kašmír

Ať už se na cedulce píše cokoli, odborníci se shodují, že kašmír do pračky nepatří. Měl by se prát vždy ručně, ve studené vodě a s pomocí velmi jemného pracího prostředku – nebo ještě lépe dětského šamponu. Neperte ho však příliš často, stačí jednou do měsíce.

Proč se srazí oblečení

Mýtus: Prádlo se v sušičce srazí

Ano, to může být do jisté míry pravda, ale pouze při nevhodném zacházení. Avšak pokud budete vaši sušičku prádla používat tak, jak máte, riziko sražení oblečení během sušení klesá na nulu. Při nežádoucím smrštění tkaniny je na vině nedostatek vlhkosti uvnitř vláken.

Jak ozivit svetr

Vypraný svetr nechte sušit rozložený naplocho na sušáku. Kašmírový svetr nepatří do sušičky, srazí se vám. Pokud si budete chtít svetr přežehlit, tak jen napařovací žehličkou s vlahou teplotou na program hedvábí-vlna. Svetry skladujte složené, v nepřeplněné skříni, aby mohly dýchat.

Proč se srazí prádlo

Mýtus: Prádlo se v sušičce srazí

Při nežádoucím smrštění tkaniny je na vině nedostatek vlhkosti uvnitř vláken. To znamená, že při správném nastavení sušicího programu a respektování doporučení výrobce textilie se této hrozby obávat nemusíte.

Jak se pozná kašmír

Kašmírový svetr se dá neomylně poznat na dotek, je hebký jak vatička, jemný a nekousavý. U nás najdete fotografie cedulky o složení v detailech zboží, někdy se však stane, že je bez označení. I tak si můžete být jisti, že od nás dostanete 100% kašmír, jiné zboží nevedeme a neomylně ho dokážeme rozeznat.

Jak prát Kašmírovou sálu

Kašmírové šály je možné prát v ruce. Perte ve vlažné vodě (max. 30 °C), kašmír nesnáší tepelné šoky. Použijte speciální přípravek na vlnu a perte s citem, bez nešetrného tahání a mačkání.

Jak se pozná Kašmír

Kašmírový svetr se dá neomylně poznat na dotek, je hebký jak vatička, jemný a nekousavý. U nás najdete fotografie cedulky o složení v detailech zboží, někdy se však stane, že je bez označení. I tak si můžete být jisti, že od nás dostanete 100% kašmír, jiné zboží nevedeme a neomylně ho dokážeme rozeznat.

Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 90

Pozor na vysoké teploty praní

Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane.

Kdy se srazí Bavlna

bavlny může mít každá látka nebo i každá role trošku jinou srážlivost. Z praxe máme vysledováno, že u bavlněných úpletů a teplákovin, kdy je podíl nejčastěji 95% bavlna 5 % elastan, je srážlivost obvykle kolem 5-10%, ale může být až 20%!

Na co prát svetr

JAK VYPRAT SVETR – krok za krokem

Ideální teplota na praní je 30 °C, tedy vlažná voda, která vám na rukou bude připadat spíše studená, než teplá. Pozor na agresivní prací prostředky. Použijte jemné prací mýdlo, šetrný šampon na vlasy nebo dětský šampon.

Jak změkčit svetr

Kousavý svetr

Jestli máte svetr, jež kouše tak, že když si oblečete, sežere vás, strčte ho na noc do mrazáku. Stejně to platí u i svetrů, které se příliš vytahávají, před každým použitím ho nechte zmrazit a už se to nestane.

Co nedávat do sušičky

Co nesmí do sušičkyplavky a elastické stahovací prádlo.silonové punčocháče.tenisky a boty s lepenými podrážkami (ostatní obuv ANO pouze v případě, že je sušička na tyto účely vybavená speciálním košem)vlněné či kašmírové oblečenítextilní a jiné hračky.kabelky.

Proč je kašmír dráhy

Ročně lze získat pouze několik tisíc tun této srsti. Na jeden svetr je nutné vyčesat až pět koz. Protože se materiálu získá málo a následné zpracování je velice náročné a dělá se ručně, je zboží drahé.

Odkud je kašmír

Kašmírová vlna se získává vyčesáváním podsady (spodní vrstvy srsti) kozy kašmírské. Toto mimořádně odolné plemeno žije na náhorních planinách v Číně a Mongolsku. Podsada kašmírských koz je jemná a hustá a výborně chrání před mrazy, které klesají až 40°C pod bod mrazu.

Jak prát Pashminu

Protože chemické čistění by pashminu časem narušilo, doporučujeme praní ruční praní ve vlažné vodě s použitím jemného přírodního mýdla nebo šamponu. Pashminu proplachujeme, dokud neodtéká čistá voda, a poté nechte dosucha odkapat, nikdy ale ne na přímém slunci. Pashminu neždímejte.

Jak prát vlněnou sálu

Perte ručně ve vlažné vodě (30 °C) se speciálním pracím prostředkem pro praní vlny. Sušte ve vodorovné poloze, nesušte v sušičce. Většinou není potřeba žehlit, pokud ano, žehlete přes látku.

Proč prát na 60

Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.

Co prát na 95 stupnu

Nicméně: jednou za čas perte po dobu 2 – 3 týdnů vhodné prádlo (ručníky, ložní prádlo, utěrky) na teplotu 95°C. Zbavíte pračku usazenin, mastných nánosů, zbytků prášku a špíny obecně.

Jak srazit kosili

Nejčastější způsoby, jak zmenšit oblečení bez nutnosti šití

Uchopte střed trička a nasaďte ho na záda. Poté utáhněte oběma rukama a udělejte jednoduchý uzel. Nechte horní knoflík košile rozepnutý a položte límeček na žehličku. Poté žehličku opatrně zvedněte a nechte koši srazit na límeček.

Proč se prádlo srazí

Mýtus: Prádlo se v sušičce srazí

Ano, to může být do jisté míry pravda, ale pouze při nevhodném zacházení. Avšak pokud budete vaši sušičku prádla používat tak, jak máte, riziko sražení oblečení během sušení klesá na nulu. Při nežádoucím smrštění tkaniny je na vině nedostatek vlhkosti uvnitř vláken.

Jak prát Pletene věci

Obecně pro všechny vlněné kousky platí, že je můžeme prát jedině v pračce naprogramované na šetrné či ruční praní. Aby se nesrážely, neměla by teplota praní překročit 40 °C (u ovčí vlny raději volte 30 °C). Použijte taky raději speciální prostředek určený speciálně na praní vlny.

Co dělat když oblečení kouše

Přednost dejte kvalitním přírodním materiálům, jako je bavlna, kašmír či vlna. Pokud už ve skříni nějaký škrábavý kousek máte, pomůže obyčejný ocet. Jednoduše namočte svetr do nádoby s roztokem octa a čisté vody v poměru 1:1 a nechte ho namočený zhruba 20 minut. Poté ho z nádoby vyjměte a nechte usušit.