Co dělat když mám úpal?

Co dělat když mám úpal?

Jak dlouho se léčí úpal

Jak dlouho trvá úpal a úžeh

Při úpalu by měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny. Čtyřicetistupňová horečka by však měla odeznít do 12, maximálně do 24 hodin.
Archiv

Co se děje při úpalu

Vše začíná zvýšeným pocením, bolestí hlavy, nevolností, zvracením, zrychleným dýcháním a zrychleným tepem," říká lékař. U úžehu je patrné zarudnutí či spálení kůže vlivem působení slunečních paprsků. Postupně se zvyšuje tělesná teplota až nad 40 stupňů a dojít může ke ztrátě vědomí, křečím a celkovému šoku.
Archiv

Co na úpal nebo úžeh

Příčiny, příznaky a první pomoc

Úpal Úžeh
Težší příznaky zmatenost šokový stav zrychlené dýchání křeče ztráta vědomí ztuhnutí šíje
První pomoc Ochlazení v podobě obkladů Studená sprcha Chladné místo ve stínu Čerstvý vzduch Dostatečné množství tekutin Poloha vleže s nohama nahoru Dostatečné množství tekutin

Jak poznat že máte úpal

Projevuje se nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem a zvýšeným krevním tlakem, křečemi, celkovou malátností, únavou a zvýšenou teplotou. V extrémních případech horečka překročí i 40 °C, hrozí mdloby a rozvoj šoku a otoku mozku!
Archiv

Jak vzniká úpal

Zatímco za úžeh může přehřátí mozku v důsledku dlouhého pobytu na sluníčku, úpal vzniká celkovým přehřátím organismu. K úpalu nejčastěji dochází v prostorách, kde je velké teplo, jsou málo větrané a ve vzduchu je příliš vlhkosti.

Kdy se dostavi úpal

Úpal si nemusíte nutně uhnat na slunci. K úpalu často dochází vlivem nedostatečného pitného režimu v málo větraných prostorách s vysokou teplotou a vlhkostí. Typickým příkladem je sauna nebo nevětraná posilovna v letních měsících. Úpal se obvykle projeví okamžitě.

Jak resit úpal

Je třeba co nejrychleji ochladit teplotu těla (a hlavy) a doplnit tekutiny, které pomohou organismu vzpamatovat se z šoku. Dítě s úpalem či úžehem položte na stinné a chladné místo, vyvarujte se však velkého teplotního výkyvu, aby nedošlo k rozvoji šokového stavu.

Co je úpal a úžeh

Úžeh se často vyskytuje v kombinaci s úpalem, když trávíme v létě delší dobu v horkém prostředí, svítí na nás slunce a málo pijeme. Hlavní příznaky úžehu jsou shodné s těmi jako u úpalu. Na rozdíl od úpalu se ale příznaky úžehu mohou projevit i se zpožděním – tj. třeba až v noci.

Jak dlouho může trvat teplota

Horečka trvá tak dlouho, dokud není tělo za vrcholem boje proti původci onemocnění, obecně by však měla ustoupit do několika dní.

Jaké jsou příznaky úpalu

Úpal se obvykle projeví okamžitě. K jeho nejčastějším příznakům patří: bolest hlavy. zrychlený tep.

Čím srazit teplotu

Jaké léky je vhodné použít Přednostně podáváme přípravky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol). Jsou k dispozici v podobě tablet, čípků, sirupů a ve vhodné formě a síle je možné jejich podání již od narození dítěte. Alternativou je pak podání ibuprofenu (Ibalgin, Nurofen, Brufen).

Kdy jet do nemocnice s horečkou

Kdy okamžitě k lékaři

Vystoupí-li nad 39,5 stupně a neklesá ani po podání léků proti teplotě a chladných tekutin, případně zábalů. Pozorujeme-li změnu v chování dítěte (nápadně neklidné, nereaguje na uklidnění, halucinace, apatický stav).

Jak vypadá úpal

Pokud pacienti uvádí pobyt v horkém, vlhkém, nevětraném prostředí a nedostatečný nebo minimální příjem tekutin, jedná se nejspíše o úpal. Mezi manifestní projevy tohoto onemocnění patří zmatenost, závratě, bolest hlavy, zvracení, nevolnost, pocení, přičemž tělesná teplota nemusí být vždy zvýšena.

Co na teplotu babské rady

Pijeme hodně tekutin (minimálně 2 litry za den a klidně i víc), hlavně vodu nebo minerálku (můžeme přidat nakrájený citron, limetku nebo pomeranč) pokojové teploty, černý čaj s medem a citronem, zelený nebo mátový čaj, ředěné šťávy z černého rybízu, bezinek, květů černého bezu nebo rakytníku či citrusové džusy.

Jak se zbavit horečky přes noc

Nejosvědčenějším receptem na sražení horečky jsou studené obklady – namočte ručník nebo utěrky do chladnější vody a přiložte na krk, čelo a do podpaždí. Teplota vody by měla být mezi 25 až 30 °C, ale i tak vám bude na rozehřátém těle připadat studená. U dětí postačí zábaly nohou.

Jaká teplota je nebezpečná

Kdy je pro nás nebezpečná Teplota, která přesahuje 39,5 stupně, pro nás již představuje velmi velké břemeno a naše tělo velmi vyčerpává. Nebezpečná je teplota přesahující 40 °C a vyšší, kdy může následně i dojít k selhání organismu. Takto vysoké horečky lze účinně snížit studenými zábaly, studenou sprchou či vanou.

Jak srazit teplotu sprchou

Léčba horečky

Teplotu do 38°C neovlivňujeme. Při vzestupu nad 38°C je možno snižovat těmito způsoby: Fyzikální metody: sprchování – ne u dětí mladších 1 roku – vlažná voda okolo 25° C po dobu 2 minut, pak dítě utřeme, po 20 minutách teplotu zkontrolujeme a v případě potřeby opakujeme.

Jak doma srazit teplotu

Nejosvědčenějším receptem na sražení horečky jsou studené obklady – namočte ručník nebo utěrky do chladnější vody a přiložte na krk, čelo a do podpaždí. Teplota vody by měla být mezi 25 až 30 °C, ale i tak vám bude na rozehřátém těle připadat studená. U dětí postačí zábaly nohou.

Jak se potit při horečce

Organismus na teplotu začne reagovat svými regulačními mechanismy a teplotu začne sám snižovat pocením. Většinou se potíme několik desítek minut. Důležité ale je, potit se pouze dokud to je příjemné a pocení snesitelné. Jakmile je extrémní vedro nebo se cítíte nepohodlně, je nejvyšší čas pocení ukončit.

Co je nejlepší na teplotu

Nejznámější, a pravděpodobně i nejúčinnější, jsou léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu, takovými přípravky jsou například Paralen, Panadol, Ataralgina a Ibuprofen a Ibalgin.

Co dělá horečka v těle

„Horečka výrazně omezuje růst a množení virů i bakterií. Při teplotě nad 39,5 °C ztrácí většina virů a bakterií schopnost rozmnožovat se a hyne. Navíc horečka aktivuje imunitní systém: bílé krvinky jsou při horečce pohyblivější, mají větší schopnost se vypořádat s nezvanými hosty, kteří se při infekci v organismu šíří.

Co dělat s horečkou

Při zvýšené teplotě i horečce je nezbytné hodně pít a odpočívat. V případě propocení se ihned převlečte do suchého oblečení. Vybírejte si lehce stravitelná jídla bohatá na vitaminy a jezte raději častěji po menších porcích. Vhodné je také větrat, čistit a zvlhčovat vzduch v místnostech.

Jaká teplota těla je smrtelná

U teploty nad 42°C dochází již k nezvratným změnám, poškození buněk a člověku hrozí i smrt.

Co když mám teplotu 32

V případě mírné hypotermie (kdy se tělesná teplota pohybuje mezi 32 až 35 °C) můžete zahřát pacienta jakýmkoliv způsobem. U těchto osob totiž nehrozí riziko smrtelných poruch srdečního rytmu. Zabraňte teplotním ztrátám a snažte se zrychlit tělesný metabolismus. Podávejte postiženému teplý nápoj bez kofeinu a alkoholu.

Co kdyz mám teplotu 35

Při snižování zvýšené teploty máme několik možností. Obvykle lze podávat léky na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu, nebo použít vlažnou sprchu nebo zábal. Nepoužíváme ledovou, ale jen vlažnou vodu. Zábaly neprovádíme, pokud má pacient horečku a současně studené ruce a nohy.