Co dělat když má letadlo zpoždění?

Co dělat když má letadlo zpoždění?

Kdy mám nárok na kompenzaci za zpožděný let

Každý cestující má nárok na kompenzaci, pokud se let zpozdí o víc než tři hodiny. Doba zpoždění se počítá na základě skutečného času příletu do konečné destinace. Jedná se o moment, kdy se otevřou dveře letadla a cestující začnou vystupovat.
Archiv

Co dělat když vám zruší let

Bez ohledu na to, zda jste si zakoupili spolu s letenkou i její pojištění, pokud váš let spadá pod nařízení Evropské unie o právech cestujících leteckého provozu a nebyl zrušen z výjimečných důvodů (vyšší moc atd.), máte nárok na odškodnění od letecké společnosti až do výše €600.

Jak zjistit dobu zpoždění letu

Flight Radar. Zda má váš let zpoždění můžete zjistit pomocí internetové stránky www.flightradar24.com, stačí mít u sebe chytrý telefon, či tablet a připojení k internetu, což v dnešní době není problém – k wi-fi se připojíte snad na každém letišti.

Jak reklamovat let

Jak postupovatObraťte se na leteckou společnost.Napište žádost, kde uvedete, že došlo ke zpoždění více jak 3 hodiny.Uveďte, že nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č.Přiložte kopii palubní vstupenky.Dále elektronickou letenku rezervace.

Co se stane když nestihnu navazující let

Garantovaný přestup znamená, že má–li vaše letadlo zpoždění a vy nestihnete přestoupit na navazující let, musí se o vás letecká společnost postarat. Zdarma vás přesadí na nejbližší možný následující let a v mezičase případně nabídne občerstvení či ubytování.

Kdy se dostane jídlo v letadle

u 6hodinových letů palubní personál podává předkrm, hlavní jídlo i dezert, u letů delších jak 8 hodin se můžete těšit na snídani i večeři.

Na co mám nárok při zpoždění letu

Kompenzaci za zpožděný let je letecká společnost povinna vyplácet, pokud byl Váš let o více než 3 hodiny opožděn. Výše odškodnění se stanovuje podle délky letu. O náhradu škody lze požádat až 3 roky zpětně. Odškodnění za zpožděný let náleží cestujícímu, který se letu zúčastnil, nikoliv plátci letenky.

Co dělat když nám uletí letadlo

Informujte o tom zaměstnance u přepážky společnosti, s kterou jste měli letět. Zjistí, kde se zavazadla nacházejí, a zařídí, aby na vás počkala na letišti. V případě, že poletíte až další den, zajistěte si také nocleh. Některé hotely jsou na tyto případy připraveny a nabízejí last minute ubytování za výhodnější ceny.

Kde se získá doklad o zpoždění letu

Vyžádejte si potvrzení na letišti

Přímo od letiště si vyžádejte potvrzení o zpoždění či zrušení letu. O doklad si můžete říci jak na letišti, ze kterého se zpožděním odlétáte, tak na letišti příletu. Z potvrzení by mělo být patrné, o kolik byl let zpožděn, případně, že byl zrušen.

Jak sledovat letadla online

Nejoblíbenější je pro sledování letů stránka flightradar24.com, která vám ukáže všechna letadla v letovém prostoru. Pokud do vyhledávání zadáte konkrétní číslo letu, dokonce vám i ukáže, kde konkrétně letadlo momentálně je.

Na co mám nárok při zpoždění letů

Kompenzaci za zpožděný let je letecká společnost povinna vyplácet, pokud byl Váš let o více než 3 hodiny opožděn. Výše odškodnění se stanovuje podle délky letu. O náhradu škody lze požádat až 3 roky zpětně. Odškodnění za zpožděný let náleží cestujícímu, který se letu zúčastnil, nikoliv plátci letenky.

Co sundat při kontrole na letišti

Při balení příručního zavazadla myslete na to, že na bezpečnostní kontrole z něj budete muset vyjmout větší elektroniku a sáček obsahující tekutiny, aerosoly a gely. Při bezpečnostní kontrole můžete mít prázdnou lahev na nápoje. Po celém letišti máme desítky fontánek s pitnou vodou, kde můžete svoji lahev doplnit.

Co si koupit do letadla

Na palubu letadla si s sebou můžete vzít:tekutiny v balení o maximálním objemu 100 mililitrů.Léky, kapky nebo jiné tekutiny nezbytné pro léčební účely.Kojeneckou výživu nebo speciální stravu pro cestující s onemocněním k použití během cesty.

Jak požádat o kompenzaci za zpoždění letu

Pokud vás letecká společnost odmítne a váš let bude mít zpoždění alespoň 8 hodin během noci, můžete se ubytovat na vlastní náklady a později žádat o proplacení výdajů – ponechte si doklad o zaplacení. Zažádejte zdarma o finanční odškodnění za zpožděný let.

Co kdyz nestihnu odbavit zavazadlo

Pojišťovna po vašem nahlášení potíží zjistí, v čem spočívají komplikace, co je důvodem zrušení letu, kdy je k dispozici další spoj, v případě potřeby zajistí též dopravu do hotelu, ubytování, vyzvednutí a odvoz zpět na letiště. Pokud je to možné, bude za vás vymáhat i odškodnění za zpoždění letu.

Jak zjistit delku letu

Přesné vzdálenosti naleznete na stránce www.flightradar24.com (ukazuje vzdálenost v mílích).

Jak zjistit stav letu

Nejoblíbenější je pro sledování letů stránka flightradar24.com, která vám ukáže všechna letadla v letovém prostoru. Pokud do vyhledávání zadáte konkrétní číslo letu, dokonce vám i ukáže, kde konkrétně letadlo momentálně je.

Jak zjistit čas letu

Letecký radar od Flightradar24 vám umožní sledovat všechny lety letadel komerčních aerolinií, které jsou aktuálně ve vzduchu. Radar letadel vám v reálném čase zobrazí informace o letu jako například rychlost letadla, jeho trasu, typ letadla, vzletovou výšku a podobně.

Kam dát nabíječku v letadle

Lithiové baterie, běžné akumulátory pro napájení převážené osobní elektroniky (např. mobilních telefonů, digitálních fotoaparátů) a powerbanky jsou povoleny pouze v příručním zavazadle. Výkon baterie nesmí přesáhnout 100 Wh.

Co se nesmí dát do kufru do letadla

V zapsaných zavazadle je zakázáno přepravovat výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva. Podrobný soupis zakázaných předmětů doporučujeme ověřit před odletem u letecké společnosti a/nebo u provozovatele letiště.

Co si nebrat do letadla

Obecně nesmíte v příručním zavazadle přepravovat všechno, co by mohlo ohrozit vaše spolucestující: výbušné hořlavé, chemické anebo jedovaté látky. Dále zbraně a výbušniny (včetně jejich imitací) a paralyzující spreje. A na seznam zakázaných předmětů patří i jednorázové zapalovače.

Jak probíhá let s přestupem

Poletíte na jednu letenku, na letišti vás odbaví a dostanete několik palubních lístků. Palubními lístky se budete prokazovat při přestupech. Zavazadla odevzdáváte na prvním letišti při odbavení a vyzvedáváte až v cíli trasy. Zřídkakdy nastává situace, kdy musíte vyzvednout zavazadlo při mezipřistání (lety v USA).

Jak létat s přestupem

Při přestupu si musíte zajít na tzv. tranzitní přepážku a na ní si o další palubové lístky požádat. Pokud už znáte bránu, ke které je vaše navazující letadlo přistaveno, vydejte se po směrových tabulích. Někdy ale při přestupu můžete narazit na zdlouhavou byrokracii, složitý systém samotného letiště a další překážky.

Jak dlouho letí letadlo na Krétu

Jak dlouho trvá let z Praha do Kréta Heraklion 2 hodin/y a 50 minut/y je průměrná doba letu Praha – Kréta Heraklion.

Kam se letí nejdéle

V 80. letech do rekordů na dálkových letech znovu zasáhl izraelský El Al, když zprovoznil linku mezi Tel Avivem a Los Angeles (přes 12 000 km). Schéma letu podle standardu ETOPS. Čárkovaně čára, kterou by letadlo mělo letět tak, aby mělo vždy v dosahu 60 minut nouzové letiště.