Co dělá bobr?
Jaký zvuk vydává bobr
Nejznámějším zvukem, který si lidé s bobrem spojují, je zvuk plácnutí ocasu o vodní hladinu. Je to obvyklý varovný signál, který bobři často používají.
Archiv
Co dělá bobr v zimě
Velkou část větví ze stromů si odkouše a natahá si je do vody, aby mu nevyschly; zapíchá si je do dna nebo do břehu v blízkosti vstupu do hradu. V zimě, když zamrzne vodní hladina, bobr ze svého hradu doplave pro větvičku, tu si pak přenese k sobě do hradu, kde ji zkonzumuje; nemusí při tom vůbec vyplavat nad hladinu.
Archiv
Co jí bobr
Bobr evropský se živí především lýkem a větvičkami vrby, topolu případně dalších dřevin (jasan, javor, jilm) a některými bylinami. Bobr většinou kácí dřeviny asi 50 m od břehu, jen výjimečně i dále. Nepohrdne ani úrodou kukuřičného nebo řepného pole. V létě dává přednost bylinnému patru.
Proč bobří kácí stromy
Počínání zvířete obhajuje odborník Agentury ochrany přírody a krajiny Jiří Šafář. „Bobr kácí stromy proto, že je z nich živý. Neničí je zbytečně jako někteří lidé třeba kvůli supermarketům,“ řekl Šafář.
Jak se zbavit bobra
Prvním je důkladné oplocení s podzemními ocelovými tyčemi do třiceticentimetrové hloubky tak, aby se bobr nemohl podhrabat. Druhým řešením je finančně nákladný elektrický ohradník. „Nejjednodušší je nechat si strom oplotit. Lidé někdy chybně nanášejí železo přímo ke kmeni, ovšem bobr může poté napadat kořeny.
Kdo lovi bobra
Na našem území, jediným predátorem, který cíleně loví bobry, je vlk. Mláďata bobrů mohou být napadena liškou či norkem americkým.
Jak se vaří bobr
Maso okořeníme solí, pepřem, citrónovou šťávou a potřeme olejem nebo máslem. Zabalíme do pečící fólie a při 160 °C pečeme asi 45 minut. Poté odstraníme fólii, přidáme ještě kousek másla a osmahneme. Pro získání grilované pečeně po odstranění fólie maso přeléváme barbecue omáčkou (při zapnutém grilu).
Kde se vyskytuje bobr
V současné době máme tři hlavní centra výskytu – jihozápadní Čechy, dolní tok Labe od státní hranice po Střekov a prakticky celou východní polovinu Moravy od Ostravy po Břeclav. Bobr evropský je náš největší hlodavec, dosahující úctyhodné hmotnosti až přes 30 kg.
Kde spí bobr
bobří hrady, které mohou mít až 10 m v průměru a mohou vystupovat až 2 m nad hladinu. Mají většinou alespoň 2 vchody, které jsou pod vodou. Ve středu je jediná komora, která slouží k odpočinku i jako hnízdo.