G20 Finance Watchdog požaduje globální dohled nad tokeny stablecoinů

Finance

Stablecoiny v kryptoekonomii na světové scéně nedostanou regulační povolení, přinejmenším pokud k tomu má co říci nejlepší finanční hlídací pes skupiny G20.

V úterý 24. března zveřejnila Rada pro finanční stabilitu G20 (FSB) a zpráva podrobně popisující, jak mohou mezinárodní a domácí finanční orgány řešit regulační výzvy, které představuje pokrok globálních stablecoinů.

V této zprávě FSB – která koordinuje reakce vnímané zranitelnosti kolem globálního finančního systému – identifikovala různé úrovně rizik spojených se stabilními projekty. Aby podpořila komplexní mezinárodní reakci na tyto výzvy, FSB dále předložila finančním orgánům 10 konkrétních regulačních doporučení.

Mezi tato doporučení patří:

  • Zavedení nástrojů a pravomocí pro komplexní dohled a prosazování zákonů týkajících se operací se stabilními penězi.
  • Uplatňování regulace v poměru k tomu, jak riskantní jsou projekty stablecoinů.
  • Zavedení opatření ke koordinaci regulace stabilních peněz v domácích i mezinárodních jurisdikcích. 
  • Zajištění toho, aby operátoři stablecoinů měli zavedena spolehlivá opatření pro správu. 
  • Zajištění toho, aby operátoři stablecoinů měli zavedena spolehlivá opatření k řízení rizik. 
  • Nařídit, aby projekty stablecoinů chránily citlivá data. 
  • Povinnost, aby projekty se stabilními penězi měly zavedeny systémy obnovy. 
  • Náročná transparentnost od projektů stablecoinů, např. jak fungují jejich mechanismy stabilizace cen. 
  • Zaručení jasných zákonných parametrů u práv na stabilní odkup peněz. 
  • Zajištění toho, aby nové projekty stablecoinů splňovaly všechny regulační požadavky, než budou moci zahájit činnost v dané jurisdikci. 

Zpráva FSB přichází v patách skupiny G20, významného mezinárodního fóra pro 19 ekonomicky nejvlivnějších zemí světa a Evropské unie (EU), požadující, aby orgán prozkoumal regulační problémy, které představují stabilnícoiny loni v létě.

Při oddálení by doporučení FSB přísněji korigovala sektor stabilních kryptoměn, pokud by byl implementován do budoucna. Toto přímější zaměření by stálo na rozdíl od posledních let, kdy stablecoiny byly na regulačních frontách něco jako přehlížená šedá oblast, stejně jako širší kryptoprostor.

S rostoucím úspěchem kryptoměn a stablecoinů se však stále více zaměřuje – a v některých ohledech i vůle potlačovat – státy a instituce, které by mohly mít své pravomoci podkopané nesvrchovanými tokenovými projekty bez povolení. Určitě je to vlákno, které je třeba v příštích letech sledovat pro zúčastněné strany v oblasti kryptoměny.

Co když centrální banky podpořily stablecoiny?

Obecně lze říci, že G20 a jeho tělo FSB mají obavy ze stablecoinů. Ale co když nejvlivnější ekonomické instituce na světě, centrální banky, přijaly stabilní coiny, místo aby je držely za obvyklou cenu?

Může se to stát, pokud zvítězí proaktivnější a příjemnější hlavy. Například dva představitelé MMF – Tobias Adrian a Tommaso Mancini-Griffoli – zveřejnili loni na podzim zprávu nazvanou „Od stablecoinů k digitálním měnám centrální banky“, ve které bylo uvedeno, jak se mohou projekty stablecoinů jednoho dne přímo spoléhat na rezervy centrální banky, aby podpořit jejich hodnotu.

Podle Adriana a Mancini-Griffoliho by takové splynutí vedlo k vytvoření toho, čemu se říkalo „syntetické digitální měny centrálních bank“ (sCBDC). Úředníci MMF argumentovali, že tyto nové druhy aktiv by mohly komerčním bankám poskytnout peníze.

“Je zřejmé, že [spoléhání se na rezervy] by zvýšilo atraktivitu stablecoinů jako uchovávače hodnoty.” V podstatě by transformovala poskytovatele stabilních peněz na úzké banky – instituce, které nepůjčují, ale pouze drží rezervy centrálních bank. Soutěž s komerčními bankami o vklady zákazníků by silněla, což by vyvolalo otázky ohledně sociální cenovky. “

Adrian a Mancini-Griffoli jsou opět pouze úředníky MMF a nemluví za širší organizaci. Mohou navrhnout způsob, jak mohou veřejný a soukromý sektor spolupracovat na stablecoinech, ale neexistuje žádná záruka, že jejich plán bude dodržen, i když je spolupráce pro všechny nejvýhodnější.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me