Vai ilgstoša dedzības laukums var sasniegt jaunpienācēju Polkadot?

Kas ir Sidechains

Ardoram un Polkadotam ir daudz kopīga, bet tikpat daudz, kas viņus šķir. Abi šogad ir iekļuvuši virsrakstos kriptogrāfijas presē.

Polkadot gadījumā tas notika tāpēc, ka Ethereum līdzdibinātāja Gavina Vuda ilgi gaidītā ideja beidzot tika uzsākta mainnet pēc trīs gadu attīstības.

Turpretī Ardor uzsāka darbību gandrīz pirms trim gadiem 2018. gada janvārī. Tomēr šogad tas ir ticis pieņemts vairākiem ievērojamiem lietošanas gadījumiem, tostarp Austrijas valdība diviem projektiem. Viens no tiem ir izstrādāt spēlēšanas risinājumu ilgtspējības iniciatīvai, kuras mērķis ir atkritumu siltuma pārstrādi atpakaļ enerģijas tīklā. Ardor ir pierādījis savu vērtību arī cīņā pret globālo pandēmiju, strādājot pie risinājums COVID-19 izsekošanas datu autentificēšanai, lai Austrijas pilsoņiem palīdzētu vieglāk piekļūt vīrusu testiem.

Savukārt Polkadot piesaista ievērojamu interesi no lietojumprogrammu izstrādātājiem, kuri vēlas gūt labumu no tā savietojamības solījuma. Tomēr, kas notiek zem šo divu projektu pārsega, un vai trīs gadus veca veterānu platforma var nostāties pret jaunpienācēju?

Ardora un Polkadota vēsture

Pirms ienirt katra projekta tehniskajās specifikācijās, ir vērts aplūkot gan vēsturi, gan akreditācijas datus Degsme un Punktains ir gara ciltsgrāmata blockchain nozarē.

Šveices blokķēdes firma Jelurida darbojas Ardor. Jelurida līdzdibinātāji Lior Yaffe un Petko Petkov strādāja pie Nxt blokķēdes galvenās izstrādes komandas, kas pirmo reizi tika palaista 2013. gadā un joprojām darbojas bez traucējumiem līdz šai dienai..

Kopā ar trešo līdzdibinātāju Kristīnu Kalčevu, Jafu un Petkovu 2016. gadā nodibināja Jelurida. Uzņēmums 2018. gadā uzsāka Ardor un tās pirmo bērnu ķēdi Ignis. Kopš tā laika uzņēmums ir strādājis pie ekosistēmu veidošanas ap savu platformas, koncentrējoties uz uzņēmumu ieviešanu.

Polkadot izstrādāja Dr Gavin Wood, viens no sākotnējiem Ethereum līdzdibinātājiem un Solidity programmēšanas valodas autors. Platformu ir izstrādājusi Parity Technologies, kuru vada Dr. Jutta Steiner, kura bija Ethereum sākotnējā drošības vadītāja. Dr Wood pameta Ethereum 2016. gadā un sāka strādāt pie Polkadot 2017. gadā. Tas tika uzsākts 2020. gada maijā.

Degsme

Tehnoloģija

Gan Ardor, gan Polkadot mērķis ir atrisināt tādas mantotas blokķēdes platformu problēmas kā Ethereum. Abās tiek izmantota vairāku ķēžu arhitektūra, kas palielina caurlaidspēju, izmantojot paralēlu apstrādi. Tomēr ir dažas atšķirības tajā, kā viņi pieiet izaicinājumam.

Dedzība – vecāks un bērns

Ardor izmanto vecāku un bērnu ķēdes pieeju, Ardor kā vecāku ķēdei, kas atbildīga par tīkla drošību un bērnu ķēžu darījumu uzraudzību.

Visi operatīvie darījumi tiek veikti ar bērnu ķēdēm. Bērnu ķēdes ir savstarpēji savietojamas un var izmantot savus žetonus. Ardor nodrošina pastāvīgu mērogojamību bez nepieciešamības pēc būtiskiem sistēmas jauninājumiem, izmantojot darījumu atzarošanas sistēmu. Tas grupē bērnu ķēdes darījumus kopā un nodrošina to pierādījumu galvenajai Ardor blokķēdei, pēc kuras tie tiek apgriezti. Tādēļ mezgliem, kas darbojas ardor, nav nepieciešams lejupielādēt visu bloku ķēdes vēsturi, lai tie darbotos, kamēr tie joprojām var pārbaudīt katra darījuma derīgumu. Šī pieeja darbojas atšķirībā no platformām, piemēram, Ethereum, kuras ir atkarīgas no tā, vai katrs darījums ir izsekojams līdz tā pirmajai izcelsmei.

Polkadot – neviendabīga drupināšana

Polkadot darbojas arī vairāku ķēžu struktūra, ko tā sauc par neviendabīgu šķelšanos. Polkadot galveno ķēdi sauc par releju ķēdi, bet apakšķēdes jeb lauskas – par izpletņiem. Polkadot mērķis ir būt pilnībā savietojams, tas nozīmē, ka principā jebkura cita blokķēde var pieslēgties Polkadot arhitektūrai kā izpletnis, izmantojot mehānismu, ko sauc par “tilta izpletņlēcēm”. Tā kā platforma joprojām ir salīdzinoši jauna, Polkadot sadarbspēja joprojām lielā mērā tiek izstrādāta.

Tiek apgriezti arī pilni mezgli, kas darbojas Polkadot, jo tie darbojas tikai ar informāciju, kas atrodas pēdējos 256 blokos. Tomēr Polkadot izmanto arhīva mezglus, lai saglabātu apgriezto vēsturi un ļautu ikvienam vaicāt iepriekšējos darījumos.

Nav pilnīgi skaidrs, kas notiek, kad arhivētie dati nonāk vietā, kur to lejupielāde ir pārmērīgi liela. Polkadot Wiki norāda, ka Kusama, Polkadot “smilšu kastes” tīkls, pēc 1,6 miljoniem bloku ir aptuveni 15–20 GB datu. Ņemot vērā to, ka Polkadot apgalvo, ka to var palielināt līdz potenciāli bezgalīgam skaidu skaitam, blokķēdes izmērs varētu ievērojami palielināties.

PunktainsPunktains

Nominētais pierādījums par likmi pret tīro pierādījumu par likmi

“Ardor” darbojas kā vienprātības likmes pierādījums. Tas ir balstīts uz to pašu modeli, kuru izmantoja Nxt, kapitāla daļas pierādījumu celmlauzis, un tas darbojas droši kopš 2013. gada. Turpretī Polkadot izmanto savu jauno vienprātības metodiku ar nosaukumu Nominated Proof of Stake. Tā ir deleģēto likmju pierādījumu variācija, kas ir kritizēta par pārāk centralizētu, jo ir atļauts piedalīties apstiprinātāju skaita augšējā ierobežojumā. Polkadot apzināti nosaka šo robežu, lai izvairītos no centralizācijas.

Iespējams, ka būtiskākā atšķirība starp abiem ir Polkadota piemērotie sodi. Slīpsvītra ir paredzēta, lai atturētu ļaunprātīgus dalībniekus, uzņemoties daļu no viņu akciju daļas, ja viņi rīkojas pretēji tīkla interesēm.

Tā kā tas ir jauns protokols, šķiet, ka izstrādātāji joprojām izskata dažus jautājumus, kuros validatori tiek sodīti par salīdzinoši nelieliem jautājumiem, kurus diez vai var raksturot pat kā pārkāpumus. Augustā viens validators bija sagriezts un “atdzesēts” (izslēgts no tīkla), jo esat bijis bezsaistē 14 stundas.

Turpretī Ardor nedarbojas nevienam šķībam modelim. Tā kā tīkls kopš 2018. gada darbojas bez problēmām, tas norāda, ka, iespējams, slīpsvītrošana ir nevajadzīgs noteikums, kas varētu atturēt līdzdalību.

Attīstība

Visbeidzot, neiedziļinoties katras platformas visu lietojumprogrammu sarakstā, ir vērts tuvāk aplūkot atšķirības, ar kurām saskaras izstrādātāji, kuri vēlas balstīties uz Ardor un Polkadot.

Polkadot piedāvā izstrādātājiem Substrate, atvērtā koda sistēmu konfigurējamu blokķēžu veidošanai. Tur ir pieejama funkcionalitāte, kas ļauj jebkuram izstrādātājam tādās kodēšanas valodās kā Rust, C ++ un citiem izstrādāt viedus līgumus un pielāgot standarta Substrate blockchain galvenās funkcijas. Šajā ziņā Polkadot ir ļoti “izstrādātāja blokķēde”. Ikvienam, kurš vēlas uz tā balstīties, ir nepieciešama vismaz fundamentāla tehniskā izpratne.

Ardor piedāvā lietotājiem piekļuvi tās galvenajai bērnu ķēdei Ignis. Atšķirībā no pielāgotas bērnu ķēdes veidošanas no nulles, lietotāji var izmantot Ignis gatavās funkcionalitātes priekšrocības, tostarp monētu un aktīvu apmaiņu, tirgu, datu mākoni, balsošanas sistēmu un daudz ko citu. Ja lietotājiem nepieciešama papildu pielāgošana vai viņi vēlas izvietot vairākas funkcijas, viņi var izveidot savu publisko vai atļauto bērnu ķēdi.

Tā kā Ardor vada Jelurida, lietotāji var arī izmantot uzņēmuma plašo attīstības pieredzi. Jelurida piedāvā konsultāciju un konsultāciju pakalpojumus lietotājiem, kuri vēlas piedalīties Ardor ekosistēmā. Tas padara to īpaši pievilcīgu uzņēmumu lietotājiem, pat MVU, kuriem nav blokķēdes attīstības pieredzes.

Secinājums

No pirmā acu uzmetiena šķiet, ka Ardors un Polkadots ir līdzīgi, jo abi darbojas vairāku ķēžu arhitektūrā, kuras mērķis ir pārvarēt viņu priekšgājēju izaicinājumus. Tomēr, pat neiedziļinoties tehniskajās jomās zem pārsega, šķiet, ka Polkadot galu galā iegūs citu lietotāju bāze nekā Ardor. Kamēr Polkadot mērķis ir Ethereum izstrādātāju un DeFi entuziastu lietotāju bāze, Ardor tieši mērķē tos, kuri ir ieinteresēti turpināt blokķēdes pieņemšanu lietošanai, kas ir stingrāk sakņojas reālajā pasaulē.

Tāpēc nešķiet ticams, ka jaunpienācējs Polkadot rada tūlītējus draudus nostiprinātākajam Ardoram. Tā vietā šķiet ticams, ka abas platformas ilgtermiņā var pastāvēt blakus, piesaistot lietotājus viņu attiecīgajā mērķauditorijā.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me