Bitcoin vs Dot Com burbulis: vai salīdzinājumi ir noteikti slikta lieta?

Bitcoin

Tā kā Bitcoin un tā pamatā esošais blokķēdes protokols drīz tuvojas 10 gadu jubilejai, parādībai nācās atvairīt virkni apsūdzību, kas saistītas ar tā likumību. Tādi kā Varens Bufets, Džordžs Soross un Nobela ekonomists Roberts Šillers, kā arī daudzi citi, visi ir tieša atsauce līdz Bitcoin, kas atgādina burbuļa burbuļus, kuriem paredzēts pārsprāgt. Turklāt šādi digitālās revolūcijas skeptiķi apgalvo, ka tehniskajiem sarkanajiem karodziņiem, ar kuriem pašlaik saskaras šī nozare, ir liela līdzība ar bēdīgi slaveno Dot Com burbuli.

Lai gan nevar noliegt, ka šīs brīdinājuma zīmes potenciāli pastāv, tiek arī apgalvots, ka kriptogrāfijas valūtas telpa nav paredzēta atlaišanai uz vienu teikšanu, vairāk tāpēc, ka nozarei ir paredzēta liela ilgtermiņa pārveidošana. Būtībā ir svarīgi atzīmēt, ka, lai arī daudzi Dot.com krājumi vairs nav šeit, lai pastāstītu savu stāstu, ir nepieciešams tikai apskatīt tādus tīklus kā Amazon, eBay un Priceline, lai saprastu, ka tehnoloģiju krājumi gadsimtu mijā sabruka nebija sabrukums kopumā.

Bitcoin vs Dot Com burbulis

Tāpēc šajā rakstā mūsu mērķis ir izpētīt iespējamos kriptovalūtu tirgu eksponenciālā kāpuma un krituma salīdzinājumus ar burbuļa Dot.com cenu. Sāksim ar īsu ieskatu, kas patiesībā bija Dot.com burbulis, kam sekos pārskats par tiem, kas galu galā atguva savus iepriekšējos visu laiku rekordus – un pēc tam dažus. Kad tas ir detalizēti izpētīts, pēc tam tiks mēģināts pārliecināties, vai ir pārliecība par viedokli, ka kriptovalūtu nozarei ir jāiet tāpat.

Kāds bija Dot.com burbulis?

Pirmkārt un ļoti svarīgi ir īsi precizēt, ko mēs domājam ar burbuli. Ekonomiskajā formā burbulis tiek saukts par aktīvu vai aktīvu grupu, piemēram, noteiktu nozari, piemēram, tehnoloģiju krājumiem, Zelts vai Bitcoin, kas ievērojami pārsniedz tā patieso patieso vērtību. Vairumā gadījumu burbuļu veicina plaši izplatītas spekulācijas vai, kā patīk teikt kriptovalūtu industrijai, – FOMO (bailes palaist garām). Pēc vadošais ekonomists Himans P. Minskis, burbuļa pieci galvenie soļi ir šādi.

  • Pārvietošana
  • Bums
  • Eiforija
  • Peļņas gūšana
  • Panika

Deviņdesmito gadu beigās un atbilstoši digitalizācijas laikmeta sākumam nedaudz jauna komercijas šķirne piesaistīja finanšu tirgus ar savu klātbūtni interneta uzņēmumu veidā..

Burbuļa ideja bija vienkārša. Jaunizveidoto vietņu krājumu viļņi kļuva publiski pieejami, un lielākā daļa no šiem uzņēmumiem tika kotēti NASDAQ primārajā uz tehnoloģijām balstītu aktīvu biržā. Tā kā vietņu jaunizveidotajiem uzņēmumiem, kas vēl nebija guvuši peļņu, tika iepludināts milzīgs kapitāls, investori domāja, ka ilgtermiņa panākumi ir neizbēgami. Plaša mēroga spekulācijas rezultātā internetā balstītas akcijas bez peļņas sniedza nepieredzētu vērtības pieaugumu.

Lai ilustrētu šo nežēlīgo investoru vēlmi iegūt daļu no Dot.com burbuļa, 1995. gadā NASDAQ indekss bija nedaudz zem 1000 punktiem. Tikai piecus gadus vēlāk burbuļa virsotnē šis skaitlis bija pieaudzis pieckārt, sasniedzot visu laiku 5132. Sekoja ļoti ātra pāreja no “Pirkt, pirkt, pirkt” uz “Panikas pārdošana, panikas pārdošana, panikas pārdošana”..

Kas ir noticis kopš tā laika?

Ja analizētu burbuļa Dot.com ilgtermiņa sekas, tam ir vairāki veidi. Tomēr šī raksta vajadzībām mēs esam nolēmuši izmantot NASDAQ tirgu kā plašu rādītāju. Īsumā, lai gan daudziem tehnoloģiju krājumiem nav izdevies atgūties no visu laiku augstākajiem punktiem, kurus burbulis veicināja, vai vēl sliktāk – vairs nav, daudzi kopš tā laika ir izcili sasnieguši. Kā parādīts zemāk redzamajā attēlā, NASDAQ plašākajam indeksam bija vajadzīgs gandrīz 15 gadi, pirms tas atkopās no sava maksimuma 2000. gadā. Tomēr rakstīšanas laikā indekss ir krietni pārsniedzis šo skaitli un šobrīd ir nedaudz zem 7000 punktiem.

Nasdaq

Amazon ir ļoti piemērots piemērs šai ilgtermiņa atveseļošanai. Tiešsaistes tirgū akciju cenu maksimums 1999. gada beigās bija nedaudz virs 113 USD. Tikai 2009. gada oktobrī izdevās pārsniegt šo vērtību – tikai 10 gadus. Vissvarīgākais ir tas, ka rakstīšanas laikā Amazon krājumi tagad ir vairāk nekā 1500 ASV dolāru vērtībā, kas ilustrē pēc burbuļa pieaugumu vairāk nekā 10 reizes.

Biznesa programmatūras platformā Oracle tā akciju cena sasniedza maksimumu 2000. gada beigās par cenu 46,47 USD. Dot.com burbulis to smagi skāra, 2002. gada vasarā sasniedzot tikai 7,25 USD zemāko līmeni. Tomēr 2014. gada decembrī krājumi visu laiku atjaunoja savu kopējo atkopšanās periodu gandrīz 14 gadus..

Un tad mums bija IBM, kas 1999. gadā sasniedza maksimumu 139,19 USD vērtībā, pirms iestājās ilgstošā lejupslīdes periodā. Tomēr ne tikai izdevās atgūt iepriekšējo augsto līmeni 9 gadus vēlāk 2010. gadā, bet 2013. gada martā tas sasniedza jaunus augstumus, sasniedzot 215,90 USD.

Saraksts turpinās. Neatkarīgi no tā, vai tā ir eBay, Adobe, Priceline, San Disk vai Oracle – lai arī ievērojams daudzums tehnoloģiju krājumu pārdzīvoja desmit gadu ilgu lāču periodu, daudzi kopš tā laika ir pārsnieguši savus Dot.com burbuļu augstumus.

Citiem nepaveicās. Daudzi vietņu uzņēmumi, piemēram, Pets.com, Geocities, Webvan, Boo.com un Kozmo, nosaucot dažus, tagad ir nekas cits kā tālu atmiņa. Viņiem neizdevās pārdzīvot burbuli, un galu galā investori zaudēja milzīgas naudas summas.

Tātad, kā to salīdzināt ar kriptonauda?

Ja Dot.com burbulis mums kaut ko iemācīja, tad galu galā spekulācijas var aiziet tikai tik tālu. Dot.com burbuļa pieaugums un kritums parādīja, ka organizācijas, kuru pamatā ir produkts vai pakalpojums, kas piedāvā reālu vērtību, galu galā izturēja laika pārbaudi. Kā redzams no zemāk redzamās ilustrācijas, kriptovalūtu tirgu kopējā tirgus kapitalizācija kopumā ir gājusi līdzīgu ceļu kā NASDAQ vadītais Dot.com burbulis.

Kriptovalūtas tirgus ierobežojums

Ja būtu jāaplūko tikai Bitcoin – sākotnējā un joprojām faktiskā izvēlētā kriptovalūta, tad ir skaidrs, ka 2017. gada izaugsmes līmenis nebūt nebija ilgtspējīgs. Sākot ar gadu no 1000 ASV dolāriem, Bitcoin periodu noslēdza ar visu laiku tikai kautrīgo USD 20 000 – procentuālo pieaugumu par 2000%.

Kopš tā laika Bitcoin – līdzās pārējam kriptonauda tirgum – ir cīnījies. Raksta tapšanas laikā Bitcoin atrodas ap USD 4300, kas ir gandrīz 80% kritums kopš tā laika augstākā līmeņa 2017. gada decembrī. Šī tendence paliek nemainīga arī plašākos tirgos, kas saskaņā ar reāllaika cenu platformu CoinMarketCap tagad sastāv no vairāk nekā 2000 atsevišķām kriptovalūtām.

Vai mēs galu galā redzēsim Dot.com atdzimšanas atkārtošanos vadošajiem projektiem?

Galu galā tas liek uzdot jautājumu. Vai kriptovalūtu tirgus darbosies tāpat kā NASDAQ un tā vietņu krājumi? Ja tā, tad ir ļoti iespējams, ka tas radīs būtiskas pārmaiņas, ciktāl ilgtermiņā tirgi galu galā var atdalīt kviešus no pelavām.

Sīkāk izskaidrojot šo viedokli, ja Bitcoin, Ethereum, Ripple un citi vadošie projekti, piemēram, Amazon, eBay un Dot.com burbuļa Priceline, tad ICO projektu nebeidzamie marķieri ir iestatīti līdzīgam liktenim kā Pets .com, Geocities un Webvan?

Patiesībā var būt tikai tik daudz “Ethereum Killers” vai “Revolucionāru pārrobežu žetonu”, pirms tirgi galu galā nonāk pie lēmuma, ka lielākā daļa blokķēdes aktīvu, iespējams, nekad vairs neredzēs savus iepriekšējos augstākos līmeņus. Tomēr, gluži pretēji, ir arī pamatoti domāt, ka vismaz Bitcoin gadījumā daži projekti galu galā izturēs laika pārbaudi.

Ja tas tā ir, tad tiem, kas pašlaik saņem lielu kriptovalūtu turējumu, jāatceras fundamentālā pacietības darbība. Tie, kas bija personīgi iesaistīti Dot.com burbulī, bez šaubām, būtu izturējušies līdzīgu noskaņojumu kā šodienas kriptovalūtu portfeļa turētāji.

Jā, ir pareizi, ka, iegādājoties Bitcoin 2017. gada beigās, jūs tagad skatāties uz neto zaudējumiem, kas ir gandrīz 80%, daudz sakot, kā to darīja Amazon krājumu turētāji iepriekšējos 1999. gada gados. Tomēr, lai arī pastāv nav garantiju, ka blokķēdes aktīvu finansiālā puse kādreiz atkārtos iepriekšējos panākumus, ne arī kādi projekti īpaši izdosies, ja nozare ir šeit palikusi, var apgalvot, ka potenciāli ir par agru uzzināt.

Key Takeaway – Bitcoin vs Dot.com Bubble

Šī raksta būtiskais stāstījums ir apgalvot, ka, lai gan tehniskie sarkanie karodziņi, kas pašlaik saskaras ar kriptovalūtu industriju, atgādina NASDAQ un tā sekojošā Dot.com burbuļa simboliku, tas nenozīmē, ka gals ir kaimiņš.

Lielākajai daļai pārdzīvojušo tehnoloģiju krājumu bija nepieciešami vidēji 15 gadi, pirms viņi atguva iepriekšējos visu laiku augstākos sasniegumus, ko Dot.com burbulis mākslīgi veicināja. Ja tas attiecas uz Bitcoin, vai esat gatavs gaidīt?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me