Co je bankovní systém s frakční rezervou? Kompletní průvodce pro začátečníky
Slavný výňatek ukrytý uvnitř bloku bitcoinové geneze byl převzat z Časy, známou britskou publikaci a přečtěte si:
“The Times 03 / Jan / 2009 kancléř na pokraji druhé záchrany pro banky”
Následky globální finanční krize v roce 2008 byly v plném proudu a načasování a kontext zprávy byly bezvadné. Americká vláda měla právě vyskočil finanční systém ve výši 700 miliard dolarů, poté, co hypoteční krize způsobila hypotéky, způsobila zhroucení bubliny na bydlení, což vedlo ke globální recesi.
I když existovala řada signálů a příčin kolapsu, včetně nadměrného riskování a nevhodnosti bank, širším pracovním tématem, kterému lze podobné události a recese v nedávné historii do značné míry připsat, je rámec, který moderní finanční systém systém existuje v, známý jako bankovnictví s frakční rezervou.
Systém, který bitcoin představuje protiklad, a nabízí jedinečnou alternativu k paradigmatu.
Historie bankovnictví ve frakčních rezervách
Společným tématem, které se důsledně objevuje při pohledu na formování a moderní strukturu bankovnictví frakčních rezerv (FRB), je dluh. Jak již bylo řečeno, pochopení toho, jak FRB vzniklo, je nutné pochopit jeho současnou strukturu a to, jak jsou kryptoměny jako bitcoin tak bezprecedentní.
FRB je současná forma bankovnictví ve většině zemí po celém světě. Přestože je FRB v tomto článku relativně dlouho, zaměřuje se právě na moderní iteraci takového systému, kde vládní měnové orgány a federální centrální banky monitorují finanční systém a regulují kontrolu nabídky měny.
Založena v roce 1609, Bank of Amsterdam byla založena a je považována za předchůdce moderních centrálních bank, které dnes existují. Zejména Bank of Amsterdam hrála zásadní roli při brzkém vzniku papírových peněz, které měly podobu bankovního dokladu vydaného bankou za zlato, stříbro a další cennosti, které byly do banky uloženy. V té době bylo primárním zdrojem hodnoty zlato a stříbro; výměna prostřednictvím obchodu však byla stále obtížnější, protože jsou těžkopádné, zejména na delší vzdálenosti.
Bankovky se staly standardním prostředkem směny mezi lidmi, protože představovaly zálohu u zlatníka nebo banky. Brzy následovalo něco zajímavého, zlatníci a banky si uvědomili, že mohou vydávat více stvrzenek (bankovek), než kolik skutečně měli uložených ve svých rezervách. Uvědomili si také, že lidé nevyměnili své stvrzenky za vklad najednou, ale spíše v různých dobách, více o tom později. Místo toho, aby se zlatnictví stalo bezpečným útočištěm pro cennosti, staly se z nich podniky, které platily úroky a vydělávaly úroky. FRB tedy vznikla.
Kritickou otázkou, kterou můžete mít okamžitě, a která má dnes stále znatelné důsledky, je co se stane, pokud banka nebude mít potřebné rezervy na splacení vlastníků vkladových listů (bankovek)? Banka se v takovém případě dostane do platební neschopnosti a zbankrotuje, což způsobí ztrátu věřitelů a vážné poškození finančních trhů.
Přečtěte si: Problémy s měnou Fiat
Pokud to zní povědomě, je to proto, že když k tomu dojde u několika velkých bank současně, v tzv. A běh banky, Nastávají velké finanční krize, které vedou k záchraně vlády, zvýšené moci centrálních bank a sociálnímu spadu. Velká deprese je přičítána běhu bank a byla tak špatná, že globální HDP v té době klesl odhadem o 15%.
Po vytvoření papírových peněz a Bank of Amsterdam byla v roce 1668 založena švédská Riksbank, která je považována za první centrální banku na světě. Brzy následovaly další země a zřídily centrální banky s pravomocí stanovovat povinné minimální rezervy, vydávat peníze a, což je důležité, centralizovat ukládání hodnotových rezerv jiných komerčních bank. Účelem posledně jmenovaného orgánu je zmírnit potenciální krize způsobené bankovními transakcemi, přičemž centrální banka vystupuje jako poskytovatel půjčky v krajním případě jiným bankám.
Federální rezervní systém USA
Uvědomění si, že řízení bank je nedílnou součástí FRB, vedlo v průběhu času k větší centralizaci a autoritě centrálních bank v globálním finančním systému. Jako moderní příklad je Federální rezervní systém USA centrálním bankovním systémem USA a jeho pravomoci se významně rozšířily od událostí, jako je velká hospodářská krize a v poslední době globální finanční krize v roce 2008..
Federální rezervní systém byl založen 23. Prosince 1913 prostřednictvím Federální rezervní zákon. Hlavním cílem Kongresu je:
- Maximalizace zaměstnanosti
- Stabilizovat ceny
- Mírné dlouhodobé úrokové sazby
Fráze „úrokové sazby“ je zde zásadní, protože nám pomůže později pochopit, jak se vytvářejí peníze a jak je koncept dluhu ústředním bodem systému FRB. Je důležité si uvědomit, že Federální rezervní systém obsahuje složky soukromé i veřejné instituce. Reguluje a dohlíží na soukromé komerční banky a neobvykle netiskne vlastní měnu. Místo toho to provádí americké ministerstvo financí.
Navzdory běžné povědomí a uznání nutnosti role Federálního rezervního systému při udržování stabilní ekonomiky tomu tak vždy nebylo. První banka Spojených států a Druhá banka Spojených států byly prvními dvěma centrálními bankami ve Spojených státech založenými v roce 1791, respektive 1816. Kvůli přetisku se papírová emise první banky, zvaná „Kontinentální“, devalvovala tak rychle, že Kongres zakázal vydávání papírových peněz v návrhu ústavy v roce 1787.
Kongres nakonec odmítl obnovit chartu první banky v roce 1811 a druhá banka, založená v roce 1816, také neobdržela obnovení charty od amerického kongresu v roce 1836, za tehdejšího prezidenta Andrew Jackson.
Jackson je skvěle citován slovy (s odkazem na centrální banky):
“Odvážné úsilí, které současná (centrální) banka vynaložila na kontrolu vlády … jsou pouhou předtuchou osudu, který čeká na americký lid, pokud by byl oklamán zvěčňováním této instituce nebo zřízení jiné podobné instituce.”
Konkrétně s odkazem na Second Bank of the United States:
“Nezávisle na jeho přestupcích je pouhá síla – holá existence takové síly – věcí neslučitelnou s povahou a duchem našich institucí.”
Jackson byl také jediným prezidentem, který splatil celý vládní dluh USA, ale i přes jeho úsilí byla nakonec v roce 1913 založena třetí centrální banka, Federální rezervní systém. Zajímavé je, že USA zažily to, co bylo známé jako Éra bankovnictví zdarma od roku 1837 do roku 1862, kdy neexistoval žádný formální systém centrálního bankovnictví, a existovaly pouze banky se statutem státu.
Jak funguje bankovní systém s frakční rezervou a tvorba peněz
Objektivem kryptoměn a tím, jak představují alternativu k modernímu bankovnímu systému frakčních rezerv, je nejlepší porozumět složitosti toku peněz v modelu FRB. Konkrétně tvorba peněz, jejich šíření do oběhu a výsledné efekty. Jako příklad použijeme finanční systém USA.
Postupujte podle peněz
Fractional-Reserve Banking je systém, kde je pouze zlomek (Fractional of FRB) bankovních vkladů ve skutečnosti zajištěn hotovostí a je ve skutečnosti k dispozici pro výběr. Primárním účelem je uvolnit kapitál, který lze půjčit jiným stranám jako způsob expanze ekonomiky.
Podle zákona jsou banky povinny rezervovat (Reserve of FRB) předem definované množství hotovosti vložené vkladateli po ruce, které jsou k dispozici pro výběr. Většina bank je povinna rezervovat asi 10% výběrů. U vkladu 100 $ je tedy ze zákona požadováno, aby udrželi 10 $ vkladu jako rezervu. Povinnost minimálních rezerv je stanovena Federálním rezervním fondem a zvýšení požadavku odstraní peníze z ekonomiky, zatímco snížení požadavku přidá peníze.
Pro mnoho lidí to bude překvapením když skutečně vložíte peníze na bankovní účet, přestanou být vaším majetkem. Spíše se stává majetkem banky, která vydává vkladateli aktivum známé jako vkladový účet. Jedná se o závazek v rozvaze banky a jsou právně odpovědní za to, že vám jej na požádání vyplatí, pokud mají potřebné prostředky k jeho pokrytí (myslím, že banka běží).
Zajímavý je systém s tím, co je známé jako Násobící účinek. Tok peněz probíhá primárně následovně.
- Alice jde do velké komerční banky (JP Morgan, Wells Fargo atd.) A vloží si na svůj bankovní účet 1 miliardu dolarů.
- Banka je ze zákona povinna rezervovat ~ 10% jejího vkladu, proto si vyhrazuje 100 milionů $ jako hotovost k dispozici pro výběry.
- Banka má nyní na půjčky 900 milionů USD.
- Bob jde do stejné banky a chce si vzít půjčku za 900 milionů dolarů.
- Banka souhlasí a dává Bobovi 900 milionů dolarů. Každá banka je právně oprávněna vydávat úvěry až do zadaného násobku svých rezerv (obvykle 9 – 10krát větší).
- *** Z tohoto důvodu jsou rezervy dostupné k uspokojení plateb vkladových závazků nižší než celková částka, kterou je banka povinna platit k uspokojení vkladů na požádání.
- Takže peníze, které Bob’s dostane, jsou ve skutečnosti dalších 900 milionů $ nad původní vklad Alice v hodnotě 1 miliardy $.
- Bob vezme 900 milionů dolarů do jiné banky a na vklady.
- Celková částka z Aliciny 1 miliardy dolarů je nyní 1,9 miliardy dolarů.
- Proces se opakuje pro každý vklad a vydání úvěru a je známý jako multiplikační efekt.
Nyní je celkový systém FRB mnohem jemnější a složitější než výše uvedený příklad, ale toto je jeho jádro a je třeba analyzovat některé větší perspektivy. Nejzřejmější otázkou je, jak je vytvořeno dalších 900 milionů dolarů?
Jednoduše řečeno, dluh. Vzhledem k tomu, že finanční svět dnes existuje téměř výhradně prostřednictvím digitálních médií, Alice ve skutečnosti nepředává bance hotovost v hodnotě 1 miliardy dolarů a banka ve skutečnosti nepočítá peníze do ručně psané účetní knihy; místo toho je uložen na centralizované digitální knize banky.
Banka digitálně vydá Bobovi kredit ve výši 900 milionů $. Zatímco tedy původní banka odpovídá za Aliciinu miliardu dolarů, druhá banka, kde Bob uložil svých 900 milionů dolarů, odpovídá za tyto peníze. Ano, peníze byly vytvořeny z ničeho. To je to, co řídí inflaci, úrokové sazby a devalvaci měn, ale o tom více za málo.
Proces vydávání úvěrů a vkladů se může opakovat znovu a znovu, vychází z počátečního vkladu Alice v hodnotě 1 miliardy USD. Jedná se o multiplikační efekt a jednoduchý odhad potenciálního dopadu FRB na peněžní zásobu (z instance vkladu) se zhruba dosáhne vynásobením vkladu 10. Takže v případě Alice může její vklad ve výši 1 miliardy USD potenciálně vytvořit ~ 10 miliard $ nového USD do finančního systému. Opět tomu tak není vždy a je zde mnohem více nuancí, ale přesto je to obecný koncept.
Inflace & Dluh
Z dlouhodobého hlediska jsou kolaterální účinky FRB do očí bijící. Abychom si to uvědomili, nemusím ani vysvětlovat níže uvedený obrázek nebo opakovat minulé katastrofické finanční krize.
Společné vnímání FRB je takové, že obvykle funguje hladce a že finanční zhroucení jsou událostmi „Black Swan“. Relativně málo vkladatelů požaduje platbu v daném okamžiku, takže běh bank a finanční krize jsou jen zřídka. Z mnoha hledisek se to může zdát jako nevyhnutelné překážky pro udržení stabilního finančního systému, ale tyto pohledy jsou neodmyslitelně vadné, protože neberou v úvahu dlouhodobé sociální a politické důsledky takových obrovských událostí.
Pojem dluh jsem zmínil několikrát dříve a nyní je skvělý čas jej vrátit zpět a skutečně jej analyzovat. Nabídka peněz v USA a celkový dluh držený veřejností se v průběhu minulého století soustavně zvyšovaly a jejich trend vzestupně spolu přízračně koreloval. Je to proto, že nové peníze vložené do systému FRB mají mnohokrát formu dluhu (cyklus vydávání vkladů / úvěrů).
Vlastní náklady jsou inflace, stálá devalvace amerického dolaru v důsledku zvýšení nabídky peněz, která nesouvisí s růstem zboží a služeb, ale spíše s dluhem. S více penězi v zásobě a inherentní hodnotou těchto peněz přicházejících odnikud (dluh) se kupní síla dolaru ředí, jak ukazuje obrázek výše.
The současný americký dluh činí něco přes 22 bilionů dolarů. Tento dluh byl nepochybně použit k financování společností, generování inovací a obecně k prosazování americké ekonomiky. Rovněž to vedlo k nesplácení půjček, nerovnosti majetku a rostoucí nesprávné představě o tom, co jsou peníze a hodnota.
Krok zpět
Zastánci systému centrálního bankovnictví, zejména FRB, budou bránit formát, ve kterém se peníze vytvářejí, poukazem na ekonomický růst, který tento systém podporuje, a do jisté míry mají naprostou pravdu. Naopak, kritici systému se jednoduše zeptají, za jakou cenu je toho dosaženo?
Jedná se o důležité otázky s nesmírnou gravitací, které jsou vysoce relevantní pro vše od sociální dynamiky až po naši koncepci peněz samotných.
Možná kdyby USA tento systém nezaváděly v takovém formátu, v jakém ho vytvořily, nebyla by to ekonomická supervelmoc, jakou jsou dnes. Ačkoli model FRB byl v průběhu let rozhodně zpochybňován, doposud neexistovala vhodná alternativa k penězům (přesněji hodnota), které by bylo možné spolehlivě směňovat na digitálních médiích bez centralizovaných institucí..
Bitcoin představuje ve finančním systému zcela nové paradigma. Poprvé mají lidé možnost schůdné alternativy k FRB a současným modelům výměny hodnot. Bitcoin nemá inflaci a jeho hodnota je vázána přímo na proces těžby, který je odvozen z elektřiny a práce.
Závěr
Bankovní systém Fractional-Reserve je mnohem komplikovanější, než je uvedeno v tomto článku, ale jeho základní funkce zůstávají stejné. Historie nakonec ukazuje, že lidé začínají pochybovat o historické dynamice v naději, že najdou lepší modely, ať už politické, sociální nebo v tomto případě finanční.
Frakční rezervní bankovnictví je modelem centralizovaného bankovnictví od doby, kdy se zlatníci rozhodli zpeněžit své rezervy drahých kovů, a to až do dnešní doby. Zda Bitcoin nabízí udržitelné řešení problémů vytvořených FRB, se teprve uvidí, ale přinejmenším poskytuje životaschopnou alternativu pro ty, kteří jej hledají, a přinejmenším si Satoshi zaslouží malou zásluhu na jeho načasování.
“Pokud Američané někdy dovolí soukromým bankám kontrolovat vydávání jejich měn, nejprve inflací, pak deflací, banky … připraví lidi o veškerý majetek, dokud se jejich děti neprobudí bez domova na kontinentu, který jejich otcové dobyli …” Vydávající moc by měla být převzata z bank a obnovena lidem, kterým náležite náleží. “
– Thomas Jefferson v debatě o návrhu zákona o bankách (1809)