Může technologie Ethereum & Blockchain pomoci odpovědět na problémy s cenzurou?

Cenzura

Spoluzakladatel společnosti Ethereum Vitalik Buterin si myslí, že blockchain může být další velkou věcí v komunikaci bez cenzury.

Události v americkém hlavním městě vyústily v hromadný exodus uživatelů Facebooku a Twitteru v důsledku jejich rozhodnutí zakázat prezident Trump a několik „okrajových“ skupin.

Většina twitterových exulantů se na Parler dívala jako na nejlepší platformu, kam se přesunout kvůli svému přístupu ke svobodnému projevu a anticenzuře.

Zakladatel společnosti Ethereum považuje blockchain za řešení

Společnosti, jako je Amazon Web Services, však na webu okamžitě prolomily své vlastní, protože tvrdily, že nejsou schopny účinně moderovat jeho platformu.

To donutilo Parler, aby přestal poskytovat své služby, což bránilo tisícům uživatelů v používání platformy sociálních médií a čerpalo kritiku od obhájců svobody projevu po celém světě.

Jedním z takových řečníků je Vitalik Buterin, spoluzakladatel společnosti Ethereum, který vyjádřený veřejně své myšlenky na nebezpečí cenzury.

Tyto obavy sdílelo několik aktivistů, kteří se domnívají, že schopnosti těchto soukromých společností by se z dlouhodobého hlediska mohly stát větším problémem, i když si uvědomují potíže, se kterými se setkávají při moderování obsahu na svých platformách..

Buterin to okomentoval,

„Skutečnost, že tolik lidí, kteří by za normálních okolností nikdy nepodporovali takovou korporátní moc, nyní povzbuzují generální ředitele technologií, kteří běží drsně nad demokraticky zvolenými úředníky, si zaslouží nějakou introspekci“.

Začátek digitálního exodu

Pokud se nedávné události ukázaly, něco je, že žádná centralizovaná platforma nemůže zůstat neutrální vůči politickému a sociálnímu kontextu, což je přesně to, co brání vytvoření systému bez důvěry, když se spoléhá na ústřední orgán.

Hudson Jameson, také spoluzakladatel společnosti Ethereum, v rozhovoru pro Decrypt uvedl, že tyto nedávné události „absolutně zvyšují potřebu decentralizovaných systémů odolných vůči cenzuře“.

I když tyto decentralizované platformy sociálních médií již existují, přilákání nových uživatelů se ukázalo jako obtížné v ekosystému ovládaném několika hráči.

Ve skutečnosti byly společnosti jako Facebook během posledního měsíce pod kontrolou, protože vláda USA zahájila protimonopolní soud proti technologickému gigantovi.

Nejen vláda však začíná uvažovat o negativním dopadu, který by velká technologie mohla mít na budoucnost společnosti, ale také uživatelé po celém světě, kteří v posledních dnech začali hledat alternativy k tradičním aplikacím, jako je WhatsApp.

Příležitost pro blockchainové platformy sociálních médií

Tyto rostoucí obavy ohledně soukromí a monopolizace sociálních platforem mohou být úrodnou půdní blockchainovou platformou, na kterou čekají, což jim umožňuje zachytit některé uživatele, kteří se rozhodli opustit své předchozí platformy v důsledku nedávných událostí.

Pan Buterin se zmínil o tom, jakou roli může blockchainová technologie hrát při vytváření globálního komunikačního média tweetováním:

7. Pokusy srazit Parlera jsou velmi znepokojivé. Apple, Google, AWS jsou mnohem podobnější "běžní poskytovatelé infrastruktury" než je stránka sociálních médií. Parler má právo na existenci, tečka.

– vitalik.eth (@VitalikButerin) 12. ledna 2021

Decentralizovaná povaha blockchainových sítí, jako je Ethereum, by neumožňovala jedinému subjektu nebo jednotlivci umlčet projevy z kterékoli strany politického spektra, protože by to bylo téměř nemožné a proti ideálům sítě.

To však vytváří tenkou linii toho, jak by mohly být nenávistné projevy nebo nezákonné činnosti zmírněny, ale bylo by na decentralizované správě a komunitě obecně, aby dospěla k takovým rozhodnutím a mechanismu, aniž by se musela vypořádat s tlakem soukromé společnosti může zažít.

Nová potřeba otevřené komunikace

Je jasné, že velké technologické společnosti přeřazují. Již není obsah, který by umožňoval odlišné pohledy na rozvinuté platformy, zdá se, že je tu nová éra vývoje sociálních médií.

I když je tento odklon od zavedených platforem velmi nový, rozsah očištění stávajícími platformami podnítí vývoj systémů, které mají mnohem větší otevřenost, i když to přichází s rizikem ochrany nepopulárních myšlenek (zákony svobody projevu vždy mimochodem toto …).

Ve světě, kde se myšlenky stávají naprosto nepřijatelnými, lidé ztrácejí schopnost mluvit o řadě témat, z nichž mnohá jsou důležitá pro veřejný diskurz. Je pravděpodobné, že decentralizace našla novou oblast, z níž vyroste.