Zpráva G7: Vrhá pochybnosti na kryptoměny stablecoinů

Cryptonote

Nová zpráva mocností skupiny G7 a Bank of International Settlements (BIS), centrální banky světových centrálních bank, tvrdí, že bitcoiny a podobné společnosti se nevyvinuly v „atraktivní způsob platby nebo uchovávání hodnoty“ a zaměřuje se na „rizika“ a „výzvy“, které představují stablecoiny.

Zpráva nazvaná „Zkoumání globálního dopadu stablecoinů,“Byla zveřejněna jako spolupráce mezi Výborem pro platby a tržní infrastruktury BIS a pracovní skupinou G7. G7, která je mezivládní ekonomickou organizací, se skládá z nejpokročilejších světových ekonomik, konkrétně z USA, Velké Británie, Německa, Japonska, Francie, Kanady a Itálie..

Cryptonote

V tomto dokumentu přispívající odborníci těchto dvou orgánů dospěli k závěru, že hlavní „potenciální výhody“ kryptoměn stabilních měn vázaných na měnu budou uskutečněny, pouze pokud bude nejprve řešena řada výzev.

Pracovní skupina BIS a G7 uvedla tyto výzvy jako problémy týkající se dodržování daňových předpisů, ochrany investorů, soukromí, praní peněz, financování terorismu a dalších.

Organizace navíc uvedly, že stablecoiny mohou nakonec představovat výzvu pro mezinárodní finanční instituce, pokud tvrdí, že tato kryptoměna mohou napadnout spravedlivou soutěž, finanční stabilitu, měnovou politiku a samotný mezinárodní měnový systém..

Účastníci tedy tvrdili, že úsilí se stabilními penězi by se nemělo pohnout kupředu, dokud nebudou vyřešeny všechny výše uvedené překážky.

“G7 věří, že žádný globální projekt stablecoinu by neměl začít fungovat, dokud nebude legální.”,

výše uvedené regulační a dohledové výzvy a rizika jsou adekvátně řešeny

vhodné návrhy a dodržování předpisů, které jsou jasné a přiměřené rizikům, “uvádí se ve zprávě.

BIS je pesimistický vůči krypto

Poněkud nepřekvapivě si BIS – která usnadňuje mezinárodní měnovou spolupráci mezi největšími finančními institucemi na světě – získala v nedávné době něco dobrého, co vrhá stín na kryptoměny.

Například loni v létě zveřejnila BIS zprávu s názvem „Kryptoměny: pohled za hranice humbuku.“

V případě, že to z názvu nebylo okamžitě patrné, strávila zpráva dvě desítky stránek popisujících to, co BIS charakterizovala jako hlavní nevýhody kryptoměn, přičemž tyto nevýhody zahrnují nadměrnou decentralizaci, nadměrnou spotřebu energie, volatilitu cen a špatnou škálovatelnost.

Jak tehdy řekla banka bank:

“Kryptoměny se nemohou přizpůsobovat poptávce po transakcích, jsou náchylné k přetížení a značně kolísají v hodnotě.” Celkově je decentralizovaná technologie kryptoměn, jakkoli sofistikovaná, špatnou náhradou za solidní institucionální podporu peněz. “

Jen několik dní po této zprávě dal nově zvolený generální ředitel BIS Agustin Carstens rozhovor ve kterém vyzval „mladé lidi“, aby se „přestali snažit vydělávat peníze“. Ve stejných poznámkách Carstens dodal:

“Ne, nejsou to peníze … Kryptoměny nesplňují žádný ze tří účelů peněz.” Nejsou ani dobrým platebním prostředkem, ani dobrou zúčtovací jednotkou, ani nejsou vhodným prostředkem uchovávání hodnoty. V každém z těchto důvodů dramaticky selhávají. “

V tomto světle není divu, že poslední kryptoměnová zpráva BIS z října 2019 je vůči kryptoměnám většinou skeptická. Vedoucí instituce a jeho kolegové obecně nepovažují tato aktiva za důvěryhodná.

Experti MMF si představují cestu vpřed

Ne všichni významní světoví bankovní úředníci jsou proti konceptu stablecoinů.

Minulý měsíc dva z nejvyšších představitelů Mezinárodního měnového fondu (MMF) napsali článek popisující, jak by se stablecoiny mohly nakonec spolehnout přímo na rezervy centrální banky pro jejich stabilitu, a argumentoval:

“Je zřejmé, že [spoléhání se na rezervy] by zvýšilo atraktivitu stablecoinů jako uchovávače hodnoty.” V podstatě by transformovala poskytovatele stabilních peněz na úzké banky – instituce, které nepůjčují, ale pouze drží rezervy centrálních bank. Soutěž s komerčními bankami o vklady zákazníků by silněla, což by vyvolalo otázky ohledně sociální cenovky. “

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me