Nouriel Roubini vypadává proti všemu krypto… znovu

Kryptoměna Nouriel Roubini

Je třeba obdivovat ego, které nese ekonom Nouriel Roubini. V nedávný missive známý ekonom se rozhodl uvolnit další příval nenávisti vůči kryptům, blockchainu a každému, kdo nemá zdánlivě patologické znechucení toho, čemu říká, „nic víc než tabulkový procesor Excel nebo databáze se zavádějícím jménem.“

Nouriel Roubini neměl chuť zastavit se při zvažování technologie a rozhodl se učinit rozsáhlá prohlášení, která jsou stejně absurdní i nepřesná. Tato pasáž z jeho článku je absolutně volba,

“V praxi není blockchain nic jiného než oslavovaná tabulka.” Ale stalo se také základem libertariánské ideologie, která se všemi vládami, centrálními bankami, tradičními finančními institucemi a měnami reálného světa zachází jako se zlými koncentracemi moci, které musí být zničeny. “

Kryptoměna Nouriel Roubini

Představa, že blockchain je „slovem“ pro libertariánskou ideologii, je divoce absurdní. Platformy založené na blockchainu jsou většinou patentovány velké banky, a mezinárodní společnost IBM aktivně pracuje na implementaci blockchainových platforem s partnery, jako je Walmart. Bylo by těžké najít globální společnost, která by byla méně liberální než Walmart, nebo banky globálních peněžních center.

Nouriel Roubini to nedostává

Pojďme to odstranit, kryptos nikdy nebyl, „matka všech bublin“. Na svém vrcholu měl celý sektor hodnotu pod bilionem USD, což není ani tak velký jako Apple, na základě jejich tržní kapitalizace v době psaní tohoto článku. Bitcoin je revoluční způsob, jak používat internet, a nikdo mu to nikdy nemůže vzít.

Bude bitcoin dalším globálním finančním systémem?

Asi ne.

S největší pravděpodobností bitcoin nikdy nebyl navržen tak, aby nahradil světový bankovní systém. Podnítil masivní rozvoj napříč řadou inovačních center, jako je Singapur, Hongkong, Kanada a Thajsko, což je působivé pro technologii, která vznikla před deseti lety.

Světová banka také vydává dluhopisy na blockchainové platformě, ale pan Roubini se v tomto okamžiku nejeví jako příliš zajímající se o realitu.

Skupina Světové banky

Přečtěte si: Světová banka spolupracuje s CBA na vydávání blockchainových dluhopisů

Kdy je blockchain není blockchain?

Nelze popřít skutečnost, že na vývoj blockchainových platforem, které nemají nic společného s kryptoměnou, se vynakládá spousta peněz. Tváří v tvář tomu se zdá, že Nouriel Roubini stahuje stránku z Orwellova 1984 a předefinuje slova tak, aby zapadala do jeho světonázoru.

Nezáleží na tom, že jeho definice blockchainu vyžaduje, abyste se nejprve ponořili do hlavy fondu kognitivních disonancí a přečetli si: „Navíc v případech, kdy se skutečně používají technologie distribuované účetní knihy – takzvané podnikové DLT – nemají co dělat s blockchainem. Jsou soukromé, centralizované a zaznamenané na několika kontrolovaných knihách. Vyžadují povolení k přístupu, které je uděleno kvalifikovaným osobám. A možná nejdůležitější je, že jsou založeny na důvěryhodných orgánech, které si v průběhu času vybudovaly důvěryhodnost. To vše znamená, že se jedná o „blockchainy“ pouze podle jména. “

Pokud dokážete tuto myšlenkovou linii spolknout, Severní Korea by pro vás mohla pracovat v jejich ministerstvu pravdy, nebo jakkoli tomu říkají jejich oddělení tvorby propagandy.

Pan Roubini také použil koeficient GINI na bitcoinovou ekonomiku, jako by to byla skutečná země. Zatracení bitcoinů šlo dále a zahrnovalo obvinění z bílých mužských miliardářů jednajících jako mesiáše, stejně jako stanovení cen transakcí na kryptoměnách národy jako Čína a Rusko.

Mr. Roubini Doth Protest Too much, Methinks

Minulý rok byl o nenávisti vůči kryptům a blockchainu. Generální ředitel JP Morgan Jamie Dimon to udělal a Čína byla přímo u něj. Dnes JP Morgan patentuje technologii blockchainu a Čína dělá hodně pro podporu vývoje blockchainu. Hongkong se rozhodl, že vývojáři blockchainu stojí za to vytvořit emigrační výjimky a trh financování blockchainového start-upu v Singapuru je horký.

Podle dnešních standardů nebyly kryptoměny nikdy tak velkou bublinou (ceny kryptoměny z loňského prosince byly očividně bublinkové, na relativní bázi). Nyní by všechna krypta mohla mít hodnotu čtvrt bilionu dolarů, což je zhruba polovina toho, za co Facebook v současné době prodává. Víte, není to velký trh.

Před více než deseti lety, když Nouriel Roubini bojoval proti syntetickým dluhopisům, mluvil o masivním trhu, který byl dostatečně křehký, aby se globální finanční systém zastavil. Šel proti proudu, měl pravdu a díky tomu získal velkou důvěryhodnost. Nyní si buduje další intelektuální postavení, ale na mnohem menším trhu, kterému se jasně daří, riskuje mnohem větší riziko.

Člověk se diví proč.