Flash Crash o víkendu Ethereum (ETH): Manipulace nebo jen velký prodej?

Ethereum

V neděli 14. července se cena etheru propadla z 266 USD na 245 USD za méně než hodinu a poté s postupem dne klesla na 214 USD.

Některé zúčastněné strany v kryptoměně rychle poukázaly na objednávku 15 000 etherových prodejů na lucemburské burze Bitstamp jako na příčinu selhání ETH blesku v celé širší kryptoekonomii.

Stejně rychle se rozproudila debata o tom, zda krach přišel z prostého skládky trhu nebo z manipulace s trhem.

Ethereum

Naughty or Not Greedy?

Pokud by 15 000 etherů bylo rozděleno na menší částky a prodáno v průběhu neděle na několika burzách kryptoměn, pak by cena ETH nepochybně zaznamenala menší cenový skluz.

Tato dynamika naznačuje, že prodejci nevadil tak výrazný skluz.

Jedna možnost? Obchodníkovi bylo jedno, že maximalizuje zisky, a spokojil se s tím, jak snadno prodal cenu ETH najednou. Je také možné, že šlo o cenový skluz, tj. Koordinovaná manipulace s trhem, aby se spustily šortky na platformách derivátů kryptoměny, jako je BitMEX.

Někteří v prostoru proto tvrdili, že prodej se uskutečnil na relativně nelikvidním obchodu, jako je konkrétně Bitstamp, takže výprodej by měl přehnanější účinek na indexy derivátů BitMEXu.

Jinými slovy, obchodník údajně vytáhl ETH short na BitMEX a poté flash narazil na cenu ETH, aby zmanipuloval jejich cestu k velkému výplatě.

Pokud jste nevěděli, celý výprodej včera byl spuštěn manipulací trhu.

Výpis na trhu ve výši 15 000 ETH na nelikvidní burze Bitstamp způsobil výprodej na Bitmexu a odtud na ostatních trzích prostřednictvím nákazy. pic.twitter.com/Czn7tbRbgn

– HuntingIsland – „ETH jsou programovatelné peníze“ (@IslandHunting) 15. července 2019

Věcně ostatní tvrdili, že obvinění z manipulace byla založena na spekulacích a že neexistují žádné důkazy, že havárie blesku byla něco jiného než jen velký prodej ETH. Tak jako jeden Redditor napsal na r / ethtrader v následku:

“Vypadá to, že to byl skutečný obchod, ne„ manipulace “[…] Nepopulární názor: To je dobrá věc. Jediným způsobem, jak zlepšit likviditu, je motivovat tvůrce trhu, aby se připojili na trhy. Flashové zhroucení, jako je tato, jsou obrovským ziskem pro tvůrce inteligentních trhů. Je to bolestivý proces, ale tyto věci budují na trhu hloubku. “

Samozřejmě nikdo nebude vědět jistě, co se stalo, pokud nebude provedena definitivnější analýza nebo pokud odpovědná osoba (nebo osoby) nepřijde a neposkytne kontext nebo kontext.

Fallout: Rizikové CDP se náhle zlikvidují

Vzhledem k tomu, že možnosti DeFi společnosti Ethereum stále rostou, popularita půjčovacích projektů jako MakerDAO a Compound – kde uživatelé kolateralizují ether v inteligentních kontraktech CDP za účelem čerpání půjček v dolarové stabilizované stabilitě Dai – vzrostla v popularitě.

Ale stejně jako většina věcí v kryptoekonomii mají CDP inherentní rizikový faktor: mohou být automaticky zlikvidovány, pokud cena ETH poklesne pod jejich příslušné ceny za likvidaci.

S tím bylo řečeno, že v neděli se překvapivě zlikvidovaly desítky rizikových CDP, protože cena etheru klesala rychleji a dále, než to obvykle za tak krátkou dobu.

Jeden projekt, InstaDApp, použil houpačku ke zvýraznění své nové služby Bridge, která dlužníkům umožňuje vyměňovat své CDP sem a tam mezi MakerDAO a Compound, např. získat lepší úrokovou sazbu – nebo v případě neděle lepší likvidační sazbu.

ETH se zhroutilo. +120 CDP zlikvidováno. Pokud jste to ještě neudělali, měli byste:

&# 128184; Importujte svůj CDP do https://t.co/R0OMkpiik1

&# 127753; Přesunout na sloučeninu přes most: https://t.co/rG9aiM0rd4

✅ nízký úrok (15,2%)

✅ nízká likvidační rychlost (75%)

✅ nízký trest (5%)

Uložte své dluhové pozice.

– Sowmay Jain (@sowmay_jain) 15. července 2019

Záplava aktivity způsobila, že InstaDApp v daný den 100% vzrostl o hodnotu USD uzamčenou v jeho takzvaném „autonomním bankovním portálu“, uvádí web DeFi tracker defipulse.com.

Obrázek přes defipulse.com

ETH olizuje své rány

Manipulace nebo ne, nedělní výprodej se zdál být akutní, protože cena etheru se konsolidovala kolem 230 $, protože bitcoin (BTC) na konci pondělí flirtoval s 11 000 $.

ETH za poslední tři měsíce stále vzrostl o 37 procent, ale víkendový pokles mincí prozatím v týdnu minci snížil o 27 procent. Co se stane dál, je vždy nevyzpytatelné, ale nejnovější selhání blesku by mohlo skončit jako výkyv na trhu, který se v poslední době naklonil k býčí náladě.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me