Cena bitcoinu zdánlivě získává stav aktiv makra v době íránské krize

Bitcoin & amp; Zlato

Koncem minulého týdne se svět ocitl zapletený do svého nejnovějšího konfliktu: plivnutí mezi USA a Íránem.

Pro ty, kteří toto memorandum zmeškali, ve čtvrtek minulý týden američtí představitelé odhalili, že íránský generál Qassem Soleimani (považovaný za druhého nejdůležitějšího vůdce země, alespoň z vojenského hlediska) byl zabit kvůli náletu.

Prezident Trump tvrdil, že se jednalo o preventivní opatření k zastavení dalších útoků proti Američanům a jejich spojencům – jen několik dní předtím bylo americké velvyslanectví v Iráku napadeno údajně íránskými milicemi.

Vzhledem k tomu, že se situace mohla takřka rychle sněžit, reagovaly globální trhy. Futures na americké akcie rychle klesly na nižší úroveň a riziková aktiva, jako je zlato a ropa, prudce vzrostla, přičemž drahý kov rostl k maximům, jaké nebyly doslovně vidět.

Bitcoin & amp; Zlato

Analytici si nakonec začali všímat, že bitcoiny, které byly dříve považovány za čistě spekulativní a riskantní hazard, začaly obchodovat v korelaci se zlatem a ropou. Je zajímavé, že tento trend pokračoval do víkendu, poté do nového týdne.

Bitcoin se včas obchoduje se zlatem & Ropa kvůli Íránu News

Po sérii hrozeb Íránci odplatili a namířili několik raket na základnu, na které byli američtí a iráčtí vojáci..

Ve zprávách o této události cena zlata a ropy opět prudce stoupla, přičemž trh okamžitě reagoval na to, co se zdánlivě stalo bitvou „tit-for-tat“, což způsobilo volatilitu v regionu. Bitcoiny následovaly, jak uvádí níže uvedený graf od Ikigai Asset Management CIO Travise Klinga.

Aktualizováno. pic.twitter.com/H03MDBMcIp

– Travis Kling (@Travis_Kling) 7. ledna 2020

Poté, když Trump oslovil národ asi o 15 hodin později, byla cenová akce zlata i bitcoinu skutečně identická, a to i z hlediska objemu, přičemž aktiva procházela pohyby trhu, jako by byla stejná.

Stačí se podívat na níže uvedený graf, který ukazuje, že mezi směrovostí těchto dvou aktiv, když mluvil Trump, existují děsivé podobnosti, téměř jako by obchodníci zohledňovali každé slovo amerického vůdce.

Akce a objem cen bitcoinů a zlata byly během projevu Trumpa o Íránu téměř identické. $ BTC $ XAU #trumf # Írán pic.twitter.com/X046X23zrF

– arbee (@ arbee101) 8. ledna 2020

Stát se digitálním zlatem

Co to znamená??

Podle řady analytiků je to jasný signál toho, že se bitcoin stává takzvaným makro aktivem nebo plní svoji zdánlivou premisu jako digitální formu zlata.

Mike McGlone, hlavní analytik komodit v Bloomberg, napsal v bulletinu zveřejněném v úterý že „Počáteční reakce bitcoinu na americký nálet, který zabil jednoho z nejmocnějších íránských generálů, byla dobrým testem našeho předpokladu, že prvorozená kryptoměna dospívá k digitální verzi zlata. Obě kvazi-měny se shromáždily, ale s bitcoin-to-gold beta blíž k 4násobku. “

Chybný příběh

Přestože mnozí připisují pověst, že bitcoin je bezpečným útočištěm, někteří byli proti této myšlence rázně. Nejpozoruhodnější z kritiků je Alex Kruger, prominentní makro a krypto analytik.

V příspěvku zveřejněném na svém sekundárním účtu na Twitteru si prominentní obchodník všiml, že pokud se ponoříte do drsných údajů o trhu, prudký nárůst bitcoinu po íránském útoku na americké jednotky.

Přesněji řečeno, zlato se pohybovalo osm minut před tím, než BTC během zpráv o útoku naznačovalo, že „korelaci bitcoinu s rizikovými aktivy určují jednotlivci, nikoli algové.“ Kruger v souvislosti s tím, co to znamená, napsal:

“Díky tomu je tato korelace nekonzistentní.” Díky tomu bitcoiny nereagují vždy ani ve stejnou dobu jako ostatní aktiva a korelace je krátkodobá. “

Reakční doby pro akciové indexy, drahé kovy a ropný komplex: 18:00, 18:05, 18:22 EST (stejné pro všechny).

Reakční časy pro bitcoiny: 18:08, 18:15, 18:30 EST.

– Alex (@classicmacro) 8. ledna 2020

Zatímco bitcoiny očividně reagují pozitivně kvůli zprávám o Íránu, není to známkou toho, že tato korelace je trvalá, což diskvalifikuje sentiment, že BTC se stalo takzvaným makro aktivem.